Akútna pankreatitída: Príčiny vzniku a príznaky zápalu pankreasu

Akútna pankreatitída: Príčiny vzniku a príznaky zápalu pankreasu
Zdroj foto: Getty images

Akútna pankreatitída čiže zápal podžalúdkovej žľazy sa zväčša vyznačuje vysokou intenzitou bolesti. Aké ostatné ťažkosti so sebou prináša tento závažný stav? Prečo vzniká? Býva mierna i smrteľná...

Charakteristika

Akútna pankreatitída je zápal pankreasu (podžalúdkovej žľazy), ktorý je zvyčajne veľmi bolestivý a môže skončiť v závažných prípadoch aj úmrtím.

Akútna pankreatitída je hlavnou príčinou hospitalizácií súvisiacich s gastrointestinálnym traktom a jej frekvencia na celom svete neustále stúpa.

Závažnosť ochorenia sa značne líši, od mierneho ochorenia vyžadujúceho konzervatívnu liečbu až po ťažké a komplikované ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou.

Pankreas

Pankreas je orgán, ktorý sa nachádza v bruchu. Hrá zásadnú úlohu pri trávení jedla, ktoré jeme.

Pankreas má dve hlavné časti: exokrinnú časť tvorenú acinárnymi bunkami, ktoré tvorbou tráviacich enzýmov pomáhajú pri trávení (hlavne amyláza, lipáza, trypsín) a tvorí 80 % pankreasu.

endokrinnú časť, ktorá reguluje hladinu cukru v krvi hormónmi inzulín a glukagón a tvorí 20 % časti pankreasu.

Pankreas - podžalúdková žľaza, anatomické zobrazenie
Pankreas - podžalúdková žľaza. Zdroj foto: Getty Images

Umiestnenie pankreasu

Pankreas sa nachádza za žalúdkom v ľavej hornej časti brucha. Je obklopený ďalšími orgánmi vrátane tenkého čreva, pečene a sleziny.

Je to hubovitá, asi 16 - 22 cm dlhá žľaza a má tvar plochej hrušky alebo ryby pretiahnutej vodorovne cez brucho.

Široká časť, nazývaná hlava pankreasu, je umiestnená smerom k stredu brucha.

Hlava pankreasu sa nachádza na mieste, kde sa žalúdok stretáva s prvou časťou tenkého čreva – s dvanástorníkom. Tu žalúdok vyprázdňuje čiastočne natrávenú potravu do čreva a pankreas do tohto obsahu uvoľňuje tráviace enzýmy.

Centrálna časť pankreasu sa nazýva telo a jeho tenký koniec sa nazýva chvost a siaha na ľavú stranu brucha.

Ako vznikne pankreatitída?

Akútna pankreatitída môže vzniknúť, keď faktory zapojené do udržiavania bunkovej rovnováhy sú porušené. Iniciačnou udalosťou môže byť čokoľvek, čo poškodí acinárnu bunku a naruší sekréciu enzýmov.

Môže ísť napríklad o užívanie alkoholu, žlčové kamene a určité drogy.

Akonáhle sa spustí bunkové poškodenie, začnú škodlivé účinky na pankreas. Poškodenie buniek spôsobí zápalovú reakciu tkaniva pankreasu – dochádza k opuchu pankreasu a deštrukcii jeho tkaniva.

Keď sa mediátory vylučujú do krvného obehu, môžu vzniknúť systémové komplikácie, ako je bakteriémia (rozsev baktérií v krvi), syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS), nahromadenie tekutiny v pľúcach, krvácanie do tráviaceho traktu a zlyhanie obličiek.

Môže sa vyvinúť aj syndróm systémovej zápalovej odpovede (SIRS), ktorý vedie k rozvoju systémového šoku. Nakoniec môžu byť mediátory zápalu natoľko ohromujúce, že nasleduje nestabilita krvného obehu a smrť.

Pri akútnej pankreatitíde sa najskôr vyskytuje edém parenchýmu a nekróza (odumretie) tuku okolo pankreasu; toto je známe ako akútna edematózna pankreatitída.

Keď nekróza postupuje na samotný pankreas vzniká krvácanie a strata funkcie žľazy, zápal sa vyvinie do hemoragickej alebo nekrotizujúcej pankreatitídy.

Pankreatitída - napadnutá časť pankreasu - chvost pankreasu, anatomické zobrazenie
Pankreatitída - poškodenie podžalúdkovej žľazy. Zdroj foto: Getty Images

Príčiny

Dlhodobá konzumácia alkoholu a ochorenie žlčových kameňov spôsobujú väčšinu prípadov akútnej pankreatitídy (viď. graf nižšie), ale sú známe mnohé iné etiologické činitele.

V 10 % – 30 % prípadov je príčina neznáma, hoci štúdie naznačujú, že až 70 % prípadov idiopatickej pankreatitídy (pankreatitída neznámej príčiny) vzniká pri mikrokamienkoch žlčových ciest.

Etiológia akútnej pankreatitídy - graf a percentuálne rozdelenie. Oranžová alkohol, najviac, žltá - žlčníkové kamene, zelená - neznáma príčina, červená - lieky, hnedá - zvýšená hladina tukov
Graf: Etiológia/príčiny akútnej pankreatitídy. Zdroj foto: Risk factors for increased intra-abdominal pressure in severe acute pancreatitis - Scientific Figure on ResearchGate. Available from: https://www.researchgate.net/figure/Etiology-of-Severe-Acute-Pancreatitis-SAP_fig2_315914802 [accessed 27 Apr, 2022]

Choroba žlčových ciest

Jednou z najčastejších príčin akútnej pankreatitídy vo väčšine rozvinutých krajín (predstavuje približne 40 % prípadov) sú žlčníkové kamene, ktoré prechádzajú do žlčovodu a dočasne sa usadzujú vo vyústení žlčovou do tenkého čreva.

Riziko, že kameň spôsobí pankreatitídu, je nepriamo úmerné jeho veľkosti.

Predpokladá sa, že k poraneniu acinárnych buniek dochádza sekundárne v dôsledku zvyšujúceho sa tlaku v pankreatickom vývode do čreva (je spoločný so žlčovým) spôsobenom upchatím žlčovými kameňmi, hoci to u ľudí nebolo definitívne dokázané.

Okultná mikrolitiáza je pravdepodobne zodpovedná za väčšinu prípadov idiopatickej akútnej pankreatitídy.

Alkohol

Užívanie alkoholu je hlavnou príčinou akútnej pankreatitídy (predstavuje najmenej 35 % prípadov). Na bunkovej úrovni vedie etanol k intracelulárnej akumulácii tráviacich enzýmov a ich predčasnej aktivácii a uvoľneniu a následnej deštrukcii bunky.

Najčastejšie sa choroba vyvíja u pacientov, ktorých požívanie alkoholu je obvyklé počas 5 - 15 rokov. Alkoholici sú zvyčajne prijímaní s akútnym vzplanutím chronickej pankreatitídy.

Príležitostne sa však pankreatitída môže vyvinúť u pacienta s víkendovým zlozvykom a niekoľko prípadov popísalo jediné veľké množstvo alkoholu, ktoré vyvolalo prvý záchvat.

Napriek tomu alkoholik, ktorý popíja bežne, zostáva skôr pravidlom ako výnimkou pre rozvoj pankreatitídy.

V súčasnosti neexistuje žiadne všeobecne akceptované vysvetlenie, prečo sú niektorí alkoholici náchylnejší na rozvoj akútnej pankreatitídy ako iní alkoholici, ktorí požívajú podobné množstvá.

Pankreatitída a alkohol
Užívanie alkoholu je hlavnou príčinou akútnej pankreatitídy. Zdroj foto: Getty Images

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia

Pankreatitída vyskytujúca sa po endoskopickej retrográdnej cholangiopankreatikografii (ERCP – endoskopické RTG vyšetrenie žlčových ciest) je pravdepodobne tretím najčastejším typom (tvorí približne 4 % prípadov).

Riziko vzniku pankreatitídy po ERCP sa pohybuje okolo 5%.

Riziko akútnej pankreatitídy po ERCP sa zvyšuje, ak je endoskopista neskúsený. V štúdiách sa trvalo preukázalo, že masívna vnútrožilová hydratácia pred výkonom zabraňuje pankreatitíde po ERCP.

V poslednej dobe sa používa rektálny čípok indometacínu; ukázalo sa, že znižuje výskyt pankreatitídy po ERCP a v súčasnosti je široko akceptovaný vo väčšine inštitúcií.

Trauma

Trauma brucha spôsobuje zvýšenie hladín pankreatických enzýmov amylázy a lipázy v 17 % prípadov a klinickú pankreatitídu v 5 % prípadov.

Poranenie pankreasu sa vyskytuje častejšie pri otvorených poraneniach brucha (napr. nožmi, guľkami) ako pri tupých poraneniach brucha (napr. od volantov, koní, bicyklov).

Tupé poranenie brucha alebo chrbta môže rozdrviť žľazu cez chrbticu, čo vedie k poraneniu pankreasu.

Lieky

Liekmi vyvolaná pankreatitída má pomerne zriedkavý výskyt (približne 2 % prípadov), ktorý pravdepodobne súvisí s neznámou predispozíciou. Našťastie, liekmi vyvolaná pankreatitída je zvyčajne mierna.

Pankreatitída a lieky
Liekmi vyvolaná pankreatitída má pomerne zriedkavý výskyt. Zdroj foto: Getty Images

Medzi lieky, ktoré sú určite spojené s akútnou pankreatitídou, patria:

  • azatioprín
  • sulfónamidy
  • tetracyklín
  • kyselina valproová
  • metyldopa
  • estrogény
  • furosemid
  • 6-merkaptopurín
  • zlúčeniny kyseliny 5-aminosalicylovej
  • kortikosteroidy
  • oktreotid

Lieky pravdepodobne spojené s akútnou pankreatitídou zahŕňajú:

  • chlórtiazid a hydrochlorotiazid
  • metronidazol
  • nitrofurantoín
  • piroxikam
  • prokaínamid
  • chlórtalidón
  • kombinované lieky na chemoterapiu rakoviny
  • cimetidín
  • cisplatina
  • difenoxylát

Okrem toho existuje veľa liekov, o ktorých sa uvádza, že v ojedinelých alebo sporadických prípadoch spôsobujú akútnu pankreatitídu.

Menej časté príčiny

Nasledujúce príčiny predstavujú menej ako 1 % prípadov pankreatitídy:

Infekcia 

Pankreatitídu, najmä u detí, môže spôsobiť niekoľko infekčných chorôb. Tieto prípady akútnej pankreatitídy bývajú miernejšie ako prípady akútnej biliárnej alebo alkoholom vyvolanej pankreatitídy.

Vírusové príčiny zahŕňajú vírus mumpsu, coxsackievírus, cytomegalovírus (CMV), vírus hepatitídyvírus Epstein-Barrovej (EBV), echovírus, vírus varicella-zoster (VZV), vírus osýpok a vírus rubeoly.

Bakteriálne príčiny zahŕňajú mykoplazmu, salmonelu, kampylobakter a tuberkulózu.  

Celosvetovo je aj škrkavka detská uznávanou príčinou pankreatitídy.

Pankreatitída je spojená s AIDS; môže to však byť výsledkom pridružených infekcií, nádorov, poruchy metabolizmu tukov alebo liekmi.

Dedičná (hereditárna) pankreatitída 

Hereditárna pankreatitída je genetické ochorenie, pri ktorom mutácia génu spôsobuje predčasnú aktiváciu trypsinogénu na trypsín. Existujú aj iné mutácie, ktoré môžu spôsobiť akútnu pankeatitídu, medzi ne môžeme zaradiť aj cystickú fibrózu.

Hyperkalciémia – zvýšená hladina vápnika 

Hyperkalciémia z akejkoľvek príčiny môže viesť k akútnej pankreatitíde. Medzi príčiny hyperkalciémie patrí zvýšená funkcia príštitných teliesok, nadmerné dávky vitamínu D, vrodená hyperkalciémia.

Hypertriglyceridémia - zvýšená hladina tukov v krvi

Klinicky významná pankreatitída sa zvyčajne nevyskytuje, kým hladina triglyceridov v sére osoby nedosiahne 30 mmol/l.

Väčšina autorov sa domnieva, že ide o vrodenú poruchu metabolizmu lipidov, než pankreatitídu, ktorá spôsobí hyperlipidémiu. Tento typ pankreatitídy má tendenciu byť závažnejší ako ochorenie spôsobené alkoholom alebo žlčovými kameňmi.

Nádory

Obštrukcia odvodného systému pankreasu pankreatickým zhubným nádorom môže spôsobiť akútnu pankreatitídu. Pravdepodobnosť výskytu pankreatitídy, keď je prítomný nádor je približne 14%.

Toxíny

Vystavenie organofosfátovému insekticídu môže spôsobiť akútnu pankreatitídu. Príčinou môže byť aj uhryznutie škorpiónom a hadom; v Trinidade je uštipnutie škorpiónom Tityus trinitatis najčastejšou príčinou akútnej pankreatitídy.

Chirurgické zákroky

Akútna pankreatitída sa môže vyskytnúť v pooperačnom období rôznych chirurgických zákrokov (napr. brušná alebo srdcová bypassová operácia, ktorá môže poškodiť žľazu spôsobením nedokrvenia pankreasu).

Pooperačná akútna pankreatitída je často ťažko potvrdená diagnóza a má vyššiu mieru komplikácií ako pankreatitída spojená s inou etiológiou. Mechanizmus je nejasný.

Cievne abnormality

Cievne faktory, ako je nedokrvenie alebo zápal cievneho systému, môžu hrať úlohu pri vzniku akútnej pankreatitídy.

Zápal cievneho systému môže predisponovať pacientov k nedokrveniu pankreasu, najmä u pacientov s polyarteritis nodosa a systémovým lupus erythematosus.

Autoimunitná pankreatitída

Autoimunitná pankreatitída, relatívne novo popísaná jednotka, je extrémne zriedkavou príčinou akútnej pankreatitídy. Ak spôsobí akútnu pankreatitídu, je to zvyčajne u mladých ľudí (vo veku približne 40 rokov), ktorí môžu trpieť aj inými autoimunitnými ochoreniami.

Patogenéza je nejasná, ale potenciálne súvisí s imunoglobulínovým (Ig) G4 autoimunitným ochorením.

Rizikové faktory

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko pankreatitídy, patria:

  • nadmerná konzumácia alkoholu - výskum ukazuje, že ťažkí konzumenti alkoholu (ľudia, ktorí konzumujú štyri až päť alkoholických nápojov denne) sú vystavení zvýšenému riziku pankreatitídy
  • fajčenie cigariet - u fajčiarov je v porovnaní s nefajčiarmi v priemere trikrát vyššia pravdepodobnosť vzniku chronickej pankreatitídy, ale aj vyššie riziko akútnej pankretitídy. Dobrou správou je, že ak prestanete fajčiť, riziko sa zníži asi o polovicu.
  • obezita - s väčšou pravdepodobnosťou dostanete pankreatitídu, ak ste obézni
  • cukrovka - ak máte cukrovku, zvyšuje sa riziko pankreatitídy

Príznaky

Hlavným príznakom akútnej pankreatitídy je silná bolesť, ktorá sa náhle objaví v strede vášho brucha.

Táto výrazná bolesť sa často časom zhoršuje a môže sa šíriť smerom k chrbtu.

Máte bolesti v hornej časti brucha a v ľavom podrebrí?
Čítajte článok Bolesť pod ľavým rebrom: Je príznakom nejakého ochorenia?

Príznaky akútnej pankreatitídy
Príznaky akútnej pankreatitídy. Zdroj foto: Getty Images

Ďalšie príznaky akútnej pankreatitídy zahŕňajú:

  • pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť - vracanie
  • hnačka
  • tráviace ťažkosti
  • vysoká teplota 38°C alebo viac
  • zožltnutie kože a očí (žltačka)
  • citlivosť alebo opuch brucha
  • rýchly tlkot srdca (tachykardia)

Praktické rady:

Jedenie alebo pitie môže spôsobiť, že sa budete veľmi rýchlo cítiť horšie, najmä ak budete jesť mastné jedlá. Naklonenie dopredu alebo stočenie do klbka môže pomôcť zmierniť bolesť, ale ležanie na chrbte to často zhoršuje.

Akútna pankreatitída spôsobená žlčovými kameňmi sa zvyčajne vyvinie po zjedení veľkého jedla. Ak je stav spôsobený alkoholom, bolesť sa často rozvinie 6 až 12 hodín po požití nadmerného množstva alkoholu.

Akútna pankreatitída sa delí na:

  • Mierna akútna pankreatitída, ktorá je charakterizovaná neprítomnosťou zlyhania orgánov a lokálnych alebo systémových komplikácií.
  • Stredne ťažká akútna pankreatitída, ktorá je charakterizovaná prechodným zlyhaním orgánov (vymizne do 48 hodín) a/alebo lokálnymi alebo systémovými komplikáciami bez pretrvávajúceho zlyhania orgánov (>48 hodín).

Diagnostika

Akútna pankreatitída je potvrdená anamnézou, fyzikálnym vyšetrením a zvyčajne krvným testom (amylázy a lipázy). Hladiny amylázy alebo lipázy v krvi sú počas akútnej pankreatitídy typicky zvýšené na 3-násobok normálnej hladiny.

V niektorých prípadoch, keď krvné testy nie sú zvýšené a diagnóza je stále otázna, sa môže vykonať zobrazovanie brucha, ako je počítačová tomografia (CT).

Testovanie

Po potvrdení diagnózy sa môžu počas hospitalizácie pacienta alebo po nej vykonať určité zobrazovacie testy, ktoré pomôžu identifikovať príčinu akútnej pankreatitídy. Takéto testy zahŕňajú:

Transabdominálny (brušný) ultrazvuk

Toto sa bežne vykonáva počas hospitalizácie, aby sa konkrétne vyhodnotilo, či žlčník neobsahuje kamene, keďže žlčové kamene sú najčastejšou príčinou akútnej pankreatitídy.

Transabdominálny (brušný) ultrazvuk
Transabdominálny (brušný) ultrazvuk. Zdroj foto: Getty Images

Endoskopický ultrazvuk (EUS)

Toto vyšetrenie sa bežne nevyžaduje počas akútnej pankreatitídy. V porovnaní s transabdominálnym ultrazvukom (brušným) je relatívne invazívnejší v tom, že lekár vtiahne do žalúdka pružnú tenkú hadičku.

Kamera a ultrazvuková sonda sú pripojené ku koncu trubice, čo umožňuje lekárovi pozerať sa na obrázky žlčníka, pankreasu a pečene.

Obrázky sú citlivejšie ako snímky transabdominálneho ultrazvuku pri detekcii malých kameňov v žlčníku a žlčových cestách, ktoré mohli byť prehliadnuté. Môže tiež vizualizovať pankreas na abnormality.

Magnetická rezonančná cholangiopankreatografia (MRCP)

MRCP využíva zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI), neinvazívny postup, ktorý vytvára prierezové obrazy častí tela. Technik vstrekne farbivo do žíl pacienta, čo pomôže zobraziť pankreas, žlčník, pankreas a žlčové cesty.

Toto je ďalší citlivý test na hodnotenie žlčníka, žlčových ciest a pankreasu na príčiny akútnej pankreatitídy.

Počítačová tomografia (CT)

CT sken je neinvazívne röntgenové vyšetrenie, ktoré vytvára 3-rozmerné snímky častí tela.

Zvyčajne sa spočiatku nevykonáva pri epizóde akútnej pankreatitídy, môže sa vykonať, keď je diagnóza neistá alebo niekoľko dní po hospitalizácii, aby sa vyhodnotil rozsah poškodenia pankreasu, keď sa pacient nezotavuje tak rýchlo, ako sa očakávalo.

Tento článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Hemp Point CBD Slovensko.

Ako sa lieči: Akútna pankreatitída - zápal pankreasu

Liečba akútnej pankreatitídy: Lieky, diéta, antibiotiká, ERCP až chirurgia

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • emedicine.medscape.com - Acute Pancreatitis. Jeffrey C F Tang, MD
  • webmd.com - Pancreatitis. Neha Pathak, MD
  • uptodate.com - Clinical manifestations and diagnosis of acute pancreatitis. Santhi Swaroop Vege, MD
  • ncbi.nlm.nih.gov - Acute Pancreatitis. Jonathan Gapp; Subhash Chandra
  • researchgate.net - (PDF) Risk factors for increased intra-abdominal pressure in severe acute pancreatitis
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané