Liečba a lieky Alzheimerovej choroby. Aké režimové opatrenia pomôžu?

Liečba Alzheimerovej demencie je komplexná, s využitím všetkých dostupných možností symptomatickej farmakoterapie. 

Svoje nezastupiteľné miesto má ale aj nefarmakologická liečba. Zahŕňa tréning kognitívnych funkcií, psychosociálnych interakcií, edukáciu opatrovníkov, terapiu prostredníctvom zvierat, muzikoterapiu, aromaterapiu a mnohé iné. 

Farmakologickú liečbu delíme na  „primárnu” a „sekundárnu” liečbu. 

  • Primárna terapia využíva tzv. kognitíva. Sú to liečivá na symptomatickú liečbu kognitívneho deficitu pri demenciách. Spomaľujeme nimi progresiu ochorenia. Patria sem anticholínesterázy, memantín a extrakt z Ginkgo biloba.
  • Sekundárnou liečbou označujeme ostatné liečivá, používané na zvládanie neuropsychiatrických príznakov demencií, napr. depresie. 

Veľmi úspešnou liečbou  je inhibícia enzýmov, ktoré rozkladajú acetylcholín. Sú to inhibítory cholínesteráz, ktoré efektívne spomalia progresiu klinických príznakov demencie. 

Najväčší prínos majú, keď sú zavedené vo časných štádiách demencie. Až  50% pacientov s Alzheimerovou chorobou popisuje nie len zlepšenie kognitívnych funkcií, ale aj udržanie tempa každodenného fungovania. 

Aktuálne sú na Slovensku registrované tri inhibítory cholínesteráz. Je to donepezil, rivastigmín a galantamín. 

Počas liečby sa môžu vyskytnúť mnohé nežiaduce účinky:

  • bradykardia, 
  • zvýšená sekrécia žalúdočnej kyseliny 
  • zvýšená dráždivosť gastrointestinálneho traktu
  • nauzea, 
  • hnačka, 
  • anorexia (nechutenstvo)

Naopak výhodou je malá záťaž pečene a nízke riziko liekových interakcií. 

Memantín je primárne liečivo proti progresii Alzheimerovej choroby. Jeho najdôležitejším mechanizmom účinku je zabránenie uvoľňovania glutamátu. Výsledkom je zlepšenie kognitívnej, najmä pamäťovej poruchy, ale aj spomalenie úbytku nervových buniek a tým teda aj progresie demencie. 

Memantín býva dobre tolerovaný pacientmi s minimálnymi nežiadúcimi účinkami, ktoré sú zriedkavé. Najčastejšie ide o závraty, bolesť hlavy, zápchu a ospalosť. 

Extrakt z Ginkgo biloba má zvláštne postavenie v terapii demencii. Zlepšuje prekrvenie, je neuroprotektívny, vychytáva voľné radikály, a teda je antioxidantom

Používa sa najmä pri liečbe ľahkej kognitívnej poruchy, cievnych demencií a prvotných štádií degeneratívnych demencií. Pri liečbe AD je skôr podpornou liečbou, pri existujúcej terapii memantínom  a inhibítormi cholíntransferáz. 

Liečivo je netoxické, veľmi dobre tolerované. Medzi ľahké nežiadúce účinky patrí možné antiagregačné pôsobenie, čiže zvýšené riziko krvácania. 

Nevyhnutnou liečbou je aj podpora neuropsychiatrickej kondície. Zaužívané sú antidepresíva a antipsychotiká. Ich používanie však vyžaduje opatrnosť, najmä pri starších pacientoch. 

Prognóza

Alzheimerova demencia je plynulo progredujúca choroba, bez krátkodobých výkyvov. Môžu sa vyskytnúť obdobia bez progresu, tzv. plató, kedy je klinický stav dlhšiu dobu ustálený

Ochorenie je však nezvratné a nevyliečiteľné, napokon aj smrteľné.

Priemerná doba prežitia od stanovenia diagnózy po úmrtie je 7 - 8 rokov.

Existujú prípady, kedy pacienti prežívajú aj 15, či viac rokov. Doba prežívania závisí teda od viacerých faktorov. Najdôležitejším dobrým prognostickým faktorom je skorý záchyt a diagnostikovanie choroby, a teda aj skoré zahájenie podpornej liečby.

fzdieľaj na Facebooku