späť na zoznam príznakov

Bolesť bedier

Autor: Michal Hrebík

Bolesť bedier alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice či drieku môže byť symptómom pre problémy v oblasti pohybového aparátu ale napríklad aj signálom gynekologického či iného orgánového ochorenia. Treba rozoznávať, či ide o prudkú bolesť, ktorá vznikla náhle, alebo o bolesť, ktorá sa rozvíjala dlhodobejšie a pomaly. Bolesť v tejto oblasti je veľmi častá najmä preto, že práve driek a bedrá sú najviac namáhané z celého tela a tiež nesú celú váhu tela.

Bedrová respektíve drieková chrbtica je súčasťou chrbtice tela a táto časť sa skladá z lumbálnych piatich stavcov, ktoré sa označujú aj ako L1, L2, L3, L4 a L5. Tieto stavce sú jednak vystavené statickej záťaži a tiež dynamickej záťaži. Ide o najväčšie a najplochejšie stavce chrbtice, pričom problém v týchto stavcoch sa prejavuje v rôzne bolesti. Môže ísť o prudkú, akútnu, chronickú, tupú, ostrú, dlhodobú, alebo o takú, ktorá sa vracia v určitých intervaloch.

Najčastejším typom bolesti, ktorý sa vyskytuje v oblasti bedier, je akútny typ bolesti zvaný aj akútny úsad alebo lumbago. Ide o náhlu bolesť, ktorá vzniká priamo v bedrovej oblasti a je tiež spojená s reflexívnym stiahnutím svalov okolo drieku a bedier. Kvôli tomu ide o problém spojený s obmedzenou pohyblivosťou tejto oblasti. Vzniká veľmi často napríklad pri náhlej rotácii trupu, pri dvihnutí ťažkého predmetu, prípadne ojedinele aj prechladnutím chladom.

Ojedinele tiež môže byť táto bolesť spôsobená aj zlým držaním tela, nadváhou a chybnými návykmi pri chôdzi, ktoré sa prejavia nárazovo. Riešením tohto typu bolesti je kľud, teplo, prípadná fyzioterapia a aplikácia analgetík, či už formou gélu alebo perorálne. Ďalším typom bolesti je bolesť pochádzajúca z vyskočenia medzistavcovej platničky na jednom z lumbálnych stavcov chrbtice. Tento typ bolesti je charakteristický vystreľovaním do končatiny.

Postihnutá končatina je tiež pomerne málo ohybná a veľakrát je potrebné riešiť problém až chirurgickou cestou. Veľakrát je tiež bolesť bedier spôsobená aj priamo bedrovým kĺbom, narazením alebo postihnutím kostrče alebo inými problémami so svalmi či kĺbmi v tejto oblasti. Pokiaľ však bolesť prišla postupne a je dlhodobejšia bez toho, aby bol zjavný iný pôvod bolesti, je možné, že ide aj o orgánový typ bolesti, ktorý sa prejavuje v oblasti bedier.

Môže ísť o symptóm pre ochorenie napríklad obličiek alebo gynekologický problém. Bolesť bedier sa vyskytuje napríklad ako príznak pre zápal obličiek, obličkové kamene, zápal maternice, nádor na obličke, zápal močových ciest, mnohopočetný myelóm, ale napríklad aj v prípade infekcií, hormonálnych zmien a rôznych vírusových ochorení. Vo veľa prípadoch je ale za bolesťou v oblasti bedier aj stres, depresia, náhla zmena počasia a podobne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť bedier patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: lumbalgia, bolesť drieku
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda

Vyrovnajte svoju chrbticu! Pomôže vám Dornova metóda.

21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT) 23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a...

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať? 35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.