Chodbičky v pokožke

Chodbičky v pokožke sú v takmer všetkých prípadoch prejavom vážneho ochorenia kože a ide najmä o svrab, čo je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. V tomto prípade vytvára chodbičky v koži, asi centimeter dlhé, parazit zvaný zákožka svrabová, ktorý parazituje priamo v koži. Je to roztoč, ktorý žije vo vrchných vrstvách kože, kde si vŕta chodbičky a tie následne spôsobujú svrbenie, čo je charakteristický...

Chodbičky v pokožke sú v takmer všetkých prípadoch prejavom vážneho ochorenia kože a ide najmä o svrab, čo je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. V tomto prípade vytvára chodbičky v koži, asi centimeter dlhé, parazit zvaný zákožka svrabová, ktorý parazituje priamo v koži. Je to roztoč, ktorý žije vo vrchných vrstvách kože, kde si vŕta chodbičky a tie následne spôsobujú svrbenie, čo je charakteristický príznak pre tento druh infekčného ochorenia.

Tento roztoč postihuje ale nielen ľudí, ale veľakrát aj domáce zvieratá so srsťou, najmä psov. U ľudí sa vyskytujú samička aj samec tohto parazita, pričom samec je menej nebezpečný, keďže žije len na povrchu kože alebo v plytkých chodbičkách vo vrchných vrstvách. Samička sa však pomocou svojich malých klepietok zavŕtavá hlbšie do kože, kladie vajíčka a tým pádom sa roztoče ďalej rozmnožujú. Tieto roztoče sú citlivé na teplo a aktívne v noci, keď spí človek pod perinou.

Samotná chodbička je na povrchu kože zakončená svetlo červeným pupienkom alebo bodkou o veľkosti asi tak špendlíkovej hlavičky, prípadne o priemere pol centimetra. Práve tieto pupienky bývajú zdrojom svrbenia a nepríjemných pocitov a človek má potom prirodzenú reakciu vo forme škrabania sa, pričom niekedy môže tieto pupienky rozškrabať, čo spôsobuje bolesť na pokožke. Chodbičky samotné sú obvykle esovitého tvaru a bielošedej farby.

Ochorenie sa prenáša kontaktom s nakazeným pacientom a aj pri nízkej hygiene v kolektíve. Najčastejšie sa parazit vyskytuje v koži v oblasti medzi prstami na rukách, na zápästí, lakťoch, v oblasti podpažia, okolo bradaviek a pupku, ale aj na klenbe nôh a okolo genitálií. Prevenciou je nutnosť dbať na hygienu a čistotu a to nielen na pravidlá osobnej hygieny, ale tiež aj na čistotu v domácnosti a uzavretých priestoroch a treba tiež pravidelne meniť posteľnú bielizeň.

Svrab teda spôsobuje chodbičky v pokožke, ktoré sú zapríčinené roztočmi a nízkou hygienou. Kedysi bolo toto ochorenie častým najmä vo vojne, keďže išlo o ochorenie ľahko prenosné z človeka na človeka a zároveň malo výborné podmienky kvôli nedostatku hygieny. Dnes je to typické ochorenie zdravotníckeho personálu, ale vyskytuje sa napríklad aj vo väzniciach, azylových táboroch pre utečencov alebo v iných miestach, kde je nízka hygiena a veľká koncentrácia ľudí.

Liečba spočíva v likvidácii parazitov, zahojení kožných zranení a tiež v zavedení takých hygienických opatrení, ktoré zabránia opakovanému nakazeniu. Na liečbu tela sa používa masť, ktorá sa aplikuje trikrát denne. Po vyhubení parazitov sa môžu zahojiť a sceliť chodbičky v pokožke a postihnutý človek sa tak ochorenia zbaví a môže sa vrátiť do bežného života. V každom prípade pri výskyte tohto symptómu je potrebné hneď vyhľadať lekára.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané