späť na zoznam príznakov

Bolesť bedier

Autor: Michal Hrebík

Bolesť bedier alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice či drieku môže byť symptómom pre problémy v oblasti pohybového aparátu ale napríklad aj signálom gynekologického či iného orgánového ochorenia. Treba rozoznávať, či ide o prudkú bolesť, ktorá vznikla náhle, alebo o bolesť, ktorá sa rozvíjala dlhodobejšie a pomaly. Bolesť v tejto oblasti je veľmi častá najmä preto, že práve driek a bedrá sú najviac namáhané z celého tela a tiež nesú celú váhu tela.

Bedrová respektíve drieková chrbtica je súčasťou chrbtice tela a táto časť sa skladá z lumbálnych piatich stavcov, ktoré sa označujú aj ako L1, L2, L3, L4 a L5. Tieto stavce sú jednak vystavené statickej záťaži a tiež dynamickej záťaži. Ide o najväčšie a najplochejšie stavce chrbtice, pričom problém v týchto stavcoch sa prejavuje v rôzne bolesti. Môže ísť o prudkú, akútnu, chronickú, tupú, ostrú, dlhodobú, alebo o takú, ktorá sa vracia v určitých intervaloch.

Najčastejším typom bolesti, ktorý sa vyskytuje v oblasti bedier, je akútny typ bolesti zvaný aj akútny úsad alebo lumbago. Ide o náhlu bolesť, ktorá vzniká priamo v bedrovej oblasti a je tiež spojená s reflexívnym stiahnutím svalov okolo drieku a bedier. Kvôli tomu ide o problém spojený s obmedzenou pohyblivosťou tejto oblasti. Vzniká veľmi často napríklad pri náhlej rotácii trupu, pri dvihnutí ťažkého predmetu, prípadne ojedinele aj prechladnutím chladom.

Ojedinele tiež môže byť táto bolesť spôsobená aj zlým držaním tela, nadváhou a chybnými návykmi pri chôdzi, ktoré sa prejavia nárazovo. Riešením tohto typu bolesti je kľud, teplo, prípadná fyzioterapia a aplikácia analgetík, či už formou gélu alebo perorálne. Ďalším typom bolesti je bolesť pochádzajúca z vyskočenia medzistavcovej platničky na jednom z lumbálnych stavcov chrbtice. Tento typ bolesti je charakteristický vystreľovaním do končatiny.

Postihnutá končatina je tiež pomerne málo ohybná a veľakrát je potrebné riešiť problém až chirurgickou cestou. Veľakrát je tiež bolesť bedier spôsobená aj priamo bedrovým kĺbom, narazením alebo postihnutím kostrče alebo inými problémami so svalmi či kĺbmi v tejto oblasti. Pokiaľ však bolesť prišla postupne a je dlhodobejšia bez toho, aby bol zjavný iný pôvod bolesti, je možné, že ide aj o orgánový typ bolesti, ktorý sa prejavuje v oblasti bedier.

Môže ísť o symptóm pre ochorenie napríklad obličiek alebo gynekologický problém. Bolesť bedier sa vyskytuje napríklad ako príznak pre zápal obličiek, obličkové kamene, zápal maternice, nádor na obličke, zápal močových ciest, mnohopočetný myelóm, ale napríklad aj v prípade infekcií, hormonálnych zmien a rôznych vírusových ochorení. Vo veľa prípadoch je ale za bolesťou v oblasti bedier aj stres, depresia, náhla zmena počasia a podobne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť bedier patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: lumbalgia, bolesť drieku
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
37. týždeň tehotenstva. Zaujalo už dieťatko svoju definitívnu polohu? 37. týždeň tehotenstva. Zaujalo už dieťatko svoju definitívnu polohu?

Pred pár mesiacmi, keď ste sa dozvedeli že ste tehotná a keď vaše dieťatko bolo veľkosti fazuľky ste rozmýšľali nad tým, a nevedeli sa dočkať, kedy budete v treťom trimestri, a aké to...

35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať? 35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe...

Je plank účinnejší ako brušáky? Ako ho cvičiť správne? Je plank účinnejší ako brušáky? Ako ho cvičiť správne?

Plank je základný cvik pre posilnenie hlbokého stabilizačného systému tela. Je to vhodná alternatíva brušákov. Môže byť pravda, že je dokonca lepší?

Zdravý recept z čerstvej papriky: Ako na plnenú pečenú papriku? Zdravý recept z čerstvej papriky: Ako na plnenú pečenú papriku?

Papriku považujeme za prospešnú pre ľudský organizmus pre jej obsah vitamínov a minerálov. Sú v nej obsiahnuté vitamíny B, C a K a minerálne látky ako vápnik, draslík, železo, zinok a...

Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie

Beh ako taký je jednoduchá pohybová aktivita. Behať sa dá súťažne aj rekreačne. Pre radosť aj z dôvodu redukcie hmotnosti. Najdôležitejšie zo všetkého je však behať správne.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.