späť na zoznam článkov

Syndróm dráždivého čreva a stres: Ako s ním bojovať?

Autor: Informačný servis Syndróm dráždivého čreva a stres: Ako s ním bojovať?
Zdroj foto: Getty images

Prečo je dôležité nepotláčať v sebe stres? Ako sa s ním vyrovnať? Nechajte si poradiť od klinickej psychologičky.

 


Asi málokto sa nestretol s fenoménom, ktorým je v dnešnej dobe stres. Je súčasťou našej každodennosti a v určitej miere nám dokonca prospieva. Ak je ho však priveľa, môže byť pre organizmus nebezpečný. Dlhodobo potláčaný stres je ako sopka, ktorá po explózii má ničivé následky. A pritom sa tomu všetkému dá predísť.

Stres a syndróm dráždivého čreva

Stres a negatívne pocity, ktoré v sebe často potláčame, sa predierajú na povrch v podobe mnohých chorôb a zdravotných problémov. Patrí medzi ne syndróm dráždivého čreva. „Negatívne emócie, agresia či  frustrácia sa v nás hromadia, ak ich riešenie odsúvame. Postupne to negatívne vplýva na naše orgány a vyvoláva to konkrétne príznaky vrátane syndrómu dráždivého čreva, ktorý trápi až 15 % populácie. Výnimkou nie sú ani školopovinné deti,“ konštatuje klinická psychologička pre deti a dospelých Mgr. Katarína Bieliková.

Syndróm dráždivého čreva  známy aj pod skratkou IBS (Irritable Bowel Syndrome) sa prejavuje celkovým nepohodlím pri tráviacich procesoch. Bolesti brucha, hnačka, problémy s vyprázdňovaním alebo plynatosť. To sú len niektoré z príznakov, ktoré nám dokážu spôsobiť sociálny hendikep.

Keď pacient zostáva so svojou chorobou v izolácii, je na polceste k depresiám a potrebe napokon vyhľadať odbornú pomoc psychológa, v horšom prípade aj psychiatra. Z pôvodnej relatívnej banality, ktorú občas zažívame asi všetci, sa neriešením či odsúvaním riešenia a nedostatočnou psychohygienou postupne stáva problém, ktorý so sebou prináša rôzne obmedzenia,“ varuje K. Bieliková.

Foto: Mgr. Katarína Bieliková

Liečenie syndrómu dráždivého čreva

Ak sa chceme zbaviť nepríjemných komplikácií, ktoré má na svedomí syndróm dráždivého čreva, je okrem psychohygieny dôležitá úprava stravy a zaradenie dostatku pohybu do nášho programu. Netreba zabúdať ani na doplnenie stravy vhodnými probiotikami, ktoré prispievajú k správnej funkčnosti čriev. Viac o IBS nájdete na https://www.cojeibs.sk/.

Foto: Getty Images

Ako bojovať so stresom?

Keďže za bolesťami brucha často je nezvládnutý stres, treba sa naučiť zvládať tento faktor. Podľa odborníčky je prospešné povedať si hneď ráno niečo pozitívne: „Je dôležité nájsť čokoľvek príjemné a tešiť sa z toho.“

Pre spokojnejší život je tiež veľmi podstatné vedieť si správne rozdeliť čas na zamestnanie a oddych. „Práca je určitým harmonizujúcim prvkom. Pomáha nám naplniť  našu potrebu sebauplatnenia, ale je veľmi podstatné - ak sa čo len trošku dá - nenosiť si ju domov, rozdeliť si to. Máme predsa pracovnú dobu a po nej by sme sa mali venovať sebe, rodine, priateľom,“ upozorňuje klinická psychologička.

Spomenutú rovnováhu medzi prácou a súkromím, tzv. work-life balance, ľahšie nájdeme, ak si vyčleníme pravidelný priestor na koníčky a naučíme sa byť sami so sebou. „Samota je fajn, keď má očisťujúci charakter. Nemenej dôležité však je začleniť do súkromných aktivít aj svojich najbližších – partnera, deti, priateľov,“ prízvukuje Katarína Bieliková.

Keďže sa venujem psychoterapii a denne sa stretávam s negatívnymi emóciami, aj v mojom prípade je veľmi dôležitá psychohygiena. Chodím preto veľa do prírody – som vášnivá hubárka. Veľmi rada sa venujem aj rôznym športom. Mojou vášňou je pilates, ktorý mi veľmi pomáha po psychickej aj fyzickej stránke. Snažím sa tráviť čas najmä so svojou rodinou, ale nachádzam si tiež voľné večery alebo víkendy na saunovanie. Občas sa ´odtrhnem´ od rodiny a som sama so sebou, aby som sa mohla prečistiť,“ prezrádza psychologička svoje metódy boja so stresom.   

Foto: Getty Images

Stres v žiadnom prípade nepodceňujte

To, že stres funguje ako spúšťač mnohých zdravotných problémov vrátane syndrómu dráždivého čreva, nie je len často omieľanou neopodstatnenou frázou, ale skutočnosťou, ktorej treba venovať pozornosť. „V súvislosti so stresom sa okrem IBS objavujú najmä u žien a starších ročníkov úzkostné stavy. Veľmi modernou diagnózou býva aj u mladších ľudí tetánia (súbor príznakov ako napríklad bolestivé, kŕčovité napätie svalov, búšenie srdca a pod.), ktorá je v podstate fyziologická, ale má tiež psychologický základ. A tiež sú to ďalšie poruchy tráviaceho systému: rôzne laktózové a potravinové histamínové intolerancie, ktoré tiež do veľkej miery prepukávajú práve po odznení veľkého stresu.“

Máte problémy s trávením a syndrómom dráždivého čreva, ktorý je spojený so stresom?  Zasielajte svoje otázky Mgr. Kataríne Bielikovej, ktorá vám bude odpovedať v rámci bezplatnej online poradne na stránke www.zdravoteka.sk.

Natívny článok

Naposledy aktualizované 11.10.2018

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.