Liečba celulitídy: Lieky, pohyb, strava a iné

Liečba celulitídy závisí predovšetkým od štádia. V prípade prvého štádia sa nevyžaduje žiadna liečba. Zmeny neznačia patologické narušenie podkožia. Žena s druhým stupňom celulitídy musí zmeniť životný štýl, životosprávu, a teda zaujať hlavne režimové opatrenia.

Pohyb

Dôležitá je pohybová aktivita. Cvičenie môže byť zamerané na postihnuté miesta, aby sa zvýšilo prekrvenie, a tým aj lepší odtok krvi a lymfy. Vhodné sú pohybové aktivity ako chôdza, plávanie, ale aj bicyklovanie či kolieskové korčule. Samozrejme, účinný je aj tanec.

Pohybová aktivita a cvičenie má význam pre posilnenie svalstva, ale aj spevnenie väzivových vlákien v podkoží. Vhodnou formou sú aj dychové cvičenia a hlboké nádychy. Na pohyb nasadá problematika okolo zdravej výživy.

Stravovacie návyky

Úprava životosprávy zahŕňa aj zmenu jedálneho lístka. Ten by mal obsahovať ovocie a zeleninu. Dostatočný pitný režim prispieva k úspechu. Je potrebné obmedziť tuky, cukry. Strava by mala byť vyvážená, racionálna. Samozrejme, do racionálnej výživy patria bielkoviny, tuky aj cukry, a to v rozumnej miere, ale aj vitamíny a minerály.

Starostlivosť o kožu

Táto časť zahŕňa veľkú škálu rôznych prípravkov proti celulitíde. Samozrejme, samé bez podpory ostatných zložiek liečby nepomôžu. Ale dopomôcť môžu rôzne gély, krémy. Ako vhodné sa uvádzajú aj zábaly.

Aktivácia lymfatického systému

Do tejto starostlivosti sa zaraďuje peeling, ale aj masírovanie kože jemnými kefami. Vhodné sú masáže, ale aj autolymfodrenáž. Pomôže manuálna či prístrojová lymfodrenáž. V dnešnej dobe sa využívajú aj iné metodiky, ako napríklad Vakupress, endermológia, Termic, myostimulácia či mezotherapia, kompresívna terapia, čiže elastické oblečenie.

Inou metódou je liposukcia. V prípade ťažkého postihnutia, teda pri 4. stupni spolupracuje na liečbe dietológ, lymfológ, cievny a plastický chirurg. V tomto čase sú prítomné závažné nezvratné zmeny podkožia, na ktoré vyššie uvedené režimové opatrenia nezaberajú.

Lieky

Používajú sa lieky účinkujúce na cievy a aj lymfatické cievy. Následne k liečbe prispievajú aj rôzne doplnky výživy a podporná liečba. A to napríklad na vonkajšie použitie, ako spomínané krémy a gély, ale aj lieky na vnútorné použitie. Vhodné je doplnenie vitamínu C, E a vitamínov skupiny B.

fzdieľaj na Facebooku