späť na zoznam bylín

Cuketa, aké sú jej účinky na zdravie? (Vitamíny a využitie)

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Cuketa, aké sú jej účinky na zdravie? (Vitamíny a využitie)
Zdroj foto: Getty images

Cuketa je výborná a lahodná zelenina, ktorú možno v strave rôzne variovať. Pripraviť sa z nej dajú šaláty, polievky, hlavné jedná, nátierky a dokonca i koláče. Jednoduché je aj vypestovať si ju doma.

Charakteristika

Táto zeleninka je veľmi obľúbená aj pre jej nízkokalorické zloženie a zároveň množstvo živín. Neobsahuje totiž vôbec žiaden tuk.

Tak isto vďaka veľkému množstvu vody, tvorí ju až z 90 percent, je veľmi obľúbená pri redukčných diétach. Vďaka vode má prečisťujúce a antibakteriálne účinky na organizmus.

Okrem vody obsahuje tiež vitamíny A, B, C, E a K. Z minerálov je to draslík, horčík, fosfor, mangán, selén, sodík, vápnik, vláknina, zinok a železo.

Nachádzajú sa v nej tiež prospešné látky ako karotény, riboflavín či folát.

Ide o nenáročnú zeleninu, ktorú si dopestujete aj na balkóne. Rastie na nízkom kri s veľkými zelenými listami.

Počas kvitnutia kvetu má krásne sfarbenie a okrem úžitku vám aj vyzdobí záhradku. Kvet je veľký a žltý, v niektorých prípadoch môže byť svetložltý alebo do oranžova.

Plody možno podľa odrody zbierať od polovice júna až do októbra. Zvonku sa podobá uhorke, jej povrch je hladký lesklý a zelený.

Vo vnútri sa skor podobá na tekvicu, uprostred sa nachádza semeno, ktoré sa však bez obáv môže konzumovať.

Pôvod cukety siaha do Talianska, čo prezrádza aj jej názov - cukina z talianskeho pomenovania tekvice zucca.

 

Vnútorné použitie

Cuketa je u kreatívnych kuchárov a kuchárok veľmi obľúbená surovina. Má málo výraznú chuť aj vôňu, preto je ľahko kombinovateľná a použiteľná do najrôznejších jedál.

Jedlá sú vďaka nej zdravšie a zaujímavejšie. Pri príprave jedál sa neodporúča zbavovať šupy, pretože práve ona obsahuje veľké mnosžtvo vitamínu C.

Pripravujeme z cukety napríklad nátierky, polievky či už miečne alebo zeleninové, tak isto aj hlavné jedlá. Dá sa pripraviť ako mäso, čiže vypražiť, grilovať či dusiť s inými druhmi zeleniny na šťave.

Tak isto sa dá využiť na prípravu príloh k hlavnému jedlu a to vo forme šalátu alebo cuketovej kaše. 

Vieme ju využiť aj na prípravu dezertov, či už koláče alebo dokonca torty.

Okrem toho, že je skvelá pomocníčka v kuchyni, veľmi priaznivo pôdobí aj pre náš organizmus.

Pomáha hlavne pri problémoch s trávením, keďže veľmi dobre podporuje peristaltiku, teda činnosť čriev. Ale taktiež čistí a nezaťažuje obličky, čo tiež priaznivo vplýva na celý tráviaci trakt.

Vďaka svojmu zloženiu dokáže zbavovať telo nadbytočnej vody a soli.

Je veľmi vhodná pri redukčných diétach, pretože okrem toho, že vás zbaví nadbytočnej vody, podporuje činnosť metabolizmu. Znižuje tak únavu a podporuje energiu.

V tomto prípade tiež pri diétach pomáha aj prostredníctvom vlákniny zasýtiť, a zároveň vďaka draslíku znižuje hladinu cholesterolu.

Kombinácia vlákniny a draslíka tiež pôsobí na zdravie krvného obehu, čo je dobré pre krvný tlak a zdravé srdce.

Vďaka jej schopnosti prečistiť organizmus a zbaviť telo škodlivín, podporí mladnutie organizmu a zníži zápaly v tele.

 

Vonkajšie použitie

Na vonkajšie použitie je cuketa tiež veľmi variabilná a prospešná pre pleť a najmä okolie očí.

Výborný trik môžu využiť tí, ktorí cuketu predsalen ošúpajú, ak im v jedle vadí šupka. Tá sa totiž dá použiť ako maska na oči. Vďaka jej zloženiu by po 30 minútovom pôsobení malo dôjsť k zmenšeniu opuchu a kruhov. Najlepšie je opakovať aj viackrát denne.

Vytvriť z nej môžeme aj celotelovú masku. Stačí cuketu nastrúhať, zmiesať s olivovým olejom a kyslou smotanou a je maska na svete. Takáto maska najlepšie pomôže pri slnkom spálenej pokožke, ale aj v boji proti vráskam či suchej pokožke.

Zber a skladovanie

Zber cukety závisí od jednotlivých druhov. Bežné však je, že dozrieva postupne a môže tak byť v záhradke dostupná od júna až do októbra.

Vhodné je zbierať ju po dozretí, ktoré rozoznáme tak, že plod je mierne mäkší ako ostatné. Prezradiť by nám to mohol aj zvuk po zaklepaní, tak ako pri melóne.

Taktiež jej zrelosť závisí od veľkosti, najvhodnejšie sú mladé a to okolo 25 cm.

Mali by ste tiež vedieť, že keď ju pravidelne zbierate, vytvoríte tak pristor pre rasť ďalších.

Pri zbere by sa tiež mala ponechať aspoň 3 cm stopka. Vďaka nej zostane dlhšie svieža a nepokazí sa nám.

Skladovanie je jednoduché, stačí ju ponechať v chladnej, suchej a vetranej miestnosti. Niekto tiež odporúča zavoskovať stopku, mala by tak vydržať ešte dlhšie.

Základom je cuketu po zbere neumývať a poriadne vyčistiť od zeminy.

Pestovanie cukety

Cuketa potrebuje teplú a vlkú pôdu, v ktorej sa jej najlepšie darí. V našich končinách sa odporúča vysádzať ju skôr v skleníkoch.

Niektoré druhy majú pri dobrých podmienkach plody už po mesiaci a pol od výsevu.

Semienka vysádzame v dostatočnej vzdialenosti, keďže rastlina potrebuje dostatok miesta. Rozostupy by mali byť aspoň 70 cm až 1 m dlhé.

Zalievať sa odporúča najmä pôdu, predídete tak spáleniu listov či hnilobe stoniek.

Tak isto počas daždivých dní je potrebné plody chrániť pred priamym kontaktom s mokrou zemou a to napríklad tak, že ich uložíme na drevovlnu, slamu či piliny.

Plody by mohli začať hniť a plesnieť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Použitie byliny Cukety

Cuketa, aké sú jej účinky na zdravie? (Vitamíny a využitie) rastie od Júna do Októbra


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.