Liečba zápalu vonkajšieho ucha: Lieky, antibiotiká, lokálne i hygiena
Štuple používané pri kúpaní a plávaní znižujú výskyt tohto ochorenia.
Dostatočná hygiena je kľúčová. Odstránenie nahromadeného ušného mazu môže zlepšiť zdravotný stav.
Domáca liečba sa opiera o podávanie bylinných mastí a čajov. Je však dôležité zabrániť dodatočnému zvlhčeniu kože vonkajšieho ucha.
Osvedčil sa prípravok zo šalvie lekárskej (Salvia officinalis) či rebríček obyčajný (Achillea millefolium). Protizápalovo pôsobia tiež repík lekársky (Agrimonia Eupatoria), rumanček kamilkový (Matricaria recutita), levanduľa, medovka lekárska (Melissa officinalis) či mäta pieporná (Mentha piperita).
Pred liečbou je nutné zistiť prítomnosť iného ochorenia (diabetes mellitus – cukrovka a pod.). Tiež je podstatné, či niekedy v minulosti pacient nemal pretrhnutý ušný bubienok.
Doktor tiež radí po vypuknutí ochorenia nevystavovať sa opäť vlhkému a mokrému prostrediu.
Liečba furunklu je lokálna a celková. Prípravok na alkoholovej báze tlmí bolesť. Podávajú sa aj antibiotiká. Chirurgická liečba narezaním sa robí len výnimočne.
Mokvanie pri ekzéme sa lieči borovou vodou. Pri suchom ekzéme sa používajú zinkové pasty alebo kortikoidné prípravky väčšinou vo forme masti.
Pri bakteriálnom zápale vonkajšieho ucha je vhodný výplach a okysľovanie prostredia. Používajú sa celkovo perorálne (cez ústa) antibiotiká a kortikoidy lokálne, podľa ordinácie lekára.
Plesňový zápal vonkajšieho ucha sa lieči kyselinou boritou a amfotericínom.
Niekedy sa dodatočne podávajú nesteroidné protizápalové analgetiká. Znižujú opuch aj bolestivosť.