Liečba akútnej pankreatitídy: Lieky, diéta, antibiotiká, ERCP až chirurgia

Hydratácia

Jednou z primárnych terapií akútnej pankreatitídy je adekvátna včasná tekutinová resuscitácia, najmä počas prvých 24 hodín od jej vzniku. Pankreatitída je spojená s množstvom opuchov a zápalov.

Vnútrožilové podávanie tekutín zabraňuje dehydratácii a zaisťuje, že ostatné orgány tela dostanú dostatočný prietok krvi na podporu procesu hojenia.

Nutričná podpora

Spočiatku sa nepodáva žiadna výživa ústami na odpočinok pankreasu a čriev počas prvých 24 až 48 hodín.

Po 48 hodinách by sa mal zaviesť plán na zabezpečenie výživy, pretože akútna pankreatitída je vysoko aktívny stav zápalu a poranenia, ktorý si vyžaduje veľa kalórií na podporu procesu hojenia.

Vo väčšine prípadov môžu pacienti začať prijímať potravu sami od 48 hodín. Ak to nie je možné, potom sa na zabezpečenie výživy môže použiť kŕmna hadička, ktorá sa zavedie cez nos do čriev.

Táto metóda je bezpečnejšia ako podávanie výživy vnútrožilovo. Použitie probiotík pri akútnej pankreatitíde neprináša žiadne výhody.

Antibiotická terapia

Antibiotiká, zvyčajne lieky zo skupiny imipenémov, by sa mali použiť v každom prípade pankreatitídy komplikovanej infikovanou pankreatickou nekrózou.

Nemali by sa však podávať rutinne pri horúčke, najmä na začiatku priebehu ochorenia, pretože tento symptóm je takmer všeobecne sekundárny k zápalovej reakcii a zvyčajne neodráža infekčný proces.

Kontrola bolesti

Vnútrožilovo podané analgetiká sú účinné pri kontrole bolesti spojenej s akútnou pankreatitídou. Nevoľnosť je bežným príznakom a môže byť spôsobená zápalom pankreasu, ako aj spomalením čriev.

Na nevoľnosť sú k dispozícii účinné intravenózne lieky. Bolesť a nevoľnosť sa zmiernia, keď zápal ustúpi.

Liečba základných problémov

Okrem poskytovania podpornej starostlivosti je potrebné urýchlene vyhodnotiť základné príčiny.

Ak sa predpokladá, že akútna pankreatitída je spôsobená žlčovými kameňmi, liekmi, vysokými hladinami triglyceridov alebo vysokými hladinami vápnika v tele pacienta môže sa zaviesť riadená liečba.

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP)

ERCP je procedúra, pri ktorej špecializovaný lekár prevlečie pružnú tenkú hadičku s kamerou pripevnenou na konci cez ústa pacienta do prvej časti tenkého čreva, kde vyúsťuje žlčovod a pankreatický vývod.

Pomocou tohto zariadenia je možné zaviesť malý katéter do žlčovodu na odstránenie žlčových kameňov, ktoré sa mohli zaseknúť a sú príčinou pankreatitídy.

V určitých situáciách môže byť do vývodu pankreasu zavedený aj špeciálny katéter, ktorý pomáha pri hojení pankreasu.

Úvahy o liečbe ťažkej akútnej pankreatitídy

NEKROTIZUJÚCA PANKREATITÍDA:

Definícia ťažkej akútnej pankreatitídy zahŕňa prípady, v ktorých časť pankreatického tkaniva už nie je životaschopná v dôsledku poranenia – toto sa nazýva nekróza (odumretie).

V priebehu času telo absorbuje toto mŕtve tkanivo, no v niektorých prípadoch sa toto mŕtve tkanivo môže stať zdrojom infekcie a môže spôsobiť septický stav (šok). Preto je v indikovaných prípadoch potrebné chirurgické riešenie.

fzdieľaj na Facebooku