Liečba Bechterevovej choroby: Lieky i cvičenie a rehabilitácia

Choroba nie je v súčasnej dobe úplne vyliečiteľná.

Cieľom liečby je spomaliť progres degeneratívnych zmien, ktoré na kĺboch nastávajú.

Hlavnou náplňou liečby je pravidelná rehabilitácia a cvičenie hybnosti kĺbov. Pričom dôležité je aj rozvíjanie pohyblivosti chrbtice a nácvik správneho dýchania.

Rehabilitácia

Práve cvičenie rehabilitácia majú najväčší podiel na zdržanie progresu ochorenia. Cvičenia a fyzioterapia podporuje ohybnosť jednotlivých častí a kĺbov, zvyšuje kondíciu i flexibilitu chrbtice a naopak znižuje stuhnutosť a bolestivosť.

Pecient tak využíva služby fyzioterapie, rehabilitácie a kúpeľnej liečby. Základom je však správna náuka cvikov a ich aplikácia do každodenného života.

V rámci toho sa využíva aj fyzikálna terapia, ako je magnetoterapia. Jej základom je nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia. Tá má účinok ako na bolesť, zápal a aj proti opuchom. A účinkuje aj hojivo.

Ďalej elektroterapia, hydroterapia, termoterapia či laseroterapia a iné.

Farmakologická liečba

Významná je zmena životosprávy, celkovo vyhovujúce životné prostredie, rehabilitácia, kúpeľná liečba a s kombináciou s liekmi. Okrem toho nastupuje aj forma farmakologickej liečby zameranej na bolesť a zmeny v kĺboch

Človek užíva nesteroidné reumatiká na zmiernenie zápalového procesu a bolesti. Tiež imunosupresívne lieky na potlačenie imunitných reakcií.

V akútnych prípadoch je možné krátkodobo užívať aj korikoidy, ktoré majú podobné účinky ako predošlé dve skupiny medikamentov, ale aj veľa nežiadúcich účinkov.

Moderná je aj biologická liečba, ktorá pôsobí cielene proti postupujúcej chorobe a špecifickým zápalovým látkam. 

Čítajte viac o Biologickej liečbe

Cvičenie pre pohyblivosť a flexibilitu chrbtice
Cvičenie pre pohyblivosť a flexibilitu chrbtice. Zdroj foto: Shutterstock
fzdieľaj na Facebooku