Aké sú účinky škorice na naše zdravie? (pestovanie, využitie)

Aké sú účinky škorice na naše zdravie? (pestovanie, využitie)
Zdroj foto: Getty images

Škorica patrí medzi voňavé a obľúbené koreniny. Pokladá sa tiež za jednu z najstarších a zdraviu veľmi prospešných korenín sveta. Používa sa odjakživa nielen ako prísada jedál, ale aj do parfumov a voňaviek.

Charakteristika

Veľmi dobre známa a obľúbená voňavá korenina pochádza zo Srí Lanky, odkiaľ sa doposiaľ dováža najväčšie množstvo. Rastie tiež v Indií či v niektorých oblastiach Číny.

Možno i dodnes niektorí veria jej čarovným účinkom a ešte čarovnejšiemu získavaniu tejto koreniny. Mýty totiž rozprávajú o tom, ako sa škorica získava z hniezd nebezpečných a krvilačných vtákov. To však nie je pravda. Získava sa z tropických stromov.

Už starí Egypťania a Gréci využívali škoricu na liečenie rôznych ťažkostí. Dokonca sa zachovali aj stopy po tom, že už v minulosti vytvárali tinktúry a pridávali ju do vína a podobne.

Dodnes sa využíva v domácej medicíne a to nielen samotná, ale aj v tinktúrach, sirupoch či olejoch.

Škorica má preukázateľne antibakteriálne a antivírusové účinky.

Rozlišujeme tiež viacero druhov škoricovníkov ako takých a následne i samotnú škoricu ako korenie. Najčastejšie sú druhy pravá a cejlónska škorica.

Rozdiel medzi nimi je najmä v zložení a spracovaní. Čínska či nepravá je vhodnejšia na mletú škoricu, cejlónska zas na celú, teda v známych zvitkoch.

Obe však obsahujú bohatú nádielku vitamínov a minerálov. Medzi nimi napríklad draslík, fosfor, horčík, kalcium, magnézium, meď, železo, z vitamínov A, B6, C, E a K. Taktiež v nej nájdeme aj betakarotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 8 g (polievková lyžica) škorice mletej

Energia 20 kcal
Sacharidy 2,1 g
Vláknina 4 g
Tuky 0,1 g
Bielkoviny 0,3 g

Vnútorné použitie

Škorica v rôznych formách požívania, či už v čaji alebo v rôznych druhoch zdravých škoricových koláčikoch, má blahodárne účinky na náš organizmus.

Pochutiť sa na nej dá, ak ju použijeme ako prísadu do sypaného čaju, ale pridať ju môžeme aj do pečeného čaju. 

Veľmi obľúbená je tiež spolu s vločkami, medom a horúcou vodou na raňajky. Pridávame ju však aj do štrudlí, osích hniezd či iných pochúťok.

Výhodou je, že má antioxidačné účinky. Je teda veľmi dobrá na prečistenie a odľahčenie organizmu od škodlivín.

Taktiež napomáha obehovej sústave, teda pozitívne vplýva na srdce, pružnosť a kvalitu ciev a žíl, je tiež nápomocná pri znižovaní zrážanlivosti krvi. Pozitívne tiež pôsobí na krvný tlak.

Podľa výskumov má tiež hypoglykemický účinok, čiže pomáha znižovať hladinu cukru v krvi

Na trávenie taktiež pôsobí s pozitívnymi účinkami. Pomôže pri problémovom trávení, teda na zápchu či hnačku. Je nápomocná pri liečbe vredov žalúdka. 

V dnešnej dobe tiež výborne napomáha ľuďom s vysokou hladinou chlesterolu. Preto sa odporúča aj pri diétach.

Obľubujú ju aj športovci a to vďaka jej priaznivým účinkom na svaly.

Prospešná je aj pre knihomoľov, keďže vplýva na náš mozog a sústredenie. Napomáha taktiež v boji proti alzheimerovej chorobe.

Avšak treba si tiež dať pozor a v zmysle ľudovej múdrosti "Všetkého veľa škodí." nejesť škorice priveľa. Mohla by totiž vyvolať aj nepriaznivé účinky, najmä u ľudí s citlivou pečeňou a obličkami.

Vonkajšie použitie

Svoju pokožku môžeme taktiež potešiť účinkami škorice. Tá na našej tvári rozprúdi krv a bude tak svieža, čistá a hydratovaná.

Masku na tvár a dekolt môžeme vytvoriť z medu, škorice a olivového oleja. Takúto kašu môžeme tiež použiť aj ako peeling a to nielen na tvár, ale aj na zvyšok tela.

Využitie tiež nájde pri svalovej horúčke či bolesti svalov, kedy ju s olejčekom vmasírujeme do bolestivých miest.

Zber a skladovanie

Škorica je strom, ktorý je vždy zelený a to vďaka tomu, že rastie v tropických oblastiach a dažďových pralesoch. Jeho výška dosahuje až do 15 metrov. Na plantážach, kde sa získava majú prevažne kry do 2,5 metra.

Škorica sa zbiera zo stromov minimálne 8 rokov starých a ukutočňuje sa v období dažďov, dvakrát ročne. 

Vzniká tak, že sa pozbierajú výhonky. Tie sa očistia od lístkov a odstráni sa z nich kôra. Takéto očistené výhonky sa nechajú vysušiť v tieni a o niekoľko dní sa pomocou špeciálnych nožov zoškrabe vrchná kôra. A napokon sa suší na slnku, ktoré zvinie kôru do seba a vzniká škorica. 

Hotová škorica sa na mieste rozdeľuje do kategórií podľa kvality a sfarbenia. Následne sa odosiela do sveta.

Skladovanie je jednoduché, keďže k nám sa dostáva už ako hotový produkt, vysušená.

Je dobré ju udržiavať v suchom a tienistom prostredí, v izbovej teplote.

Pestovanie

Škoricovník môžete zohnať aj u nás a pestovať ho doma

Keďže ide o tropickú rastlinu, je dôležité udržiavať ho v teple a vlhku

To znamená, že sa mu bude dariť v teple okolo 20 stupňov Celzia.

Dôležité je ho ovlažovať na listoch, nie do pôdy.

V zime sa odporúča vystavovať ho slnku čo najviac, čiže je dobré stromček umiestniť k oknu.

Pôdu by mal mať vzdušnú, k zemi je teda potrebné primiešať piesok.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.