späť na zoznam článkov

Celiakia – je život s ňou jednoduchý?

Autor: Informačný servis Celiakia – je život s ňou jednoduchý?
Zdroj foto: Getty images

Celiakia postihuje približne 1 % celosvetovej populácie, dospelých i deti, mužov aj ženy. Ide o celoživotné genetické autoimunitné ochorenie, ktorého spúšťacím faktorom je látka zvaná lepok. V rámci liečby celiakie by sa mala dodržiavať pomerne prísna bezlepková diéta. Aký je teda život s celiakiou?


Celiakia postihuje približne 1 % celosvetovej populácie, dospelých i deti, mužov aj ženy. Ide o celoživotné genetické autoimunitné ochorenie, ktorého spúšťacím faktorom je látka zvaná lepok. V rámci liečby celiakie by sa mala dodržiavať pomerne prísna bezlepková diéta. Aký je teda život s celiakiou?

Celiakia – symptómy

Ako človek zistí, že má celiakiu? Toto ochorenie sa obvykle prejaví po konzumácii lepku, obsiahnutého v raži, pšenici, jačmeni a príbuzných potravinách. Môže sa vyskytnúť bolesť žalúdka sprevádzaná hnačkou, podráždenie čriev, svrbivé kožné vyrážky, z dlhodobého hľadiska aj strata hmotnosti či intolerancia na laktózu. Jediným spôsobom ako zistiť, či sa naozaj jedná o celiakiu, je vykonanie špecifického krvného testu. Neskôr môže byť v rámci prevencie, získavania skúseností a z hľadiska istého druhu osobnej zdravotnej starostlivosti prospešné, ak pacient kontaktuje občianske združenia a organizácie, ktoré celiatikov združujú.

Je alkohol pre celiatika nebezpečný?

Pre človeka s celiakiou je alfou a omegou úspechu bezlepková strava. Pacient by sa mal vyhýbať potravinám s obsahom lepku, na ktorý jeho telo reaguje doslova ako na nepriateľa, pričom reakciu sprevádza zápal sliznice tenkého čreva a neschopnosť absorbovať dôležité živiny zo stravy (minerály, vitamíny, tuky, bielkoviny atď.). Pokiaľ ide o alkohol, pre celiatikov je vo všeobecnosti prípustné piť čisté likéry, pivo bez lepku a víno, ktoré je prirodzene bezlepkové. Každý organizmus však na spomínané nápoje reaguje po svojom a čo jednému nevadí, inému môže škodiť. O požívaní alkoholických nápojov v súvislosti s celiakiou by ste sa preto mali poradiť so svojim lekárom; podobne ako o potravinách pre celiatikov, ktoré plne alebo čiastočne uhrádza zdravotná poisťovňa.

Na čo si dať pozor pri bezlepkovej strave?

Mnoho výrobkov pre celiatikov síce neobsahuje lepok, našli by ste v nich ale vysoké množstvá cukru, tukov či soli. Môžu v nich tiež chýbať niektoré pre organizmus dôležité vitamíny a minerály. Skvelým doplnkom bezlepkového jedálnička je preto vegetariánska strava a potraviny ako quinoa a cícer, dobré zdroje železa, vápnika a vitamínu B. Odporúča sa tiež konzumácia prírodných proteínov či ovocia a zeleniny, aby sa do tela dostali minerály, vitamíny a najmä prepotrebná vláknina.

Čo sprevádza prechod z „normálnej“ stravy na bezlepkovú?

Vo všeobecnosti platí, že s prechodom na bezlepkovú stravu sa zdravotný stav celiatikov rapídne zlepšuje. Opätovné naštartovanie tráviaceho systému a funkcie tenkého čreva však istý čas trvá – opäť ide o silne individuálnu záležitosť, ktorá u niekoho trvá týždne, u iného zasa dlhé mesiace. Zmenou stravovacích návykov môže dôjsť ku strate chuti do jedla či k prijímaniu nižšieho množstva kalórií. Niektorí pacienti preto jedia, hoci nepociťujú hlad, len kvôli tomu, aby si udržali „svoju“ normálnu hmotnosť. Treba pamätať na to, že aj malý prehrešok v podobe konzumácie potraviny obsahujúcej lepok môže mať pre celiatika veľmi nepríjemné a dlhotrvajúce následky. Dodržiavanie bezlepkovej diéty by malo byť striktné a nekompromisné.

Aký je život s celiakiou?

Život s celiakiou (najmä v začiatkoch) nie je ľahký. Celiatik si musí na vlastnej koži otestovať, aký (stravovací, denný) režim mu vyhovuje –a tieto testy nie sú vždy príjemné. Deň celiatika sa často odvíja od raňajok – ak takpovediac „sadnú“, deň bude s veľkou pravdepodobnosťou fajn. No ak nie, budú ho sprevádzať veľmi nepríjemné bolesti. Nepríjemné môžu byť aj otázky vášho okolia, keď sa dozvie o vašom ochorení – treba sa pripraviť na záplavu otázok a možno aj sústrastných objatí. Ak človek s celiakiou rád navštevoval reštaurácie a zaoberal sa akurát výberom jedál v menu, po diagnostikovaní celiakie bude riešiť najskôr to, či bol na jeho šalát použitý rovnaký nôž, ktorý predtým krájal partnerov alebo partnerkin sendvič, či sa pri príprave jeho pokrmu nenachádzala niekde v blízkosti múka a podobne. Je teda život s celiakiou jednoduchý? Odpoveď necháme na vás.

Inzercia

Naposledy aktualizované 31.01.2020

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.