späť na zoznam článkov

Žltačka a spôsoby prenosu

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Žltačka a spôsoby prenosu
Zdroj foto: Getty images

Žltačka je pomenovanie, ktorým sa u nás nesprávne označuje zápal pečene, čiže hepatitída. Hlavným dôvodom tohto pomenovania je príznak, teda zožltnutie kože, odborne tiež ikterus. Hepatitídu vyvoláva vírus. Poznáme viac podtypov hepatitídy. Infikovaná môže byť potrava, mäso, voda. Prenos prostredníctvom telesných tekutín, krvou. Pri kontakte, bozkávaní, vpichnutí, v minulosti aj pri transfúzii.


Žltačka je príznak, ktorý vzniká pri ochorení pečeneOdborne sa označuje ako ikterus, čiže zožltnutie kože, slizníc, tkanív, očného bielka. Najviac je toto žlté sfarbenie poznať na koži a na očných bielkach

Dôvodom vzniku je porucha funkcie pečene. Následkom nej sa neprirodzene zvyšuje hladina žltého farbiva, bilirubínuv krvi. Nastáva z rôznych príčin. Môže byť vírusového, ale aj nevírusového pôvodu. V tomto článku uvádzame informácie o vírusových zápaloch pečene.

Čo je vírusová hepatitída?

Zápal pečene sa odborne nazýva hepatitída. Hepar je pečen a prípona itis je označenie zápalu. Poznáme akútnu a chronickú hepatitídu. Chronická trvá dlhšie ako 6 mesiacov. Nesprávne zaužívané pomenovanie žltačka vystihuje už spomínané žlté sfarbenie kože a ostatných slizníc.

Označenie hepatitis používal už v 5. storočí rímsky lekár Caelius Aurelianus

Avšak, hepatitída môže prebiehať asymptomaticky. To znamená, že sa neprejavuje príznakmi. Okrem toho, poznáme aj takú formu, ktorá imituje chrípkové ochorenie. Samozrejme, jednou z foriem ako sa prejavuje je aj ikterus.

Medzi príznaky patria napríklad:

Muž má bolesti v pravom boku
Medzi príznakmi môže byť pocit tlaku v pravom boku, pod rebrami
 • únava
 • celková slabosť
 • nechutenstvo
 • bolesti kĺbov
 • ikterus
 • tmavý moč (opisujú ho, že je tmavý ako kofola)
 • bledá stolica
 • žalúdočné ťažkosti
 • bolesti v pravom boku, podrebrí (tlak)
 • zvieranie v oblasti pečene pri otrasoch
 • pocit plnosti, aj po jedle
 • zápcha, ale aj hnačka
 • zväčšenie pečene
 • pri pečeňovom zlyhaní poruchy vedomia, kóma

TIP: Viac o samotnom ochorení uvádzame v článku o chorobe žltačka.

Hepatitída sa rozdeľuje na viac typov, a to:

Názov Typ
Hepatitída A
Hepatitída B
Hepatitída C
Hepatitída D
Hepatitída E
Hepatitída F
Hepatitída G

Hepatitídy sú nebezpečné hlavne pre ich vážne komplikácie, ktoré vyvolávajú. Medzi tie patrí, napríklad zápal pankreasu, poškodenie mozgu, zápal srdcového svalu. Najzávažnejšie sú cirhóza, rakovina pečene, zlyhanie funkcie pečene a smrť.

Ako sa prenáša hepatitída?

Ako je uvedené, tak poznáme rôzne druhy infekčnej hepatitídy. A každý z nich má svoje špecifiká, a tak je to aj v prípade prenosu.

Hepatitída typu A

Infekčná žltačka, ako sa jej ľudovo hovorí, je vyvolaná vírusom HAV, čo je RNA vírus. Má priamy poškodzujúci účinok na pečeňové bunky. Jeho šírenie prebieha fekálno - orálnou cestou. To znamená, že miestom vstupu pre infekciu je zažívací, teda tráviaci trakt.

K tomuto prenosu dochádza, napríklad kontaminovanými potravinami, pôdou, vodou. Poznáme aj pojem choroba špinavých rúk. Čo znamená, že k prenosu príde po kontakte s kontaminovaným predmetom rukami. Vírus sa vylučuje stolicou.

Silnou vlastnosťou tohto vírusu je, že sa v stolici vylučuje už 2 týždne pred vznikom prvých príznakov. A približne 2 týždne po ich ustúpení. Inkubačná doba je v širokom rozmedzí, a to od 15 - 48 dní.

Prejavy tohto ochorenia sú skôr celkové, ako zvýšená telesná teplota, svalová bolesť, slabosť, bolesť kĺbov, nevoľnosť, zvracanie, nechutenstvo. Ale aj hnačka a výrazne tmavý (kofolový) moč. A aj ikterus.

Vzácnejší je prenos parenterálne, teda mimo tráviaci trakt. Naopak, nešíri sa cez placentu. To znamená, že k prenosu nedochádza z matky na plod. Tento vírus nevyvoláva chronické infekcie.

Celosvetovo sa nahlási ročne približne 1,4 milióna prípadov, ale predpoklad výskytu je až 10 násobne vyšší  

Ohrozená je hlavne skupina obyvateľstva, ako sú napríklad:

 • zdravotnícki pracovníci a iní pracovníci pracujúci v zdravotníctve
 • učitelia a vychovávatelia
 • sociálni pracovníci
 • policajti
 • vodiči hromadnej a diaľkovej dopravy
 • pracovníci s odpadmi

Prevenciou môže byť očkovanie. Ale medzi hlavné spôsoby prevencie patrí zvýšená hygiena a zvýšený zdravotnícky dozor v mieste vypuknutia a šírenia nákazy. Potrebné je umývanie rúk po použití toalety, pred prípravou jedál.

Významná je aj dostatočná tepelná úprava potravín, prípadne vody. Veľký význam má ochrana pitnej vody pred kontamináciou. Riziko nákazy je pri cestovaní. Hlavne do krajín Afriky, Ázie a Južnej Ameriky.

Pri cestovaní je dôležité dodržiavať zásady dôkladnej hygieny rúk, vyhýbaniu sa konzumácie potencionálne kontaminovaných a nedostatočne tepelne upravených jedál. Vírus ničí pôsobenie tepla pri 85°C minimálne počas 1 minúty. Rizikové sú nebalené vody, nápoje a ľad, ale aj neumyté a nešúpané ovocie.

Obrázok znázorňuje príznaky pri hepatitída typu A
Tieto príznaky môžu sprevádzať hepatitídu typu A

Prenos Hepatitídy B

Vyvoláva ju HBV vírus, ktorý patrí do skupiny DNA vírusov. Nositeľom tohto vírusu je približne 5 % populácie Zeme. Hepatitída B je najzávažnejším ochorením, ktoré môže človek získať. A ako komplikácia ochorenia je cirhóza, zlyhanie funkcie pečene a smrť.

Prenáša sa krvou a telesnými tekutinami. A to znamená, že aj slinami, ejakulátom, pošvovou tekutinou. Teda aj pri bozkávaním a pri pohlavnom styku. K prieniku vírusu dochádza aj v prípade používania kontaminovaných pomôcok pri tetovaní, piercingu.

Ale aj pri používaní spoločných hygienických potrieb, ako je napríklad zubná kefka, holiaci strojček. K prenosu prebieha aj z matky na dieťa pri pôrode. Ak sa dieťa v tomto popôrodnom období infikuje, vzniká vysoké riziko rakoviny pečene po 20 roku života.

Inkubačná doba ochorenia je široká, a to približne od 30 až do 180 dní. K jej prejavom môže patriť únava, slabosť, nevoľnosť, nechutenstvo a aj kožné vyrážky. Ale aj ikterus a svetlá stolica.

Predpokladá sa, že až 80 % rakoviny pečene je zapríčinených chronickou hepatitídou B

Účinná ochrana je očkovanie, ktoré prebieha v troch vakcináciách. Dôležitá je dôsledná sterilizácia a očista pomôcok, a teda zabezpečenie zvýšeného hygienického štandardu.

Ohrozené sú skupiny ľudí, ktoré prichádzajú do styku s ľuďmi s týmto ochorením, najmä zdravotnícki pracovníci a iní pracovníci pracujúci v zdravotníckych zariadeniach. Ale aj v ostatných verejných sektoroch, kde človek prichádza do kontaktu s masou ľudí. Napríklad policajti, pracovníci bánk a podobne.

V prípade turizmu, ale aj mimo cestovateľské záľuby,  je vysoké riziko pri náhodnom sexuálnom kontakte, pri používaní nesterilných nástrojov, napríklad pri zubnom ošetrení. Ale aj pri transfúzii alebo v prípade injekčného podávania drog.

Vo svete je endemicky rozšírená hlavne v Juhovýchodnej Ázii, v krajinách Stredného východu, subsaharskej Afriky a Latinskej Ameriky. Ale aj v krajinách južnej a východnej Európy.

Obrázok znázorňuje ako sa prenáša hepatitída typu B
Kedy hrozí riziko prenosu hepatitídy typu B

Ako sa prenáša Hepatitída C?

Spôsobuje ju vírus HCV, čo je tiež RNA vírus. Ten má 6 typov a následne väčšie množstvo podtypov. Hepatitída typu C nebola známa až do roku 1989. V tej dobe ľudstvo poznalo iba typ A a B.

V tomto období dochádzalo k častým zápalom pečene po krvných transfúziách. Avšak, nespôsoboval ich ani jeden z dovtedy známych vírusov. Od roku 1992 je povinné testovanie všetkých darcov krvi.

K prenosu dochádza krvnou cestou. Mimo organizmus sa vírus rýchlo zasúša a dlho neprežíva. To znamená, ako už bolo spomínané, do roku 1992 aj prostredníctvom transfúzie. A ako hlavný spôsob a dôvod šírenia infekcie je aplikácia drog injekčnou cestou.

Predpoklad je približne 175 miliónov infikovaných ľudí celosvetovo, to predstavuje až 3 % populácie

V našej krajine je odhad približne 0,5 - 1 %, čo predstavuje asi 25 000 až 50 000 ľudí

Ako už bolo napísané, šírenie je zabezpečené parenterálne, teda mimo požitie cez tráviaci trakt a ústa. A to krvou, pri injekčnej aplikácii drog. Ale aj pri nedostatočných hygienických a sterilizačných opatreniach v zdravotníctve, napríklad pri dialýze. Pri tetovaní alebo piercingu.

Ale aj z matky na plod počas pôrodu. Riziko prenosu je aj pri nechránenom pohlavnom styku. Ale musí byť zabezpečená cesta prostredníctvom krvi. A to napríklad v prípade poškodenia celistvosti slizníc a kože. Pri poraneniach počas nešetrného alebo násilného sexuálneho styku. Napríklad aj pri orálnom styku. Zvýšené riziko je pri análnom styku, keď je nebezpečenstvo poškodenia celistvosti slizníc vysoké.

Ochorenie má inkubačnú dobu od 15 až do 160 dní. Často prebieha asymptomaticky. Prípadne, môžu sa objaviť celkové chrípkové alebo tráviace ťažkosti. Ikterus nie je typický. A to až do doby poškodenia pečene, ktorá nastáva po rokoch jeho trvania. Vtedy je prítomná cirhóza alebo hepatocelulárny karcinóm.

Proti tomuto typu hepatitídy, teda proti hepatitíde C, zatiaľ (v roku 2017) nie je účinné žiadne očkovanie. Dôležitá je dezinfekcia a sterilizácia zdravotníckych nástrojov, testovanie darcov krvi. Rovnako, aj dodržiavanie hygienických zásad pri tetovaní a piercingu. V prípade drogovo závislých je odporúčané osobité používanie ihiel na jedno použitie.

Hepatitída typu D

Vyvoláva ju HDV, teda RNA vírus. A podmienkou jeho množenia je prítomnosť vírusu hepatitídy typu B. Dochádza k súčasnému infikovaniu oboma vírusmi, ale aj ako neskoršia následná nákaza počas infekcie typom B.

Taktiež je celosvetovo rozšírená, v Európe hlavne v krajinách ako je Španielsko, Taliansko, Moldavsko či Rumunsko. Na území Slovenska je táto infekcia vzácnejšia.

K jeho prenosu dochádza podobne, tak ako pri víruse hepatitídy B. Rovnako, aj k jeho šíreniu medzi ľudí. Teda kontaktom s kontaminovanou krvou a telesnými tekutinami, partnerským spolužitím, pri pohlavnom styku, aj pri aplikácii drog.

Infekcia týmto typom zhoršuje už existujúcu hepatitídu B. Nastupuje ťažká hepatitída, ktorá má výrazné príznaky. Často dochádza k rozvoju cirhózy. Ak príde súčasne k infekcii hepatitídy B aj D sú príznaky naopak miernejšie.

Prevencia tejto infekcie spočíva prakticky v prevencii hepatitídy B. Pričom platí pravidlo, že bez nej nevypukne. Samozrejme, očkovanie proti hepatitíde B je účinné aj proti typu D.

Informácie o hepatitíde E

Za jej príčinou je vírus HEV. Poznáme 5 genotypov. Genotyp 1 a 2 sú ľudské. Prenos je enterálny, čiže požitím cez tráviaci trakt. Prednostne kontaminovanou vodou.

Genotyp 3 a 4 sú zoonózy, teda je možný prenos zo zvieraťa na človeka, a to hlavne pri domácich zabíjačkách. Z bravčového mäsa, ale aj z mäsa diviny, napríklad mäso z diviaka či jeleňa. Príčinou je zle alebo nedostatočne tepelne upravené mäso.

Genotyp 5 sa vyskytuje u vtáctva. Prenos na človeka nebol zatiaľ dokázaný. Okrem uvedených informácií, je známy aj prenos Hepatitídy E z matky na plod, vnútromaternicovo alebo počas pôrodu

Endemicky sa vyskytuje hlavne v krajinách Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Závažnosť je vyššia pri genotype 1 a 2. Najzávažnejšie prebieha akútna hepatitída typu E u tehotných, a to v treťom trimestri. Keď vzniká vysoké riziko úmrtia matky (20 %). Rovnako stúpa riziko potratu alebo pôrodu mŕtveho plodu či vrodenej hepatitídy E.

Súhrn jeho vlastností:

 • je odolný voči vonkajšiemu prostrediu
 • infekcia prebieha fekálno - orálnou cestou
 • priebeh je podobný ako pri type A, ale je pri ňom výraznejšia žltačka a častejšie sa vyskytuje pečeňové zlyhanie
 • neprechádza do chronicity 
 • na našom území je veľmi vzácny (prinášajú ho hlavne imigranti)
 • nie je vyvinuté očkovanie

Hepatitída F a jej existencia

Aj keď jej existencia nie je potvrdená, dá sa nájsť literatúra so zmienkou o hepatitíde typu F. Vyvoláva ju údajne vírus podobný HBV. K prenosu by malo dochádzať fekálno - orálnou infekciou. Neprechádza do chronicity.

Hepatitída typu G

K jej potvrdeniu došlo v roku 1996. Pôvodcom je vírus podobný HCV. Prenáša sa krvou a k jej vzniku prispieva už prítomná infekcia hepatitídou C. Inkubačnú dobu má podobnú ako HBV, čiže od 30 - 180 dní.

Údajne sa uvažuje o tom, že vírus HGV spomaľuje rozvoj HIV.

Infografika znázorňuje spôsob prenosu hepatitídy podľa typu
Súhrn spôsobov prenosu hepatitíd podľa typu

Otestujte svoje vedomosti o hepatitíde

V teste pre vás máme 7 ľahkých otázok o základných informáciách, ktoré sú uvedené v článku.

Vylučuje sa vírus hepatitídy A stolicou ?

Ako sa šíri hepatitída B ?

Šíri sa hepatitída C iba krvou?

Je očkovanie proti hepatitíde B účinné proti hepatitíde D ?

Kontaminuje hepatitída E vodu ?

Je potvrdená hepatitída typu F ?

Je úvaha o tom, že by hepatitída G spomaľovala množenie vírusu HIV ?

Výborne, všetky odpovede sú správne.

 1. Vírus hepatitídy A sa vylučuje stolicou približne 2 týždne pred vypuknutím príznakov a 2 týždne po
 2. Hepatitída B sa šíri krvou a telesnými tekutinami
 3. Hepatitída C sa šíri iba krvou, po dlhšej dobe sa vírus mimo organizmus suší a zaniká
 4. Hepatitída D vypukne iba spolu alebo počas infekcie hepatitídou B, takže očkovanie proti typu B chráni aj pred typom D
 5. Hepatitída typu E genotyp 1 a 2 je hlavne v kontaminovanej vode
 6. Hepatitída F nie je zatiaľ potvrdená
 7. Existuje úvaha o tom, že hepatitída G spomaľuje množenie vírusu HIV

 

Zaujímavé zdroje informácií

Video o vírusových hepatitídach

Video o vírusových hepatitídach

Naposledy aktualizované 24.04.2017

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 29. 5. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 29. 5. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 29. 5. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 29. 5. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 29. 5. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 29. 5. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Zdravý, chutný čučoriedkový koláč? Jednoduchý recept z kvásku a špaldy Zdravý, chutný čučoriedkový koláč? Jednoduchý recept z kvásku a špaldy

Tiež si ako deti pamätáte ten úžasný kysnutý koláč s čučoriedkami od babičky? Poďte si spolu s nami pripraviť o niečo zdravšiu, no rovnako chutnú, variantu s pomocou kvásku a špaldovej...

Recept na zdravú čerešňovú bublaninu? Tradičná i fit z kokosovej múky Recept na zdravú čerešňovú bublaninu? Tradičná i fit z kokosovej múky

Práve teraz dozrievajú čerešne. Sú nimi posiate celé stromy, rozvoniavajú nimi trhoviská aj supermarkety.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.