Materské znamienka: Prečo pribúdajú a čo značia? Môžu byť problém?

Materské znamienka: Prečo pribúdajú a čo značia? Môžu byť problém?
Zdroj foto: Getty images

Materské znamienka ako ich ľudovo nazývame, sa vyskytujú na našej koži už pri narodení. Ale väčšina sa začne tvoriť počas života. Niektoré sú celoživotne neškodné a niektoré je potrebné sledovať. Tie nebezpečné chirurgicky odstrániť.

Materské znamienka môže mať človek už od narodenia alebo ich môže získať v priebehu života. V oboch prípadoch sa väčšinou jedná o benígnu teda nezhubnú formu. Ale treba ich odsledovať.

Môžu sa vyvinúť do melanómu, čo je nebezpečný typ rakoviny kože. Vzniká priamo v melanocitoch, čiže kožných bunkách. Tie produkujú kožný pigment.

Objavuje sa po nárazovom vystavení slnečnému žiareniu. Ale aj po dlhodobom opakovanom vystavovaní kože UV žiareniu. Dokázal to aj výskum austrálskych vedcov.

Z pigmentu alebo z cievy

cievny névus na bruchu pri pupku ako materské znamienko z ciev
Cievny névus vystupuje nad úroveň kože. Zdroj foto: Getty images

Materské znamienko môže vzniknúť buď z pigmentových buniek kože alebo z cievy. Aj preto sa materské znamienka rozdeľujú na cievne a na pigmentové.

Cievne sú vo forme červených plôch na koži a ľudovo sa im hovorí aj červené materské znamienka. Prípadne v podobe rozšírených a zmnožených ciev pod kožou.

V tejto forme vystupujú nad úroveň okolitého tkaniva. Tieto obsahujú vlásočnice naplnené krvou. Ich farba môže byť nielen červená, ale aj fialová.

Druhou skupinou sú pigmentové materské znamienka alebo aj névy. Sú tvorené zhlukom pigmentových buniek, ktoré sa nazývajú melanocyty a obsahujú tmavé kožné farbivo melanín.

Delenie materských znamienok

Pigmentové névy sa delia podľa toho, kedy vznikli. A to na vrodené alebo získané. Veľkosť vrodených môže byť menej ako 1 cm, ale v niektorých prípadoch sa vytvoria aj rozsiahle viac centimetrové plochy.

Ich povrch môže byť plochý, zarovno kožou, ale aj vystúpený. Farba býva hnedá až čierna a na povrchu sa môže vyskytovať ochlpenie. Pri vrodených névoch väčšej veľkosti (nad 0,5 cm) je potrebné sledovanie dermatológom.

Získané névy bývajú menšej veľkosti nie viac ako 2 cm. Avšak počas rokov ich môže vzniknúť viac ako 100. Najvyšší nárast býva u detí do obdobia puberty.

Bežné a atypické materské znamienka

Následne sa delia na bežné a atypické pigmentové névy. Dôležité je sledovať ich farbu, veľkosť, tvar a povrch. Okrem toho je nutné všímať si ich ohraničenie.

Tie bežné névy sú hnedej farby (rôzne odtiene), ale ich farba je jednoliata. Povrch býva v úrovni kože, ale mnohkrát prerastajú aj nad povrch (bradavice). Ich ohraničenie je výrazné, ostré, pravidelné.

Pri tomto type materského znamienka nie je nevyhnutné odstránenie. K ich odstráneniu sa prikročí v prípadoch keď zavadzajú (u žien v oblasti podprsenky).

Druhou skupinou sú tie atypické. Inak ich nájdete aj pod označením dysplastické névy. Majú nepravidelný tvar, ohraničenie a ich prefarbenie býva rôzne. Práve u tejto skupiny je vyššie riziko vzniku onkologického ochorenia.

Aj z toho dôvodu je odporúčané chirurgické odstrávenie. Platí to predovšetkým aj ak sa objaví takzvaný haló névus. Spoznáte ho tým, ze jeho ohraničenie je biele, teda depigmentované.

Pri podozrení vyšetrenie

lekár vyšetruje kožné znamienko dermatoskopom
Lekárske vyšetrenie znamienka pomocou dermatoskopu. Zdroj foto: Getty images

Ak má človek podozrenie, že sa materské znamienko nie je v poriadku, mal by vyhľadať lekára. Dermatológ pomocou mikroskopu (dermatoskopu) znamienko vyšetrí.

Kým neškodné materské znamienka sa dajú odstrániť napríklad aj laserom, pri možných melanómoch je nutné chirurgické odstránenie. A to za plnej anestézie. Spolu so znamienkom sa musí odstrániť aj jeho okolie.

So zhubným melanómom je potrebné vybrať aj lymfatickú uzlinu v jeho blízkosti. Nakoľko by mohla byť zdrojom rakoviny a vzniku ďalších metastáz v organizme. Niekedy je nutné zákrok opakovať alebo nasadiť chemoterapiu či rádioterapiu.

Výskyt melanómu je v poslednej dobe čoraz väčší. Preto je lepšie materské znamienka pravideľne kontrolovať. Pri pochybnostiach je najlepšie odborné vyšetrenie.

Dermatológ vie veľmi rýchlo určiť, či môže ísť o benigné, čiže neškodné znamienka alebo o maligné. Tie sa môžu veľmi rýchlo vyvinúť do melanómu.

Névy v detskom veku

Ak sa nejedná o vrodené materské znamienka, tak najvyšší podiel vzniku je práve v období detstva do puberty. Ich počet môže byť aj do stovky.

Pri tých vrodených prebieha vyšetrenie pri podozrení už v nemocnici. A v prípade získaných je dôležité odsledovanie. Tvar, asymetria, veľkosť, sfarbenie, ohraničenie a rýchlosť zmien.

Dôležitá je prevencia, vedomosť rodičov o nej a o jej spôsobe. Ochrana kože pre UV žiarením na prvom mieste. A pri podozrení vyšetrenie.

Nevystavovať sa slnku v letných obdobiach medzi 11. - 15. tou hodinou. Zabrániť spáleniu kože a jej správna ochrana a to v podobe odevu a opaľovacích prostriedkov.

Materské znamienko alebo melanóm?

Veľa ľudí si névy zamieňa s melanómom. Melanóm je forma rakoviny kože. Je agresívny a rýchlo rastie. Tak isto sa aj rýchlo šíri, teda metastazuje a to hlavne krvnou cestou.

Rýchlo rastie, má nepravidelné okraje, tvar, sfarbenie (hnedo, bielo, čierne). Často krát je zápalovo sfarbené do červena, krváca. Typický je výtok, mokvanie a svrbenie, či bolesť. 

Ako pomôcka pomôže ABCDE analýza (skratky z anglických slov):

  • A ako asymetry, teda asymetria, čo je nepravideľnosť tvaru
  • B ako border, čo je ohraničenie a či je ostré alebo nie
  • C ako color, to je farba a jej homogénnosť
  • D ako diameter, pri veľkosti nad 6 mm
  • E ako evolving, zmena veľkosti, tvaru a farby
    Infografika materské znamienka, druhy, výskyt, veľkosť
    Rôznorodé delenie kožných znamienok, najčastejšie sa vyskytujúce znamienka a ich veľkosť

Veľmi nebezpečné je opaľovanie, ktoré je ale intenzívne. Práve tieto slnečné lúče najviac podporujú vznik rakoviny kože. U žien sa najčastejšie objavujú melanómy na dolných končatinách, u mužov na chrbte.

Video o materských znamienkach

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • wikiskripta.eu - informácie o materských znamienkach na Wikiskriptách
  • solen.sk - Diagnostika pigmentových névov u detí, MUDr. Katarína Soršáková Trnovská, PhD., doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD., MUDr. Zuzana Velická, CSc.
  • dermatologiepropraxi.cz - DYSPLASTICKÝ NÉVUS, SYNDROM DYSPLASTICKÝCH NÉVŮ A DALŠÍ MELANOCYTÁRNÍ PIGMENTOVÉ NÉVY, MUDr. Miloslav Salavec, CSc., MUDr. Jarmila Čelakovská, MUDr. Marie Šimková, Klinika nemocí kožních a pohlavních, FN Hradec Králové
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané