Liečba zápchy: Lieky, preháňadlá, diéta - strava, tekutiny

V prípade spozorovania krvi v stolici, dlhotrvajúcej zápche, bolesti či nezvyčajných príznakov, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Základom liečby zápchy je správne určenie príčiny vzniku. Liečba chronickej zápchy však patrí vždy do rúk lekára. Terapia spočíva v stanovení a odstránenia príčiny jej vzniku.

Konzervatívna terapia zápchy obsahuje zmenu stravovacích návykov, životosprávy, zvýšený príjem vlákniny v potrave, dostatočný príjem tekutín a zvýšenie fyzickej aktivity počas dňa.

Pri prevahe spasticity v črevnom trakte jedinca sa odporúča vláknina rozpustná vo vode, naopak pri prevahe hypotónie črevného traktu je vhodná vláknina, ktorá je vo vode nerozpustná.

Podpornou liečbou je užívanie prebiotík a probiotík podporujúcich zdravie gastro-intestinálneho traktu, trávenie a peristaltiku čriev.

Farmakoterapia obstipácie obsahuje Prokinetiká zlepšujúce pasáž tráviacim traktom a uvoľňujúce prítomné spazmy. Spazmolytiká sú indikované najmä pri spastickej forme obstipácie.

Krátkodobo je možno indikovať preháňadlá Laxatíva s rôznym mechanizmom účinku (osmotické, dráždivé, bobtnajúce..)

  • Osmotické laxatíva zadržujú v črevnom trakte vodu a spôsobujú vodnatú stolicu.
  • Dráždiace laxatíva účinkujú priamym dráždením nervových zakončení steny črevného traktu.
  • Bobtnajúce laxatíva súčasnom príjme tekutín v čreve bobtnajú – napučia sa a roztiahnutím črevnej steny stimulujú ich peristaltiku.

Pri medikamentóznej liečbe je potrebné individuálne odporučiť druh laxatív a užívanie od lekára, a to najmä pre možné riziko následných komplikácií.

Chirurgická liečba je krajná možnosť, ktoré je v nevyhnutnom prípade mechanickej obštrukcie črevného traktu nutná. Je volená taktiež a u pacientov, kde nie je žiadna perspektíva zlepšenia konzervatívnou a farmakologickou liečbou.

Patrí sem napríklad análna plastika či kolostómia (vývod hrubého čreva).

fzdieľaj na Facebooku