Kývanie zubov: Aké sú príčiny (v dospelosti i u detí)?

Kývanie zubov: Aké sú príčiny (v dospelosti i u detí)?
Zdroj foto: Getty images

Mliečne zuby sa u detí uvoľňujú prirodzene, aby ich mohli nahradiť dospelé, trvalé zuby. Avšak, u dospelého je to jav, ktorý značí ochorenie. A zanedbanie môže znamenať vážne komplikácie.

Kývanie zubov môže byť spôsobené buď ochorenímzápalom konkrétneho zubu, alebo ochorením postihujúcim aj závesný aparát zubu prípadne celé ďasno.

Veľmi často ide o príznak zápalového, alebo infekčného ochoreniaústnej dutine.

V tom prípade je treba vyhľadať odborné lekárske ošetrenie u stomatológa. Ten vie určiť príčinu kývania. Samozrejme, je treba ešte pred samotnou návštevou vylúčiť vplyvy a príčiny externé, ktoré nemajú súvis s ústnou dutinou.

V detskom veku

Dieťa má mliečny, detský zub, vypadnutý prvý zub, úsmev
Výmena mliečnych zubov v detstve je prirodzený jav. Zdroj foto: Getty images

U detí je kývanie zubov spôsobené, napríklad prirodzeným nahrádzaním mliečnych zubov trvalým chrupom. Pričom mliečne zuby sa zvyknú kývať a neskôr vypadávať, ako prvé sa zvyknú kývať predné zuby. Dieťaťu začnú potom rásť nové zuby, ktoré sú už trvalou súčasťou chrupu.

U dospelých

U dospelých môže byť kývanie zubu spojené napríklad so zubným kazom, ktorý sa rozšíril aj do koreňa a mohol spôsobiť ojedinelý zápal. Zápal sa pritom nemusel rozšíriť na ďalšie zuby a vplyvom zápalu sa začal zub kývať.

Takto nestabilné lôžko môže nastať v prípade komplikácií po oprave zubu. Ale aj vtedy, ak človek ignoruje príznaky zubného kazu. Ten sa následne rozšíri až do koreňa k zubu, a to do jeho závesného aparátu.

Zápal ďasna ako príčina

Pokiaľ je ale kývanie zubov rozšírené na viacero zubov v rámci ústnej dutiny, je tu už podozrenie na zápalový proces v ďasne. Veľmi rozšírený je zápal ďasna, rozdeľuje sa na:

  • gingivitídu,
  • parodontitídu,
  • paradentózu,
  • atrofiu paradontu, najzávažnejší stav.

Gingivitída

Ďasno, teda gingiva, je súčasťou závesného aparátu zubu. Obklopuje zuby. Pri zápale ďasna, odborne gingivitíde, sú prítomné príznaky:

  • opuch, zdurenie ďasna a zmena jeho tvaru,
  • bolesť,
  • začervenanie,
  • krvácanie,
  • niekedy aj tvorenie hnisu, mokvanie,
  • v niektorých prípadoch môže stúpať telesná teplota.
Žena si umýva zuby
Dôležitá je pravidelná a správna hygiena. Zdroj foto: Getty images

Veľmi často sa prejavuje kývanie zubov pri zápale ďasna, ktorý je spôsobený vznikom zubného povlaku. Ten vzniká v dôsledku nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej hygieny.

Zubný povlak je tvorený aj baktériami, ktoré sa môžu dostať do zubu a ďasna a vyvolať zápal, bolesť, a samozrejme, aj kývanie zubu.

Taktiež sa môže infekcia rozšíriť aj do iných zubov v okolí a práve preto je potrebné v tomto prípade vyhľadať čo najskôr stomatológa, ktorý môže chrup vyšetriť a ošetriť.

Parodontitída

Zápal závesného aparátu zubu sa nazýva parodontitída. A ide o zápal, ktorý je umiestnený v oblasti ďasna, kde prilieha tesne k zubu.

Veľakrát má tento zápal tendenciu šíriť sa aj priamo ku koreňu zubu. To vyvolá oslabenie stability, ústup ďasna, a to môže spôsobiť aj kývanie daného zubu.

Dochádza k postupnému zničeniu závesného aparátu, vzniku patologického chobotu, obnažovaniu zubných krčkov. Postupne, ak sa stav nerieši, k uvoľneniu zubu.

Paradentóza

Paradentóza nadväzuje tiež na podobný prípad. Pretože aj tento stav je ochorením závesného aparátu zubu. Avšak, tu nedochádza k zápalovému šíreniu, hoci tiež je stabilita narušovaná, čo má za následok kývanie zubov.

Pri paradentóze je charakteristické aj krvácanie ďasna, a to najmä pri čistení zubov. Pri paradentóze môže dôjsť k rýchlemu rozšíreniu aj na ostatné zuby. A práve preto je potrebné, v prípade podozrenia na túto chorobu, čo najskôr začať odbornú liečbu u stomatológa.

Grafika porovnáva zdravé ďasno s ďasnom pri zápale a paradentóze
Porovnanie normálneho a chorobného stavu ďasna. Zdroj foto: Getty images

Atrofia parodontu

Prirodzene k nej dochádza v starobe, a to zväčša po 60. roku života. Je nezápalová a na všetkých zuboch pomerne rovnaká. Nastáva pri nej úbytok tkaniva závesného aparátu a aj tkaniva v čelusti a úbytok cementu.

Pri stareckom type nie je liečba významná. Ale ak sa vyskytne skôr a pridružia sa k nej aj iné ťažkosti, je potrebné odborné vyšetrenie. Samozrejme, aj liečba, ktorú navrhuje stomatológ.

Infografika znázorňuje hlavné príčiny kývania zubov
Zhrnutie hlavných príčin kývania zubov

Video a informácie o príčine ťažkostí so zubami

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané