späť na zoznam chorôb

Alzheimerova choroba

Autor: Michal Hrebík
Alzheimerova choroba
Zdroj foto: Getty images

Alzheimerova choroba patrí medzi závažné ochorenia mozgu a prejavuje sa najmä u ľudí vo vyššom veku. Najčastejšie týmto neurologickým ochorením trpia ľudia vo veku nad 80 rokov, kde podľa štatistík trápi Alzheimer skoro každého piateho človeka, čo je pomerne vysoké číslo. Ochorenie sa volá po svojom objaviteľovi Aloisovi Alzheimerovi, pričom zatiaľ stále nie je známa príčina vzniku ochorenia, ale pri tomto ochorení dochádza najmä k zmene látkovej činnosti priamo v mozgu.


Charakteristika

Ochorenie patrí medzi neurodegeneratívne poruchy mozgu, pričom súčasťou progresu ochorenia je aj demencia. Počas rozvoja choroby dochádza v mozgu k zmene ukladania beta-amyloidu, čo spôsobuje spolu s inými zmenami látkovej činnosti rozpad nervových vlákien a buniek. Tieto zmeny ako aj úbytok mozgovej hmoty sú už nezvrátiteľné a častejšie choroba trápi ženy než mužov. Aj preto sa špekuluje o vplyve napríklad hormónov alebo okolného prostredia na rozvinutie choroby.

Alzheimerova choroba vedie tiež k narušeniu mozgových funkcií a preto je typickým jej prejavom demencia. Má viacero foriem, pričom môže byť so skorým aj neskorým začiatkom a veľkú úlohu v tom zohráva aj dedičnosť a genetické predispozície. K vzniku ochorenia môžu prispieť aj otrasy alebo zranenia hlavy, avšak častejšie postihuje choroba osoby s nižším vzdelaním. Práve preto u ľudí, ktorí viac trénujú alebo namáhajú svoj mozog, choroba nenastáva až tak často, hoci stať sa to môže.

Príčiny

Hoci presné príčiny vzniku nie sú známe, veľkú úlohu zohráva zníženie acetylcholínu, čo je látka potrebná pre transport nervových vzruchoch. Okrem toho môže mať vplyv aj nadmerné ukladanie betaamyolínu, čo je zhluk inak neškodných bielkovín, ktorý však v prípade ukladania medzi mozgové bunky spôsobuje ich odumieranie a preto sa hovorí aj o úbytku mozgovej hmoty u človeka postihnutého Alzheimerom. Svoju úlohu má v určitej forme aj dedičnosť. Pri ochorení nastáva aj celkový rozpad nervových vlákien v mozgu.

Príznaky

Prvé príznaky ochorenia sú najprv nenápadné a ochorenie napreduje spočiatku pomaly. Všetko sa môže začať občasnými stratami pamäte, typicky napríklad tým, že človek zabudne, kde čo nechal alebo položil. Postupne sa pamäť zhoršuje a človek si síce pamätá veci zo svojej dávnej minulosti, ale nie to, čo sa stalo pred krátkym časom. Neskôr sa objavia aj problémy s rečou a nastáva aj dezorientácia. Obvykle nevie postihnutý kde sa nachádza a aký je čas.

Človek s ochorením je často nielen dezorientovaný, ale aj zmätený, neskôr sa už prejavujú prvé symptómy demencie. Správanie sa mení, niekedy dochádza aj priamo k zmenám osobnosti, vzácne sa môže prejavovať aj agresivita alebo pasivita. V pokročilých štádiách ochorenia dochádza aj k výskytu halucinácií a bludov, pričom konečné štádiá sú charakteristické aj fyziologickými a pohybovými problémami, časté sú problémy s chôdzou alebo aj s udržaním moču.

Diagnostika

 • Vyšetrenie tohto ochorenia spadá jednak medzi neurológiu, ale tiež aj geriatriu a psychiatriu, takže diagnostika je na týchto troch lekárskych odboroch
 • Vykonáva sa tiež EKG, rozbor a laboratórne vyšetrenie krvi, RTG pľúc, vyšetrenie mozgu počítačovou tomografiou alebo aj magnetickou rezonanciou
 • Veľmi dôležitá je aj anamnéza a test, kedy sa praktický lekár ale aj psychiater snaží u postihnutého človeka a tiež v jeho najbližšom okolí a rodine zistiť prejavy typické pre Alzheimerovu chorobu

Ako funguje mozog počas Alzheimera

Ako funguje mozog počas Alzheimera

Priebeh

Ochorenie začína obvykle nebadane a pomaly a často krát sa prejavuje na úvod len drobnými výpadkami pamäte, kedy si človek nevie napríklad spomenúť, kde odložil nejakú vec. Keďže ale ide o degeneratívne a progresívne ochorenie, prejavy sa postupom času zhoršujú a najmä ľudia vo veku nad 80 rokov už trpia aj ťažkými formami straty pamäte, dezorientácie a poruchami správania. Prítomné sú aj zmeny v osobnosti človeka. Posledné štádiá sú charakteristické pohybovými problémami a aj inkontinenciou a konečná fáza je smrť.

Možná prevencia

Prevencia spočíva obvykle v pravidelnom tréningu mozgu, ale zaujímavé je zistenie, že napríklad Alzheimerova choroba súvisí taktiež aj s nezdravou stravou. Ide o výskumy, ktoré dávajú vznik Alzheimeru do súvislosti s nezdravým stravovaním vo forme silno presolených jedál, presladených potravín, tučných jedál a nezdravých presladených nápojov. Niekedy sa dokonca spomína v zahraničných štúdiach Alzheimerova choroba aj ako tzv. cukrovka tretieho typu.

Celkovo sa však v medicínskom prostredí odporúča ako prevencia pravidelný mozgový tréning a mentálna námaha. Existujú rôzne odporúčané cvičenia tréning poznávacích a kognitívnych funkcií, ktoré pomáhajú udržiavať mozog aktívny. Zároveň sa týmito cvičeniami z chemického hľadiska uvoľňujú aj niektoré látky dôležité pre fungovanie imunitného systému. Tieto aktivity je treba vykonávať v každej etape života, pričom začať by sa malo už v mladom veku a v starobe z aktivít neustupovať, skôr ich zvýšiť. A ktoré aktivity môžu byť nápomocné pre mozgový tréning?

 • Medzi základnú prevenciu by malo patriť čítanie kníh, lúštenie krížoviek, riešenie nenáročných logických hlavolamov, taktiež rôzne hry vyžadujúce kognitívne funkcie a myslenie nenáročného typu, napríklad pexeso, scrabble alebo iné stolové hry. Najlepšie sú aj hry na precvičovanie pamäte
 • Najmä starší ľudia by nemali zabúdať ani na čulú komunikáciu, najmä so svojimi rovesníkmi, ktorá posilňuje všetky dôležité funkcie mozgu - od rečovej, cez pamäťovú až po poznávaciu
 • Netreba však zabúdať ani na správny celkový životný štýl, čiže aj pravidelný pohyb, sledovanie okolia, poznávanie nových vecí prostredníctvom zážitkov, skrátka nepresedieť celý čas len na jednom mieste, čo so sebou nesie aj riziko napríklad pre kardiovaskulárne, tráviace a pohybové problémy

Pozor, Alzheimerova choroba hrozí aj v mladom veku

Veľa ľudí je zvyknutých, že Alzheimer je typická choroba stareckého veku alebo postihuje len ľudí v seniorskom veku. Faktom ale je, že štyri percentá všetkých prípadov majú ľudia vo veku do 50 rokov a choroba môže postihnúť alebo sa začať rozvíjať napríklad aj v 30ke. Ochorením v súčasnosti trpí 800 tisíc ľudí vo svete a stúpa aj počet prípadov, kedy sa začali prvé príznaky prejavovať v pomerne mladom veku. V niektorých prípadoch dochádza dokonca k prvotnému začiatku už aj pred 30kou.

Môže za to zhromažďovanie beta-amyloidu, čo je jedovatý proteín súvisiaci so vznikom Alzheimerovho ochorenia, pričom ten môže vytvárať v organizme zhluky už vo veku 15 až 20 rokov. Tieto zhluky sa môžu nachádzať vo vnútri neurónov zodpovedných za pamäť a pozornosť, pričom práve tieto neuróny ako prvé umierajú pri vzniku choroby, ale aj v rámci prirodzeného procesu starnutia. Zároveň však ale nie každý beta-amyloid a jeho zhluk môže spôsobiť začiatok ochorenia.

 • Prvotne sa začína choroba prejavovať v bežných denných aktivitách, najmä pri krátkodobej a neskôr aj dlhodobej pamäti
 • Najčastejšie môžu ľudia zabúdať na termíny, prípadne na činnosti, ktoré sa stali len nedávno U mladých ľudí môžu nastať aj problémy s tým, že nevedia dátum, prípadne sa zhoršuje úsudok a abstraktné myslenie
 • Vzhľadom na to, že tieto veci sa ale z času na čas stávajú aj bežne, netreba hneď panikáriť, musí ísť o dlhodobé problémy
 • Ak máte podozrenie na seba alebo na niekoho blízkeho v okolí, že sa u neho prejavujú typické príznaky Alzheimera aj vo veľmi mladom veku, najlepším spôsobom je odborné lekárske vyšetrenie, čiže panika vopred na základe zopár prejavov nie je ešte na mieste

Skorý test odhalí možnosť ochorenia

Nedávno sa našla nová možnosť, ako odhaliť alebo predpovedať vznik Alzheimerovej choroby. V cerebrospinálnom moku sa totiž nachádza biologický marker, konkrétne ide o pokles hladiny istého typu genetického materiálu, pričom ak tento pokles nastane, ide o signál zvýšeného rizika vzniku Alzheimerovej choroby a to aj viac ako 10 rokov pred samotným objavením prvotný príznakov. Konkrétne ide o pokles mitochondriálnej DNA, ktorá sa bežne nachádza v energetickom centre buniek. Pokles koncentrácie môže predznamenávať smrť mozgových buniek a začiatok Alzheimera.

Ako sa lieči: alzheimerova choroba

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 19.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Jednoduchá a zdravá špenátová polievka. Aký je náš recept? Jednoduchá a zdravá špenátová polievka. Aký je náš recept?

Pripravte si s nami veľmi rýchlu a jednoduchú špenátovú polievku, ktorá je plná vitamínov. Urobíte tak radosť svojmu žalúdku, ale aj celému organizmu a to nielen počas sychravých dní.

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí

Depresia patrí medzi psychiatrické ochorenia . Možno práve z tohto dôvodu ľudia sami pred sebou neradi priznávajú, že ňou trpia a rovnako tak neradi o nej hovoria otvorene. 

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Vitamín D, jar, leto a slnko - ale čo v zime? Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita Vitamín D, jar, leto a slnko - ale čo v zime? Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita

Áno, vitamín D je potrebný pre kosti. Avšak, je veľmi dôležitý pre imunitu a množstvo iných procesov. Jar, leto a slnko sú hlavným zdrojom. Nezabúdajme na stravu. Počas zimných mesiacov...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Soňa Feketová
    Adresa: Centrum pre liečbu sclerosis multiplex, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
    Utorok 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Streda 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Štvrtok 13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Soňa Feketová
    Adresa: Centrum pre liečbu sclerosis multiplex, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
    Utorok 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Streda 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Štvrtok 13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
 • Trenčiansky kraj
  • Nemocnica s poliklinikou Myjava

   Staromyjavská 59, 90701 Myjava

   Web: http://www.nspmyjava.sk/
   Telefón - ústredňa: 034 6212 721

   Gynekologické ambulancie (2)

   • MUDr. Oľga Kováčová
    Adresa: Detská neurologická ambulancia, Staromyjavská 59, 90701 Myjava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  08:00 12:00   
    Utorok 11:00 15:00  USG mozgu 11:00 - 12:00 
    Streda 08:00 12:00   
    Štvrtok 11:00 15:00  USG mozgu 11:00 - 12:00 
    Piatok 08:00 12:00   
 • Nitriansky kraj
  • Fakultná nemocnica Nitra

   Špitálska 6, 95001 Nitra

   Web: http://www.fnnitra.sk/
   Telefón - ústredňa: 037 6545 111

   Cievne ambulancie - angiologické (1)

   • Doc. MUDr. Miroslav Brozman, CSc.
    Adresa: Ambulancia neurofyziológie a sonografie, Špitálska 6, 94901 Nitra
    deň oddo
    Pondelok  11:00 14:00 
    Utorok 10:30 14:00 
    Streda 10:30 14:00 
    Štvrtok 11:00 14:00 
    Piatok 10:30 13:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Brezno - Nemocnica s poliklinikou n.o. Brezno

   Banisko 1, 97701 Brezno

   Web: http://www.nspbr.sk/
   Telefón - ústredňa: 048 / 2820 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa 13:00 - 15:00

   • MUDr. Droppa
    Adresa: Neurologická ambulancia, Banisko 1, 97701 Brezno
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • neambuluje
    Adresa: Neurologická ambulancia, Banisko 1, 97701 Brezno
    deň oddo
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Lenka Lidíková
    Adresa: Neurologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Anna Kravecová
    Adresa: Neurologická ÚPS ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
 • Košický kraj
  • NsP Skalica - Nemocnica s poliklinikou a.s. Skalica

   Koreszkova 7, 90982 Skalica

   Web: http://www.nspskalica.sk/
   Telefón - ústredňa: 034 6969 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Návštevné hodiny podľa jednotlivých oddelení nájdete tu

   • MUDr. Dana Lisická
    Adresa: Neurologická ambulancia pre dospelých, Koreszkova 7, 90982 Skalica
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda    Klinický deň, len akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30   
    Piatok 07:00 15:30   
   • MUDr. Marián Ivánek
    Adresa: Neurologická ambulancia pre deti, Koreszkova 7, 90982 Skalica
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 10:00  Od 10:00 Klinický deň 
    Štvrtok 07:00 15:30   
    Piatok 07:00 15:30   

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.