Bolesť pri kojení
Bolesť pri kojení môže byť spôsobená najmä zvýšenou tvorbou mlieka po pôrode, pričom kojenec nedokáže všetko vyprodukované mlieko z prsníka odobrať a to tam zostáva. Môže tak prísť napríklad k upchatiu mliekovodu, čo môže sprevádzať bolestivé kojenie a bolesti počas dojčenia. Horším prípadom je ak sa zapáli prsná žľaza, pričom tento stav už vyžaduje aj odborný lekársky zásah. Okrem...
Po pôrode nastáva doba kojenia, pričom mlieko sa dostáva do prsníkov cez prsné žľazy. Za produkciu mlieka je zodpovedný hormón prolaktín, ktorý reguluje a ovplyvňuje tvorbu mlieka, pričom objem je závislý aj od doby menštruácie, samotného kojenia a tiež pravidelným intervalom kojenia. Veľakrát sa stane, že po pôrode je tvorba mlieka u žien zvýšená viac, ako dokáže dieťa spotrebovať a dochádza k bolestivej laktácii z nadbytku mlieka.
Okrem toho je veľakrát aj zvýšená citlivosť prsnej bradavky, čo môže tiež spôsobiť bolesť pri kojení. Dráždenie bradavky je spôsobené v neskoršom veku dieťaťa tým, že mu už rastú prvé mliečne zuby, čo po prisatí na bradavku a prsník pôsobí bolestivo až nepríjemne. V prípade, že je bolesť pri dojčení spôsobená nadbytočnou laktáciou, je možné farmakologicky upraviť užívaním látok tvorbu mlieka a to užívaním takých liekov, ktoré majú opačný efekt ako prolaktín.
V súvislosti s nadbytočnou produkciou mlieka sa môžu mliekovody aj upchať a to práve z toho dôvodu, že kojenec nevypije všetko mlieko z prsníka. Buď sa na bradavku nesprávne pricicia alebo nedokáže vytiahnuť všetko mlieko z prsníka. V tomto prípade nastáva hromadenie mlieka, to sa zahustí, mineralizuje a upchá vývod mliekovodu. Mlieko tak nemôže vytekať von z prsníka a vytvorí sa hrčka, ktorá je bolestivá a môže nastúpiť aj zvýšená teplota.
Obvykle ale do dvoch dní táto hrčka zmizne, pretože mlieko sa vstrebe. Pokiaľ však počas dojčenia v dôsledku nesprávnej polohy začnú vznikať menšie ranky na prsníkoch, môže sa upchatie žliaz zmeniť aj na zápal a to tak, že cez tieto menšie ranky sa dostanú baktérie do mliekovodov a tam spôsobia zápal. Okrem bolestivosti sa prejavuje aj horúčkou a vzniká tak mastitída. V tomto prípade je potrebný zásah gynekológa, ktorý predpíše na zápal antibiotiká.
Okrem mastitídy môžu vzniknúť v prsníkoch a mliekovodoch aj iné typy zápalov a infekcií, prípadne môžu byť prsné žľazy napadnuté aj rôznymi plesňami alebo parazitmi. Z tohto dôvodu je treba, ak bolesť pri kojení neustupuje ani po dvoch dňoch, navštíviť gynekologickú ambulanciu pre ďalšie vyšetrenie a poradiť sa s odborníkom ohľadom možnej terapie. Na prvý pohľad nevinný príznak totiž môže byť symptóm vážnejšieho zdravotného problému.
Choroby s príznakom "Bolesť pri kojení"
Byliny používané na Bolesť pri kojení
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →