späť na zoznam článkov

Najdôležitejšie vitamíny na posilnenie imunity

Autor: Informačný servis Najdôležitejšie vitamíny na posilnenie imunity
Zdroj foto: Getty images

Ocitáme sa v období, kedy dobrý imunitný systém je viac než dôležitý. Perfektná imunita je predpokladom bezproblémového chodu nášho organizmu, čo je našim prianím a cieľom. Preto by sme sa mali chovať tak, aby sme sami jeho činnosť nepodrývali a neoslabovali.


Vzhľadom k aktuálnej situácii  je vhodné siahnuť aj po výživových doplnkoch, ktoré pomáhajú na posilnenie imunity a zároveň znížiť únavu a vyčerpanie. Obzvlášť v období, kedy na nás striehne koronavírus z každej strany.

Foto: Kompava

Vitamín C

Vitamín C je jeden zo základných vitamínov, ktorý treba dopĺňať neustále. Ide o vitamín, ktorý sa v tele neukladá a tiež sa ho nedá predávkovať. Pri užívaní vitamínu C je dôležité dbať aj na dostatočný pitný režim. Pri nákaze COVID-19 sa odporúča brať denne až do 5 gramov. Bolo dokázané, že denná dávka 3 x 1 g vitamínu C zmiernila symptómy ochorenia (ZhiYong, 2020).

Výborná forma vitamínu C je v prášku, ktorý si môžete primiešať do akéhokoľvek nápoja.

Zinok

Zinok je druh minerálu, ktorý je po železe druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom tele. Zvyšuje odolnosť voči infekciám a pôsobí ako prevencia voči chrípke Je dôležitý pri tvorbe T-lymfocytov (bunky imunitného systému), raste a funkčnosti leukocytov (biele krvinky).

Selén

Selén patrí medzi esenciálne živiny, čo znamená, že si ho naše telo nevie samo vytvoriť a preto je potrebné ho prijímať v strave alebo suplementoch. Je nevyhnutný pre fungujúcu imunitu proti vírusom vo všeobecnosti (Hoffman, 2008).

Foto: Shutterstock

Lactoferrin

Lactoferrin je súčasťou vrodenej imunity, ide o multifunkčný proteín a zaraďujeme ho medzi transferíny – čo znamená, že prenáša stopové prvky v krvi, ako sú napr. železo, meď alebo zinok). Je zastúpený predovšetkým v krvnej plazme, v bielych krvinkách, ale aj v telesných tekutinách ako slzy či sliny. Je vhodný na posilnenie imunity tým, že odstraňuje patogénne baktérie z tráviaceho traktu.

Aminokyselina L-Glutamín pre športovcov

L-Glutamín je aminokyselina, ktorá má silný vplyv na imunitný systém. L-Glutamín si telo dokáže vytvoriť samo, často sa ale stáva najmä u aktívnych športovcov, že potreby tela sú väčšie ako jeho produkcia. Preto je dôležité jeho dopĺňanie vo forme výživových doplnkov. Dávka 5 g ráno a 5 g večer dokáže výrazne ovplyvniť regeneráciu a hlavne bunky imunitného systému.

Informačný servis

Naposledy aktualizované 07.08.2020

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 12. 8. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 12. 8. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 12. 8. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 12. 8. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 8. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 8. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Kôprová omáčka na fitness spôsob bez laktózy či lepku Kôprová omáčka na fitness spôsob bez laktózy či lepku

Kôpor jednoznačne patrí medzi kontroverzné korenie či bylinku. Je totižto aromatický, čo nevyhovuje každému.

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.