späť na zoznam článkov

Monitor dychu pre bábätká môže zachrániť váš malý poklad

Autor: Reklamný článok Monitor dychu pre bábätká môže zachrániť váš malý poklad
Zdroj foto: Getty images

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) je aj v 21. storočí strašiakom všetkých matiek. Prečo k nemu dochádza a dá sa mu nejako predchádzať?


Konkrétna príčina stále nie je známa

K náhlemu úmrtiu dojčiat počas spánku dochádza v dôsledku náhleho zastavenia dýchania. Napriek intenzívnemu skúmaniu tohto ochorenia stále nie je známa jeho presná príčina. Možné príčiny sú skrytá infekcia, choroby srdca alebo chemická anomália mozgového kmeňa.

Najčastejšie tento syndróm postihuje deti do jedného roka, pričom najväčší počet úmrtí je do pol roka života dieťaťa. Pri dojčatách starších ako jeden rok je to dosť ojedinelé.

Našťastie máme k dispozícií pomôcky, ktoré dokážu kontrolovať dýchanie bábätka a v prípade núdze upozorniť rodičov.

Monitor dychu uľahčí spánok aj vám

Monitor dychu pre bábätká monitoruje okrem pravidelného dýchania aj srdcovú činnosť dieťaťa a jeho pohyby. Pri zaznamenaní problému s dýchaním začne hlasno pípať. Rodičia tak majú priestor na včasný zásah a privolanie zdravotnej pomoci.

Monitor dychu je elektronické zariadenie a na trhu existujú rôzne typy. Najznámejšia aj najčastejšie používaná  je mäkká, ohybná podložka. Podložka sa umiestni pod plachtu v postieľke a na ňu sa položí dieťa.

Novinkou je prístroj, akoby malá krabička, ktorá sa prichytí na plienku dieťaťa. Keďže je prístroj v priamom styku s pokožkou, informácie o zdravotnom stave dieťaťa sú presnejšie. Čo však funguje u najmenších novorodencov, nemusí fungovať pri väčších deťoch, ktoré sa začínajú viac hýbať.

Monitor sa môže odopnúť alebo sa zošuchnúť z plienky a tým stráca akýkoľvek význam. Najlepšou voľbou sa teda stále javia pôvodné monitory dychu s podložkou.

Cena týchto prístrojov sa pohybuje okolo 100 EUR. Pri všetkých výdavkoch za výbavu pre novorodenca sa to môže zdať ako vysoká suma.

Prečo sa však zaťažovať ďalšími výdavkami, ak si ho môžete požičať? V Union zdravotnej poisťovni môžete po narodení bábätka požiadať o zapožičanie monitoru dychu.

Monitory dychu sú jedinečné prístroje aj v tom, že sa používaním takmer vôbec neničia. Nemusíte sa tak báť, že si požičiate už použitý a menej funkčný prístroj.

Monitor vám donesie priamo domov zamestnanec poisťovne. Zároveň vám vysvetlí, ako s monitorom zaobchádzať.

V prípade, ak si rodičia chcú kúpiť vlastný monitor dychu, môžu tiež využiť príspevok vo výške až 30 EUR na nákup monitora dychu a pohybu.

A keďže najlepšia zdravotná poisťovňa pre novorodenca je taká, ktorá zároveň myslí na mamu dieťaťa, môžete okrem zapožičania monitoru dychu čerpať v Union výhody pre mamičky. Napríklad aj v podobe zľavy na novorodenecké potreby.

Rizikovejšie skupiny novorodencov z hľadiska SIDS

Syndróm náhleho úmrtia môže postihnúť aj na pohľad úplne zdravé dieťa a lekári len môžu hádať príčinu. Napriek tomu sú skupiny detí, ktoré sú o niečo rizikovejšie.

Sú to predčasne narodené deti a novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Zvýšiť riziko SIDS môže aj nesprávna životospráva matky počas tehotenstva a dojčenia. Úplným tabu by malo byť fajčenie a alkohol.

Informačný servis

Naposledy aktualizované 24.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Reklamný článok

Reklamný článok

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 1. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 1. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 1. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 1. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 1. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 1. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 1. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 1. 2021

Prinášame vám priebežné a stále aktuálne informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Avokádová nátierka - vyskúšajte náš zdravý recept Avokádová nátierka - vyskúšajte náš zdravý recept

Avokádo je nová superpotravina, veľmi obľúbená aj v kuchyni. Pripravte si s nami túto vynikajúcu a zdravú nátierku z avokáda.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.