späť na zoznam chorôb

Svrab

Autor: Michal Hrebík
Svrab
Zdroj foto: Getty images

Svrab je parazitárne ochorenie pokožky a ide o dermatózu vyvolanú špecifickým parazitom zvaným Zákožka svrabová. Typicky ide o chorobu nedostatočnej hygieny a dochádza k narúšaniu vrstiev kože, kedy si do nej parazit robí chodbičky, kde kladie vajíčka a tak sa rozmnožuje po celom tele. Choroba je veľmi prenosná a infekčná a zároveň nepríjemná, pretože sa prejavuje intenzívnym a úporným svrbením kože. Zároveň ide o ochorenie epidemiologického typu.


Charakteristika

Choroba je parazitárneho typu, ktorý spôsobuje parazit okrúhleho tvaru zvaný Zákožka svrabová, ktorý žije v koži človeka. Kým samček žije na povrchu kože, samička si do nej vytvára chodbičky a to v rámci poslednej vrstve kože. V týchto chodbičkách nakladie vajíčka a tým pádom sa rozmnožuje ďalej. Svrab najčastejšie postihuje miesta s vysokou koncentráciou ľudí, napríklad väzenia, nemocnice, utečenecké tábory, ale napríklad aj škôlky a školské zariadenia.

Infekcia zákožkou svrabovou je prenosná z človeka na človeka priamym kontaktom a toto parazitárne infekčné ochorenie spôsobilo už viacero epidémií v minulosti. Ochorenie je typické intenzívnym svrbením, pričom inkubačná doba je od 2 do 6 týždňov. Choroba sa vyskytuje po celom svete a parazit sa živí najmä tkanivovou tekutinou a mazom a to platí najmä o samičkách a larvách, ktoré žijú v chodbičkách. Najtypickejšie zaliezajú taktiež na hlave do vlasových vačkov.

Príčiny

Čo sa týka príčin, táto infekčná choroba postihuje pokožku a to vo forme parazitu a okrúhleho roztoča zvaného Zákožka svrabová, ktorý sa prenáša na človeka priamym stykom. Ide o infekčné ochorenie, pričom najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s nízkou úrovňou hygieny a preniesť sa môže aj cez posteľnú bielizeň. Mimo pokožky je parazit citlivý na teplo. Parazit je veľmi malý a voľným okom neviditeľný, keďže dosahuje len 500 mikrometrov a ide o parazit napádajúci len človeka.

Príznaky

Charakteristickým príznakom je intenzívne svrbenie pokožky, ktoré sa prejaví zhruba za mesiac až mesiac a pol, čo je aj inkubačná doba. Toto svrbenie je typické najmä počas noci. Najčastejšie sa vyskytuje na koži v oblastiach medzi prstami, na zápästí, lakťoch, v podpaží, okolo bradaviek, pupku, genitálu a na klenbe nohy. Patologickým príznakom je aj výskyt chodbičiek v pokožke, kde parazit žije. V dôsledku intenzívneho svrbenia a následného škrabania sa prejaví aj ekzém.

Častokrát sú prítomné aj škrabance na pokožke v prípade častého škrabania sa na koži, ktorá svrbí a môžu sa vyskytnúť aj menšie pupienky. Pri veľkom množstve svrabových parazitov dochádza vzácne aj k odlupovaniu kože. Niekedy je tiež ochorenie sprevádzané vyrážkou, čo je imunitná reakcia pokožky na svrbenie a škrabanie sa. U každého sa môžu tieto príznaky inak prejavovať a byť v inej intenzite, avšak ide o pomerne typické príznaky pre toto parazitárne ochorenie.

Diagnostika

Na základe príznakov sa vykonáva odborné lekárske vyšetrenie, ktoré spočíva v preukázaní prítomnosti parazita v koži. Vykonáva sa tak buď biopsia časti kože a následné mikroskopické vyšetrenie tohto hlbšieho zoškrabu, alebo je možné priamo mikroskopom pozorovať konkrétne miesto na pokožke s cieľom nájsť a vypichnúť parazita z chodbičky. V každom prípade, na základe mikroskopického vyšetrenia možno nájsť tak dospelé roztoče ako aj ich vajíčka v odobratej vzorke.

Čo je svrab a ako sa prejavuje

Čo je svrab a ako sa prejavuje

Priebeh

Choroba vzniká infikovaním človeka priamym kontaktom s parazitmi. Parazit sa dostane na pokožku a kým samček prežíva na jej povrchu, samička si v pokožke vytvára diery, do ktorých kladie vajíčka. Obvykle sa prvé príznaky prejavia do mesiaca až mesiaca a pol a to najmä svrbením pokožky. Samotný životný cyklus parazita je pomerne krátky, obvykle 14 dní, avšak rýchlym množením sa postupne infekcia postupuje po celom tele a spôsobuje intenzívne svrbenie a ďalšie kožné príznaky.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči svrab?

Liečba

Naposledy aktualizované 08.10.2015

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Uštipnutie hmyzom môže byť aj smrteľné Uštipnutie hmyzom môže byť aj smrteľné

Letné mesiace sú ako stvorené pre zvýšený výskyt hmyzu . Je otravný, neustále na každého sadá, naráža priamo do tváre, bzučí za ušami a niektorí cyklisti ho majú doslova plné zuby....


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.