Ako sa lieči artróza? Dá sa zastaviť? Lieky i úprava životosprávy

Liečba ako taká je sťažená faktom, že nie je známa presná príčina. Dôležitá je vhodná prevencia, ako aj životospráva, dostatok pohybu.

Konzervatívna liečba, rehabilitácia

Nefarmakologický prístup kladie dôraz na poučenie človeka a režimové opatrenia (úprava športu, pohybové návyky).

Dôležitý je tak pravidelný pohyb pre podporu prekrvenia kĺbových štruktúr a stability svalstva. Vhodná je chôdza, plávanie a bicyklovanie. Nie sú naopak vhodné nárazové športy.

V prípade nadváhy a obezity je dôležitá úprava telesnej hmotnosti.

Významná je aj fyzikálna a pohybová liečba. Hydroterapia, elektroterapia, magnetoterapia, laser, ultrazvuk, rázová vlna. 

Používajú sa aj protetické pomôcky, ortézy, oporné pomôcky. Svoje miesto má akupunktúra a alternatívna či homeopatická liečba.

Farmakologická liečba

Samozrejme, farmakologická liečba je dôležitá, a to hlavne pre tlmenie bolesti a zápalu.

Lieky majú význam aj pre zníženie dopadu a obmedzenie komplikácií. Čo má zvýšiť kvalitu života a obmedzenie progresie ochorenia. Využívajú sa analgetiká, nesteroidné antireumatiká (NSA), kortikoidy.

A lieky so skupiny SYSADOA, glukozamín sulfát (GS), chondroitin sulfát (CHS), kyselina hyalurónová (KH), Diacerhein (extrakt z rebarbory). Využíva sa aj lokálna liečba, ktorá dopĺňa ostatné formy. 

Možná je lokálna injekčná aplikácia chondroprotektív, a teda látok pre podporu a výživu kĺbu.

Operačná liečba

Prvotne je možný endoskopický zákrok (artroskopia) s minimálnou dobou rekonvalescencie, keď sa kĺb vyplachuje a odstráni sa z neho drobná drť.

Pri nutnosti chirurgického operačného zákroku, príkladom je aj totálna umelá kĺbová náhrada, čiže endoprotéza, sa hodnotí celkový stav pacienta s prihliadnutím na ostatné ochorenia. Následná pooperačná starostlivosť a rehabilitácia.

fzdieľaj na Facebooku