späť na zoznam článkov

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?
Zdroj foto: Getty images

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?


V živote každej ženy raz nastane obdobie zvané klimaktérium. Žena začne pociťovať príznaky, ako sú napríklad bolesti v podbrušku, návaly tepla či zmeny nálad. Prečo je to tak? O klimaktériu, menopauze, ale i prejavoch, príznakochliekoch, sa dočítate ďalej v našom článku.

Čo je klimaktérium

Klimaktérium, tiež známy ako prechod, je pomenovanie pre obdobie medzi plodným vekom ženy a ukončením funkcie vaječníkov.

Poníma dobu, kedy sa postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruačný cyklus je nepravidelný, až sa napokon úplne vytráca.

Menopauza je posledné menštruačné krvácanie v živote ženy. Je to prirodzený jav, kedy dochádza k úplnému vyhasnutiu funkcie vaječníkov.

V tabuľke uvádzame upresnenie niektorých pojmov

premenopauza obdobie pred menopauzou je ešte prítomná menštruácia, postupne sa však znižuje hladina estrogénov
Menopauza posledná menštruácia strata funkcie vaječníkov
Perimenopauza obdobie okolo menopauzy predchádza menopauzu a obdobie rok po nej
Postmenopauza obdobie po menopauze zhruba 12 mesiacov od poslednej menštruácie

O menopauze môžeme hovoriť, ak po skončení posledného menštruačného krvácania nenastane aspoň 12 mesiacov žiadne, ani len malé, krvácanie. Po nej nasleduje postmenopauza.

I organizmus muža si v istom veku musí prejsť určitými zmenami. Prečítajte si náš zaujímavý článok: Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+príznaky)

Klimaktérium prvé príznaky

Klimaktérium je obdobie, ktoré nastáva u každej ženy v rôznom veku. Závisí to najmä od genetických faktorov, rasových faktorov, ale i životného štýlu a zlozvykov. Väčšinou sa objavuje niekedy medzi 45. a 55. rokom života.

Skorší nástup klimaktéria sa môže vyskytnúť u žien ktoré majú nadváhu, u fajčiarok, ale aj u žien, ktoré začali menštruovať v neskoršom veku.

Počas tohto obdobia môže žena pociťovať rôzne ťažkosti. Telo prechádza určitými zmenami, ktoré sa v organizme prejavia rôznymi príznakmi. Súhrn týchto príznakov sa nazýva i klimakterický syndróm.

Žena môže pociťovať podobné ťažkosti ako v tehotenstve. I v tomto prípade totiž nastávajú prudké hormonálne výkyvy, ktoré ich spôsobujú.

Najčastejšie príznaky klimaktéria:

Menštruačný cyklus sa postupne stáva nepravidelným. Krvácanie je čoraz slabšiekratšie. Jednotlivé cykly sa predlžujú, až sa napokon úplne vytratia.

Neprítomnosť menštruácie môže mať i iné príčiny. Viac o nich, i o menštruačnom cykle, sa dočítate v článku: Prečo mi mešká menštruácia?

Klimaktérium a hormón estrogén

V období klimaktéria nastáva postupný nedostatok hormónu zvaného estrogén. Primárne predstavuje ženský pohlavný hormón, i keď sa v malej miere vyskytuje i u mužov.

Produkujú ho najmä vaječníky a stará sa o celú radu procesov v tele ženy. Vplýva napríklad na ovuláciu, plodnosť, tehotenstvo, pôrod i laktáciu. 

V klimaktériu klesá hladina estrogénu, čo zapríčiňuje postupné vyhasínanie funkcie vaječníkov a stratu menštruačného cyklu.

Okrem iného má nedostatok tohto hormónu na svedomí väčšiu náchylnosť na choroby srdcovocievneho systému či rednutia kostí. 

Tento pokles urýchľuje i starnutie kože. Na svedomí to má úbytok vody v pokožke, čo sa prejavuje pribúdaním vrások a stratou jej pružnosti.

Klimaktérium a intímny život

Je prirodzené že žena v tomto období stráca záujem o sex. Znížená produkcia estrogénu zapríčiňuje zníženie libida, vlhkosti vo vagíne i ťažkosti s močovým systémom.

Vyskytnúť sa môžu i častejšie zápaly močových ciestinkontinencia.

Vplyv klimaktéria na srdcovocievny systém

V tomto období dramatických hormonálnych zmien, nastáva i obdobie zvýšeného výskytu kardiovaskulárnych, teda srdcovocievnych chorôb.

V klimakterickom období sa častejšie vyskytuje:

Štúdie nepreukázali pozitívny prínos substitučnej liečby pre tieto ochorenia. Náhrada estrogénu síce potlačila nepríjemne prejavy klimaktéria, no na vznik srdcovocievnych chorôb výsledky nenaplnili predpokladané očakávania. Preto sa prevencia i liečba týchto ochorení opiera najmä o zmenu životosprávy a zamedzenie iných rizikových faktorov.

Ako prevencia pred srdcovocievnymi ochoreniami patrí:

 • úprava hmotnosti
 • vhodná strava
 • pravidelný pohyb
 • zákaz fajčenia 
 • vyhýbanie sa stresu

Okrem týchto opatrení sa kladie dôraz na úpravu a liečbu vysokého krvného tlaku, cukrovky a zvýšenej hladiny tukov v krvi.

Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si naše články o Srdcovo–cievnych ochoreniach.

Klimaktérium a osteoporóza

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k ich rednutiu. Nedostatok estrogénu spôsobuje zvýšený výskyt tohto ochorenia.

Nedostatok vápnika, rednutie kostnej hmoty a pokles jej odolnosti znamená zvýšenú náchylnosť na vznik zlomenín i iných úrazov kostí.

Počas perimenopauzy dochádza k strate 3 – 10 % kostnej hustoty v oblasti chrbtice. V období po menopauze je to strata ďalších 6 – 14 %.

Prevencia spočíva najmä v udržaní správnej životosprávy. Dôležitá je strava s dostatočným obsahom vápnikavitamínu D. Prínosom je i pravidelná fyzická aktivita a zákaz fajčenia.

V minulosti bola osteoporóza v klimaktériu považovaná za prirodzenú súčasť starnutia. V súčasnosti je už klasifikovaná ako choroba. Náhrada estrogénov je považovaná za efektívny spôsob prevencie i liečby osteoporózy. Liečbu určí lekár podľa špecifických a individuálnych kritérií.

Ako zmierniť ťažkosti v klimaktériu

Nepríjemné prejavy, ktoré sa počas klimaktéria vyskytujú, vyvolávajú najmä určité spúšťače. Sú to napríklad horúce nápoje, pikantné jedlá či alkohol. Ak trpíte návalmi tepla, je dobré sa týmto faktorom vyhýbať. Rovnako tak sa vyhýbajte i stresu a obezite.

Pri nadváhe sa zhoršuje prirodzené ochladzovanie organizmu. Nadmerné množstvo podkožného tuku funguje totiž ako izolátor. Možno vás zaujme i článok s touto témou. BMI: Ako vypočítať index telesnej hmotnosti? Kalkulačka + vzorec

Potenie i návaly tepla lepšie zvládnete, ak sa vyhnete tesnému a nepriedušnému oblečeniu. Preferujte skôr viac vrstiev, ktoré môžete v prípade potreby postupne zhadzovať. 

Vyberajte materiál, ktorý umožňuje pokožke dýchať a prepúšťa pot. Dobrou voľbou je napríklad termoprádlo.

Zmeny náladypodráždenosť dostanete ľahšie pod kontrolu s dostatočným spánkom. Relax, vyhýbanie sa stresu, ale i dychové cvičenia sú prínosom k ich zvládnutiu.

Strava v klimaktériu

Počas menopauzy dodržujte pitný režim. Vyhýbajte sa alkoholu aj cigaretám. Dbajte na pestrúvyváženú stravu, bohatú na vápnikvitamín D. Do jedálnička zaraďte tiež dostatok vlákniny.

Doprajte si najmä celozrnné potraviny a nízkotučné bielkoviny. Niektoré štúdie preukázali pozitívny vplyv sóje.

Prečítajte si tiež články:

Vyhýbajte sa jednoduchým cukrom, bielej múke a nasýteným tukom. Večeru si naplánujte najmenej tri hodiny pred spaním.

Zdravou stravou zlepšíte trávenie a vyhnete sa i zbytočnému nafukovaniu. 

Pravidelná fyzická aktivita

Primeraný pohyb a pravidelné cvičenie zlepšuje nielen celkovú pohodu. Zvyšuje i odolnosť organizmu, posilňuje imunitu a pomáha tráveniu. Tiež zlepšuje náladu a pomáha pri odbúraní stresu a vzniku depresie.

Možno vás zaujme i článok: Máte príznaky depresie? Tento test vám to odhalí

Lieky v klimaktériu?

V období klimaktéria nastávajú v živote žien rôzne zmeny. U každej ženy sa môžu odlišovať a každá žena sa s nimi vyrovnáva inak.

V prípade ťažkostí sa neváhajte obrátiť na svojho gynekológa. S ním môžete prekonzultovať prevenciu a opatrenia proti klimakterickom syndróme. Navrhnúť môže i takzvanú hormonálnu substitučnú liečbu.

Počas klimaktéria dochádza k poklesu hormónov, ako je estrogén. To má za následok celý rad zmien i sprievodných ťažkostí.

Náhradou estrogénu sa môže zamedziť ťažkostiam i komplikáciám, ktoré ženu v období klimaktéria sprevádzajú. To je však na individuálnom zhodnotenírozhodnutí gynekológa.

Pre hormonálnu substitučnú liečbu totiž platia špecifické kritéria. Tak ako pri každej liečbe, i tu existujú určité riziká.

Možné riziká hormonálnej liečby:

 • zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín
 • riziko vzniku infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody
 • poruchy pamäti 
 • riziko vzniku Alzheimerovej choroby

Užívanie hormónov sa odporúča v čo najnižšej dávke a čo možno v najkratší čas.

Ako zvládnuť klimaktérium?

V tomto období čaká na ženu niekoľko nepríjemností, ktorým sa nie vždy dá vyhnúť. Ženy sa musia vyrovnať nielen s nimi, ale i so skutočnosťou, že už nebudú plodné. Mnohé ženy majú pocit straty ženskosti.

Nastáva obdobie, ktoré sa čoraz viac spája so zdravotnými ťažkosťami. Ženy sa obávajú rýchlejšieho starnutia, priberania i celkového úbytku životnej energie.

Okrem fyzických prejavov nastávajú nielen telesné ťažkosti, ale aj tie psychické. Nielen pôsobenie hormónov, ale i prechod do ďalšieho životného obdobia, navodzujú u ženy pocit neistoty, frustráciemenejcennosti.

Klimaktérium zvládajú lepšie tie ženy, ktoré sa okrem rodinného života a deťom venujú i samým sebe. Majú svoje koníčky a starajú sa o svoje potreby a záľuby. U prehnane rodinne založených žien sa v tomto období totiž vytráca rola matky a ženy v domácnosti. Majú preto väčší sklon k pocitu prázdna, menejcennosti a vzniku depresii.

Je dôležité uvedomiť si, že klimaktériom a stratou plodnosti sa život nekončí. Je dôležité naďalej udržiavať zdravý životný štýlpsychickú pohodu. Venovať sa svojim záľubám, koníčkom, alebo vyskúšať i niečo celkom nové.

Veď konečne nastalo obdobie, kedy má žena opäť čas aj sama pre seba...

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • sukl.sk - Klimaktérium a hormonálna liečba
 • akv.sk - Ako zvládať menopauzu bez hormónov

Naposledy aktualizované 21.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny? Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Opuchy dolných končatín sú do istej miery prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Sú však situácie, kedy treba spozornieť.

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť? Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť?

Rakovina vaječníkov , cancer ovaries, je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. 

Aká je prevencia rakoviny krčka maternice? Rizikové faktory a príznaky Aká je prevencia rakoviny krčka maternice? Rizikové faktory a príznaky

Rakovina krčka maternice je celosvetový problém. Je druhým najčastejším onkologickým ochorením u žien do veku 45 rokov a treťou najčastejšou príčinou úmrtia žien. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.