späť na zoznam článkov

Nárok na kúpeľnú liečbu. Aké sú podmienky?

Autor: Informačný servis Nárok na kúpeľnú liečbu. Aké sú podmienky?
Zdroj foto: Getty images

Uvažujete nad kúpeľmi? Schválili váš návrh? Povieme vám, ako následne postupovať a v prípade akých kontraindikácií sa podanie návrhu neoplatí.


Naša krajina je bohatá na minerálne pramene a slovenskí pacienti sa  na malý výber kúpeľných zariadení sťažovať nemôžu. O tom, že Slováci majú kúpele v obľube svedčí aj fakt, že v priebehu desaťročia sa celkovo zvýšila miera odliečených pacientov o viac ako 30 %. Najčastejšie sa liečime na choroby pohybového ústrojenstva, deti absolvujú pobyt hlavne kvôli ochoreniam dýchacích ciest.

Aké diagnózy majú nárok na kúpele?

Ak hovoríme o kúpeľoch ako o príjemne strávenom dovolenkovom čase, sú nám dvere otvorené dokorán. Ako samoplatcovia si kúpeľnú liečbu môžeme dopriať neobmedzene. V prípade ústavnej zdravotnej starostlivosti a následnej kúpeľnej liečby však platia isté kritériá. Zdravotné poisťovne schvaľujú kúpeľnú liečbu a využívajú pri tom indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť, aktuálne pre rok 2020. Na kúpeľnú starostlivosť vás musí odporučiť lekár na základe vašej diagnózy, ktorá je presne pomenovaná a zaradená v indikačnom zozname do skupiny A alebo B. Presný zoznam diagnóz a ich zaradenie do jednotlivých skupín si môžete pozrieť tu.

Vo všeobecnosti platí, že do skupiny A patria pacienti, ktorým zdravotná poisťovňa hradí zdravotnú starostlivosť v celom rozsahu. Ide o všetky lekárske úkony, procedúry, ubytovanie aj stravu. Kúpeľná liečba a tzv. skupina B má uhradené všetky lekárske úkony a liečebné procedúry, ubytovanie a stravu si už pacient  musí hradiť sám.

POZOR: Ešte predtým, ako požiadate o kúpeľnú liečbu, musí tomu predchádzať ambulantná liečba alebo hospitalizácia v nemocničnom zariadení. Ústavná zdravotná starostlivosť nemôže byť prvotným riešením zdravotných problémov.

Foto: Getty Images

Ako postupovať pri návrhu na kúpeľnú liečbu

Po tom, ako obdržíte návrh na liečebný pobyt ho následne doručte na pobočku svojej zdravotnej poisťovne. Ak splníte zákonom stanovené podmienky*, poisťovňa váš návrh automaticky schváli a poštou vám toto schválenie zväčša do 30 dní oznámi spolu so zoznamom kúpeľných zariadení a s príslušnými kontaktami.  S kúpeľným zariadením sa už dohadujete sami, dátum nástupu je dôležité naplánovať tak, aby ste nepremeškali dôležité lehoty. Napríklad v prípade operácie musíte kúpeľnú liečbu absolvovať do 12 mesiacov od dátumu operácie.

*Klinické a laboratórne vyšetrenia v návrhu nesmú byť staršie ako 3 mesiace. Pred samotným nástupom na kúpeľnú liečbu vám musí lekár potvrdiť váš aktuálny zdravotný stav a vylúčiť možné kontraindikácie. Toto potvrdenie nesmie byť staršie ako 14 dní. Ak máte viac ako 70 rokov, musíte navyše absolvovať interné vyšetrenie.

Indikácia kúpeľnej liečby nie je vždy možná

Sú prípady, kedy sa kúpeľná liečby indikovať nedá. Na základe niektorých diagnóz nie je možné kúpeľnú liečbu absolvovať. Ide najmä o tieto kontraindikácie:

  • infekčné choroby prenosné na človeka
  • choroby v akútnom štádiu
  • zhubné nádory počas liečby
  • závislosť od alkoholu
  • inkontinencia moču a stolice
  • tehotenstvo
  • nehojace sa kožné defekty apd.

Kúpeľná liečba je v mnohých prípadoch priam nenahraditeľná. A to nielen pre dospelých. Niektoré chronické, ale aj iné ochorenia si vyžadujú kúpeľnú liečbu najmä pre deti. Ide napríklad o choroby dýchacieho, tráviaceho a obehového ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny, kožné, pohybové či onkologické choroby, ale aj mnohé ďalšie. Niektoré zdravotné poisťovne však kúpeľný pobyt dieťaťa hradia maximálne počas 21 dní. Union zdravotná poisťovňa však poskytuje možnosť predĺženia kúpeľného pobytu o 7 dní. Celkovo tak majú deti poistené v Union zdravotnej poisťovni možnosť využiť kúpeľný pobyt v dĺžke až 28 dní.

Informačný servis

Naposledy aktualizované 29.04.2020

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 5. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 5. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 5. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 5. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 5. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 5. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Zdravý, chutný čučoriedkový koláč? Jednoduchý recept z kvásku a špaldy Zdravý, chutný čučoriedkový koláč? Jednoduchý recept z kvásku a špaldy

Tiež si ako deti pamätáte ten úžasný kysnutý koláč s čučoriedkami od babičky? Poďte si spolu s nami pripraviť o niečo zdravšiu, no rovnako chutnú, variantu s pomocou kvásku a špaldovej...

Recept na zdravú čerešňovú bublaninu? Tradičná i fit z kokosovej múky Recept na zdravú čerešňovú bublaninu? Tradičná i fit z kokosovej múky

Práve teraz dozrievajú čerešne. Sú nimi posiate celé stromy, rozvoniavajú nimi trhoviská aj supermarkety.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.