späť na zoznam príznakov

Krvácanie do kĺbov

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "krvácanie do kĺbov"

Krvácanie do kĺbov môže byť spôsobená buď nejakým externým faktorom, kedy prišlo napríklad k úrazu a poraneniu končatiny alebo kĺbu, prípadne ide o príznak ochorenia kĺbu. Sú prípady, kedy dochádza napríklad u ľudí s hemofíliou k zvýšenej krvácavosti a ak sa dostane krv mimo svoje obvyklé prostredie v blízkosti kĺbov, nastáva krvácanie priamo do nich. Väčšinou nie je možné až na niektoré prípady krvácanie tohto typu spozorovať voľným okom.

To sa deje len pri vzniku hematómu, čiže modriny. V tomto prípade dochádza ku krvnému výronu z poškodenej cievy do okolitého tkaniva, čo sa na pokožke prejaví charakteristickým opuchom tmavofialového zafarbenia, či značí prítomnosť zrazenej krvi v podkožných vrstvách. V prípade krvácania do kĺbov môže ísť o stav spôsobený napríklad mechanickým poranením alebo úrazom či iným narazením, kedy došlo k porušeniu cievnej štruktúry pri kĺbe.

V kĺbovej dutine sa nachádza aj synoviálna tekutina, ktorá zabezpečuje pre kĺbovú chrupavku výživu, pričom ak dôjde k mechanickému alebo zápalovému poškodeniu kĺbu, obsah tekutiny sa zväčší, môžu sa do nej dostať aj čiastočky krvi a tiež hnisu a kĺb opuchne. Deje sa to napríklad pri páde alebo pri nejakom vážnejšom zápale. V tomto prípade sa musí vykonať punkcia, čiže odber tejto tekutiny a pokiaľ sa v nej nachádza aj krv, tekutina ma krvavé zafarbenie.

Problémy s krvácaním do kĺbov majú aj ľudia s celiakiou, pretože v prípade tohto ochorenia sa nevstrebávajú niektoré veľmi dôležité živiny v tenkom čreve. Ide napríklad o vitamín B12 dôležitý pre krvotvorbu a tiež o vitamín K, ktorý zabezpečuje tvorbu proteínov dôležitých pre zrážanlivosť krvi. Ľudia postihnutí celiakiou tak majú problémy s nadmerným krvácaním z otvorených rán, ale aj so vznikom modrín a skrytým krvácaním do kĺbov, svalov aj mäkkých tkanív.

Poruchy zrážanlivosti krvi majú aj ľudia s ochorením zvaným hemofília, čo sa prejavuje zvýšenou krvácavosťou a to aj do kĺbov, najmä do kolenného a lakťového kĺbu, ktoré sú najviac zaťažované. Nastáva aj opuch kĺbov a ich bolestivosť. Najviac sa prejavujú zmeny pri veľkých kĺboch, ktoré sú opuchnuté a teplé a možno na nich nájsť tmavé krvné výrony. Krvácanie v tomto prípade spôsobuje útlak chrupavky kĺbu a cievy, ktoré degenerujú a krv tak uniká do oblasti kĺbu.

Krvácanie do oblasti kĺbov je typické pre rôzne degeneratívne ochorenia kĺbovej chrupavky alebo pre zápalové ochorenia kĺbov. Veľmi časté je napríklad pri artróze, ktorá sa prejavuje aj bolesťami kĺbov a ich deformáciou a je spôsobená stratou chrupavky v kĺbe a jej náhradou kosteným tkanivom. Nadmerné krvácanie do kože ale aj kĺbov môže byť však aj príznakom pre nedostatok vitamínu C, pričom v dôsledku nedostatku dochádza k strate pružnosti ciev.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.