Liečba alergie: Lieky, antihistaminiká desenzibilizácia a ostatné
Liečba je primárne symptomatická, a teda zmierňuje alergické príznaky a prejavy pacienta. Hlavným kľúčom terapie a predchádzaniu alergickým reakciám je eliminácia kontaktu s daným alergénom.
Pri potravinovej alergii je nutné vyhýbanie sa potravinám a zložkám potravy vyvolávajúcich nežiadúcu reakciu.
Lieky a liečivá podávané alergikom je možno rozdeliť do dvoch skupín. Prvá skupina sú preventívne lieky, ktorých cieľom je oslabenie a dlhodobé zmiernenie klinických príznakov alergie.
Druhou skupinou sú lieky slúžiace na akútne uľavenie pri zhoršení príznakov. Sú určené najmä pri akútnych problémoch, ako je napríklad astmatický záchvat, či silný prejav alergickej nádchy.
Najčastejšou formou terapie pri inhalačných alergénoch sú - antihistaminiká. Patria medzi najdlhšie využívané lieky v alergiológií.
Lieky blokujú účinky histamínu, ktorý sa v organizme alergika nadmerne zvyšuje pri prieniku alergénu a vyvoláva tak samotné príznaky alergie. Antihistaminiká je možné brať perorálne v podobe tabletiek, kvapiek či injekcií.
Ďalším druhom liekov v alergiológii sú kortikosteroidy – ide o hormonálne protizápalové lieky používané pri závažnejších, či akútnejších zdravotných stavoch.
Problém s ich celkovými nežiadúcimi vedľajšími účinkami pri dlhodobom používaní sa podarilo eliminovať lokálnou aplikáciou vo forme nosového spreju, kvapiek, liekov na inhaláciu či kožné preparáty vo forme gélu a mastí.
Pokiaľ sa alergie vyskytujú najmä na pokožke vo forme vyrážok či ekzémov, je vhodná lokálna aplikácia kortikoidov zmierňujúcich imunitnú reakciu.
Hyposenzibilácia (desenzibilizácia) - formou injekcií či špeciálnych kvapiek je pacientovi podávané postupne a mierne zvyšujúce sa množstvo špeciálne upraveného alergénu.
Cieľom tejto formy liečby je zvýšenie tolerancie organizmu alergika na daný alergén. Ide však o dlhodobú liečbu v spolupráci s pacientom.
Základným kľúčom liečby alergie je teda systematická, pravidelná a dlhodobá terapia, ktorá prebieha v spolupráci pacienta aj v pokojovom i v akútnom stave alergie.
Účelom komplexnej liečby je stabilizácia zdravotného stavu, zabránenie vzniku silných alergických príznakov, prevencia zhoršovaniu stavu a v neposlednom rade zabránenie prechodu alergie do akútneho štádia.
Veľmi často však dochádza k porušeniu dodržiavania komplexnej prevenčnej liečby a prerušovanie terapie v pokojnej fázy ochorenia.