Alergia je ochorenie imunitného systému, ktoré je charakteristické jeho prehnanou reakciou na látky alebo podnety z externého prostredia, ktoré sú v podstate pre človeka prirodzené a nie sú jeho zdraviu či organizmu nijako škodlivé. To však platí len pre zdravých ľudí, pretože pre alergikov si imunitný systém myslí niečo úplne iné. Prejavy alergie môžu byť rôzne, od miernejších ako sú príznaky nádchy či plný nos, až po veľmi nebezpečné, ako je napríklad anafylaktický šok.
Príznaky Alergie
- Časté smrkanie nosom
- Plný nos
- Kýchanie
- Svrbenie kože
- Hnačka
- Bolesť brucha
- Zvýšené slzenie
- Svrbenie oka
- Opuchnuté viečko
- Bledosť
- Kŕče v bruchu
- Začervenaná koža
- Opuch
- Ekzém
- Podráždenie oka
- Rezanie oka
- Dýchavičnosť
Bylinky na Alergiu
Charakteristika
Alergia, inak nazvaná aj alergická reakcia, je hypersentiztívna reakcia organizmu na vonkajšie podnety, nazvané aj alergény. Táto imunopatologická reakcia je neprimeraná a precitlivená, pričom príčina je pre organizmus zjavne neškodná, to len imunitný systém si myslí opak. Aby mohla vôbec alergia vniknúť, najprv sa imunitný systém s cudzorodou látkou zoznámi a rozhodne o jej nebezpečenstve. Tento proces trvá obvykle 3 týždne a po jeho skončení je látka už alergén.
Imunitný systém si ju zapamätá, vytvorí protilátky a kedykoľvek v budúcnosti sa znova alergén objaví u človeka, môžu protilátky zareagovať. Alergia môže mať lokálnu alebo systémovú podoba a to závisí od toho, akým spôsobom sa dostal alergén do tela. V prípade lokálnej formy sa prejaví alergia len v niektorých systémoch a orgánoch, ako napríklad na nose, očiach, ušiach, pokožke alebo v dýchacej sústave, v prípade systémovej podoby nastávajú viaceré príznaky súčasne a vo väčšej intenzite.
Príčiny
Za alergiu môže porucha imunitného systému, ktorý prehnane reaguje na rôzne okolné faktory a látky z externého prostredia, pričom vyvoláva imunitnú reakciu vtedy, kedy to nie je potrebné a u zdravého človeka by k nej nedošlo. Za poruchami imunitného systému môže byť genetická predispozícia, ale aj dlhodobé a nadmerné vystavenie niektorým látkam napríklad v pracovnom prostredí. Úplne presná príčina vzniku alergie nie je známa, avšak dnes ňou trpí viac ako pätina celosvetovej populácie.
Príznaky
Príznaky a prejavy alergie závisia od toho, akou cestou sa alergén dostal do tela alergika. Často krát je to cez vdýchnutie a vtedy sú typické respiračné problémy ako kýchanie alebo vodnatá nádcha, čiže plný nos, časté smrkanie. Pokiaľ napríklad vzdušný alergén dráždi oči, prejaví sa to na nich svrbením, pocitom pálenia a rezania a niekedy aj opuchnutím viečka. Pri podráždení koži je veľmi časté jej začervenanie a vznik ekzému alebo svrbenie pokožky zároveň so vznikom malých červených pupienkov.
Pri potravinových alergiách sú prítomné zas opuch koreňa jazyka, zvracanie, bolesti a kŕče brucha, hnačky, niekedy sa môže tiež objaviť vyrážka. Pokiaľ sa dostane alergén do krvného obehu, napríklad pri bodnutí hmyzom, môžu byť príznaky veľmi nebezpečné a akútne, napríklad opuchy, dýchavičnosť a ťažké dýchanie a podobne. Pokiaľ príde aj k zníženiu krvného tlaku, objaví sa studený pot a človek je bledý, hovorí sa o intenzívnej alergickej reakcii, ktorá sa nazýva aj anafylaktický šok.
Diagnostika
Alergiu musí diagnostikovať odborný lekár zvaný alergológ pri tzv. alergénovom teste. Na predlaktí sú človeku s podozrením na alergiu aplikované podkožne komerčne vyrobené a zriedené alergény a hodnotí sa reakcia kože na každý jeden alergén zvlášť. Okrem toho sa odoberie krv a stanoví sa hladina produkovaných protilátok, prípadne pokiaľ má človek postihnutý alergiou aj problémy s dychom, môže sa vykonať spirometria na zmeranie dýchania a určenie problémov.
Ukážka alergologického testu
Ukážka alergologického testu
Priebeh
Alergická reakcia nevzniká hneď, ale najprv sa musí imunitný systém zoznámiť s novou a pre neho cudzorodou látkou. Toto je veľmi dôležité, pretože práve pri tomto prvom kontakte určí imunitný systém, či sa stane látka alergénom. Ak áno, zapamätá si ju a začne produkovať protilátky, ktoré už pri ďalšom kontakte daný alergén napadnú a naviažu sa na neho. Nasledujú vonkajšie príznaky podľa druhu alergie, pričom v prípade veľmi intenzívneho kontaktu organizmu s alergénom nastáva aj anafylaktický šok.