Ako sa lieči a aké lieky zaberajú na artritídu?

V prípade autoimunitných ťažkostí nie je artritída úplne vyliečiteľná choroba. Avšak, na základe pokroku v medicíne je možné natoľko zmierniť následky, že ochorenie nemusí vážnejšie zasiahnuť do kvality života.

Liečba je komplexom režimových opatrení. Tie vyžadujú pokoj a čo najnžšiu mieru zaťažovania postihnutého kĺbu. Taktiež farmakologickú liečbu, ktorá tlmí bolesť a zmierňuje priebeh zápalu. Samozrejme, jej úlohou je zabrániť poškodeniu a deformáciám kĺbu.

Používajú sa nesterodiné antireumatiká (NSA), antiflogistiká, ale aj kortikoidy pre zníženie zápalovej reakcie. Taktiež rôzne iné lieky, ako je biologická liečba, s cieľom utlmiť špecifické faktory imunitných procesov. V prípade infekčného zápalu antibiotiká.

Prípadne prostriedky na zmiernenie opuchov a iných prejavov ochorení. Pri ochorení DNA sa užívajú lieky podporujúce vylučovanie kyseliny močovej obličkami priamo do moču. Následne sa liečia ostatné ťažkosti, a to aj s prihliadnutím na postihnutie ďalších častí tela. 

Ak nepomôže konzervatívna forma liečby, a kĺby sú významne poškodené a deformované, v niektorých prípadoch sa volí chirurgický zákrok. A to napríklad chirurgické korekčné zákroky či umelé kĺbové náhrady.

Dopomôže ja rehabilitačná, kúpeľná liečba.

Pohybová aktivita je celkovo dôležitou zložkou liečby. Využívajú sa individuálne upravené formy telocviku, ergoterapia, ale aj vodoliečba, aplikácia chladu a iné fyzikálne metódy či masáže. Vhodná je aj magnetoterapia alebo terapia svetlom, čiže bioptronová lampa.

fzdieľaj na Facebooku