späť na zoznam príznakov

Zmenšenie pečene

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Zmenšenie pečene nastáva obvykle pri nedostatočnej výžive alebo pri nejakej chorobnej poruche či nekróze tkaniva pečene. Pečeň ako taká je veľmi dôležitou súčasťou tráviacej sústave a má významnú metabolickú funkciu, napríklad sa v nich skladuje živočíšny škrob zvaný glykogén, ktorý sa tu ukladá do zásoby. Napríklad k zmenšeniu pečene dochádza aj vtedy, ak nie je možné v nej tento škrob skladovať, čiže ak ho je nedostatok z dôvodu malého príjmu.

Zmenšenie pečene nastáva aj pri rôznych zlyhaniach, kedy napríklad pečeň nemôže ukladať tento glykogén a tvoriť tak zásoby nie z dôvodu, že by bolo v organizme málo živočíšneho škrobu ale práve z dôvodu, že došlo k zlyhaniu pečene. Akútne zlyhanie pečene môžu spôsobiť rôzne ochorenia ako napríklad hepatitída, poruchy krvného obehu, prípadne aj steatóza pečene, ale dochádza k zlyhaniu napríklad aj pri otrave hubami alebo toxickými látkami.

K chronickému zlyhaniu prichádza najmä z dôvodu dlhodobých chorôb a komplexných ochorení pečene s ktorými je spojené aj narušenie štruktúry pôvodných pečeňových buniek. Zmenšenie pečene môže nastať aj pri rôznych rakovinových ochoreniach, aj keď v tomto prípade sa hovorí skôr o zmenšení pôvodného tkaniva pečene na úkor nádorového tkaniva, ktoré síce zväčší objemovo pečeň, ale samotné pôvodné pečeňové bunky sa zmenšujú v dôsledku bujnenia nádoru.

Napríklad hepatocelulárny karcinóm patrí medzi veľmi časté nádory na pečeni a obvykle sa viaže jeho vznik s hepatitídou B alebo C, pričom tento typ nádoru vzniká až po niekoľko desiatkach rokov od infekcie hepatotropnými vírusmi. Nádor rastie buď ako izolovaný na jednom mieste, alebo aj vo viacpočetných ložiskách a dlhú dobu je bez viditeľných príznakov, čiže nespôsobuje žiadne ťažkosti. Na úkor nádoru ale nastáva zmenšenie pečene a jej pôvodného tkaniva.

Celkovo sú zhubné nádory, čiže rakovina pečene, pomerne častou formou ochorenia tohto životne dôležitého orgánu. Vo veľa prípadoch vznikajú nádory aj na podklade cirhózy pečene. Medzi pomerne časté nádory na pečeni patria napríklad aj hepatoblastom, kavernózny hemangiom, epiteloidní hemangioendoteliom a hemangiosarkom. Niektoré sú epitelové, kedy vznikajú priamo z buniek pečene, iné sa môžu dostať do pečene aj prestupom z iných častí organizmu.

K nekróze pečene a tým aj k zmenšeniu dochádza pri cirhóze, čo je chronický proces, pre ktorý je typické, že dochádza k zvýšenej tvorbe väziva a k uzlovitej prestavbe pečene. Týmto spôsobom dochádza k porušeniu pôvodnej štruktúry a stavby pečene, k narušeniu pôvodných tkanív a buniek, ktoré odumierajú. Pečeň tak prestáva plniť svoje funkcie a môže nastať zmenšenie pôvodného tkaniva, hoci paradoxne vplyvom nového väzivového tkaniva sa celkový objem zväčší.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.