späť na zoznam príznakov

Xantóm

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Xantóm je menšie ložisko tuku pod kožou, ktoré sa môže nachádzať na rôznych častiach tela, napríklad v blízkosti šliach alebo kĺbov na rukách alebo aj inde. Ide o útvar, ktorý vzniká hromadením tukových látok a je na dotyk mäkký. Nejde o zubný nádor a je prakticky neškodný, avšak je indikátorom problémov s vysokou hladinou tukov a cholesterolu. Ide teda o príznak viacerých metabolických ochorení a veľkosť xantómu môže byť individuálna pre každého človeka.

Xantómy vznikajú napríklad pri poruchách metabolizmu tukov, pri uzávere žlčových ciest, v dôsledku hyperlipoproteinemií alebo familiárnych hypercholesterolemií. Časté sú pri poruchách lipidového metabolizmu, napríklad pri hyperlipidémii, kedy je zvýšená koncentrácia plazmatických lipoproteínov alebo pri dyslipidémii. Veľakrát sa v súvislosti so xantómom vyskytujú aj cievne aterosklerotické ochorenia, ktoré majú príčinu tiež v nadmernom hromadení tuku.

Xantómy môžu mať rôzne zafarbenie a tvar a obvykle sa rozlišujú tri druhy týchto podkožných ložísk tuku. Prvým je šľachový xantóm, ktorý má podobu podkožných hrbolov napríklad na prstoch ruky, lakťoch, kolenách alebo zadnej strane členku. Druhý je podkožný xantóm ktorý nie je viazaný na prítomnosť šliach a môže sa nachádzať prakticky kdekoľvek. Tretí typ xantóm je nažltlý xantón nachádzajúci sa na dlaňových a medziprstných ryhách.

Xantóm ako taký súvisí najmä s vysokou hladinou cholesterolu a tak je jej najčastejším viditeľným príznakom. V tomto prípade však musí byť hladina už zvýšená naozaj vo veľkom množstve a dlhodobejšie, pretože až vtedy sa xantóm na koži objavuje. Nadmerný cholesterol spôsobuje častokrát aj nadváhu alebo s ňou je priamo spojený, avšak ukladá sa aj do ciev, čím znižuje ich pružnosť a tiež dochádza k zmenšeniu prietoku, čo je zas rizikový faktor pre vytvorenie zrazenín.

Rizikovými faktormi pre vysoký cholesterol sú jednak dedičnosť a tiež aj vonkajšie faktory, ako napríklad nadmerný príjem tukov alebo nadváha u ľudí s obezitou. Tiež sa odporúča menej soliť a znížiť príjem napríklad alkoholu. Vysoká hladina cholesterolu sa prenáša ale aj do iných ochorení, napríklad nielen do aterosklerózy, ale napríklad aj do cukrovky druhého typu, čo je ochorenie, ktoré sa vyskytuje u dospelých ľudí, ktorí trpia obezitou a zlým životným štýlom.

Cukrovka tohto typu postihuje najviac ľudí vo veku nad 30. rokov, niekedy sa objavuje aj pri tehotenstve a príčinou tejto formy cukrovky je zníženie citlivosti tkaniva vlastného tela na inzulín. Pri liečbe xantómov ide primárne o vyliečenie príčiny, ktorá ich spôsobuje , čiže ide o zníženie cholesterolu a zmenu životného štýlu. V niektorých prípadoch je možné xantómy aj chirurgicky odstrániť, avšak pokiaľ nepríde k zníženiu cholesterolu, môže sa znova tvoriť.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Xantóm patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: Ložisko tuku pod kožou
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.