späť na zoznam príznakov

Bolesť bedier

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Bolesť bedier alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice či drieku môže byť symptómom pre problémy v oblasti pohybového aparátu ale napríklad aj signálom gynekologického či iného orgánového ochorenia. Treba rozoznávať, či ide o prudkú bolesť, ktorá vznikla náhle, alebo o bolesť, ktorá sa rozvíjala dlhodobejšie a pomaly. Bolesť v tejto oblasti je veľmi častá najmä preto, že práve driek a bedrá sú najviac namáhané z celého tela a tiež nesú celú váhu tela.

Bedrová respektíve drieková chrbtica je súčasťou chrbtice tela a táto časť sa skladá z lumbálnych piatich stavcov, ktoré sa označujú aj ako L1, L2, L3, L4 a L5. Tieto stavce sú jednak vystavené statickej záťaži a tiež dynamickej záťaži. Ide o najväčšie a najplochejšie stavce chrbtice, pričom problém v týchto stavcoch sa prejavuje v rôzne bolesti. Môže ísť o prudkú, akútnu, chronickú, tupú, ostrú, dlhodobú, alebo o takú, ktorá sa vracia v určitých intervaloch.

Najčastejším typom bolesti, ktorý sa vyskytuje v oblasti bedier, je akútny typ bolesti zvaný aj akútny úsad alebo lumbago. Ide o náhlu bolesť, ktorá vzniká priamo v bedrovej oblasti a je tiež spojená s reflexívnym stiahnutím svalov okolo drieku a bedier. Kvôli tomu ide o problém spojený s obmedzenou pohyblivosťou tejto oblasti. Vzniká veľmi často napríklad pri náhlej rotácii trupu, pri dvihnutí ťažkého predmetu, prípadne ojedinele aj prechladnutím chladom.

Ojedinele tiež môže byť táto bolesť spôsobená aj zlým držaním tela, nadváhou a chybnými návykmi pri chôdzi, ktoré sa prejavia nárazovo. Riešením tohto typu bolesti je kľud, teplo, prípadná fyzioterapia a aplikácia analgetík, či už formou gélu alebo perorálne. Ďalším typom bolesti je bolesť pochádzajúca z vyskočenia medzistavcovej platničky na jednom z lumbálnych stavcov chrbtice. Tento typ bolesti je charakteristický vystreľovaním do končatiny.

Postihnutá končatina je tiež pomerne málo ohybná a veľakrát je potrebné riešiť problém až chirurgickou cestou. Veľakrát je tiež bolesť bedier spôsobená aj priamo bedrovým kĺbom, narazením alebo postihnutím kostrče alebo inými problémami so svalmi či kĺbmi v tejto oblasti. Pokiaľ však bolesť prišla postupne a je dlhodobejšia bez toho, aby bol zjavný iný pôvod bolesti, je možné, že ide aj o orgánový typ bolesti, ktorý sa prejavuje v oblasti bedier.

Môže ísť o symptóm pre ochorenie napríklad obličiek alebo gynekologický problém. Bolesť bedier sa vyskytuje napríklad ako príznak pre zápal obličiek, obličkové kamene, zápal maternice, nádor na obličke, zápal močových ciest, mnohopočetný myelóm, ale napríklad aj v prípade infekcií, hormonálnych zmien a rôznych vírusových ochorení. Vo veľa prípadoch je ale za bolesťou v oblasti bedier aj stres, depresia, náhla zmena počasia a podobne.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť bedier patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: lumbalgia, bolesť drieku
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Trigger points - spúšťové body - pôvodca svalovej bolesti Trigger points - spúšťové body - pôvodca svalovej bolesti

Spúšťové body , nazývané aj trigger poitns - TrP , sú miesta vo svaloch, spôsobujúce pacientovi lokálnu, ale aj prenesenú bolesť. O ich vzniku sa vie pomerne málo, avšak existuje...

Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien

Pod pojmom menštruácia rozumieme fyziologické procesy v tele ženy, ktoré sú nevyhnutné pre reprodukciu. U niektorých žien prebieha bez komplikácií, no u tých menej šťastných môže byť...

Fyzikálna liečba bolestí chrbta Fyzikálna liečba bolestí chrbta

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.