Botulizmus a jeho liečba, lieky, antibiotiká a anti-sérum

Včasná diagnostika a liečba je dôležitá pre zabránenie prevalenia ochorenia do najťažšieho štádia. Liečba prebieha počas hospitalizácie, a to na infekčnom oddelení. Pri postihnutí dýchania na jednotke intenzívnej starostlivosti. Je potrebné čo najskôr podať antibotulinové sérum.

Antitoxické sérum narušuje pôsobenie botulotoxínu na nervovo - svalovej úrovni a uvoľňuje obrnu svalstva. Súbežne s tým sa aplikujú aj antibiotiká, ktoré zabránia sekundárnej infekcii klostrídiami. Tým znižujú účinok baktérií na telo.

Ak sa začne s liečbou skoro, podávajú sa aj lieky ako preháňadlá, pre vyvolanie hnačky. Ale aj výplach žalúdka a čriev. Dôvodom je rýchle odstránenie toxínu z tela. V neskoršom štádiu však tieto metódy už nemajú význam. 

Okrem toho je dôležité podávať pacientovi aj tekutiny, potraviny a živiny, aby sa mohol čo najskôr vrátiť do bežného života. Samotná liečba je dlhodobá. Liečba a odznenie obrny svalov môže trvať aj pol roka. Spomínaná antibiotická liečba a aj chirurgické ošetrenie sa využíva hlavne v prípade ranového botulizmu.

Pri liečbe treba neustále sledovať zdravotný stav pacienta. V prípade potreby, pri respiračnom zlyhaní sa zahajuje riadené dýchanie a podáva sa parenterálna terapia, teda do ciev, mimo tráviaci trakt. V prípade botulizmom v detskom veku sa využíva symptomatická liečba.

fzdieľaj na Facebooku