Kto a ako lieči chronický únavový syndróm?

Liečba chronického únavového syndrómu nie je špecifická, to znamená, že v súčasnosti neexistuje jeden liek, jedna tabletka, ktorá by ochorenie úplne vyliečila.

Terapia pozostáva z režimových opatrení, ktoré sú kľúčové v snahe zlepšiť kvalitu života pacienta, a z podpornej farmakologickej liečby, ktorá pomáha pacientovi zvládať sprevádzajúce symptómy tohto ochorenia.

Nefarmakologický manažment

Základom je u pacienta nastaviť denný režim a fyzické aktivity. Tie je potrebné načasovať podľa stavu pacienta. 

Pri zvládaní ochorenia určite nie je vhodné snažiť sa únavu prekonávať nútením sa do nejakej fyzickej aktivity. 

V obdobiach, kedy dochádza ku zmierneniu únavy, je vhodné zavádzať pravidelné primerané aktivity ako sú:

  • prechádzky, 
  • ľahké aeróbne cvičenie, 
  • rekreačný šport, 
  • záhradkárčenie.

Veľký úspech u pacientov majú aj techniky ako nácvik hlbokého dýchania, svalová relaxácia, masáž, jóga a cvičenie tai - chi.

Postupne dochádza k zvyšovaniu intenzity a trvania fyzickej aktivity, samozrejme pod odbornejším dohľadom lekára alebo fyzioterapeuta.

Cieľom spolupráce pacient - terapeut, je naučiť sa vyvážiť odpočinok a aktivitu, aby sa pacient úspešne vyhýbal vzplanutiu únavy. 

Ďalším efektívnym režimovým opatrením je odporučiť a edukovať pacienta v princípoch racionálnej výživy a pestrému jedálničku, práve preto, aby všetky esenciálne minerály, vitamíny a živiny prijímal v prirodzenej a najlepšie v strebateľnej podobe.

Podstatnú úlohu má aj kontrola myšlienok a psychiky, a jej vplyv na činy a pocity pacienta, rozpoznanie aktivít a správanie, ktoré spôsobuje, že sa cíti unavenejší, aby ho mohol minimalizovať.

Takže? 
Odpoveď na otázku: Kto lieči únavový syndróm je... 

Pri liečbe sa stretáva viacero odborníkov, cez neurológa, psychológa, fyzioterapeuta po  trénera či psychiatra odborníkov. 
Záleží od celkového priebehu a ťažkostí človeka.

Farmakologický manažment

Doplnky výživy

Zahŕňa podpornú liečbu pomocou doplňovania minerálov. Ide hlavne o horčík, zinok, selén, vitamíny najmä zo skupiny B a vitamín D, ale aj ostatné vitamíny C a E, A. 

Liečba bolesti

Pacienti veľmi často trpia bolesťami hlavy, svalov a kĺbov. Vhodným riešením sú analgetiká a nesteroidné antiflogistiká, avšak ich dlhodobé užívanie môže priniesť rad komplikácii, napríklad vznik žalúdočného vredu s krvácaním. 

Opioidné lieky sú vysoko návykové, preto sa používajú len vo veľmi závažných prípadoch a na najkratšiu možnú dobu.

Tricyklické antidepresíva

Viaceré tricyklické antidepresíva majú významný efekt v snahe o  zlepšenie spánku, zvládaní bolesti a zmierňovaní únavy.

V tomto prípade sú postačujúce nižšie dávky, ako dávky používané pri liečbe depresie.

Najúčinnejšie sú tzv. selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI) a inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (SNRI)

Preparáty ako fluoxetín, sertralín, paroxetín sa používajú aj na liečbu depresie a úzkosti, ktoré buď sprevádzajú chorobný proces, alebo sa vyskytujú ako jeho dôsledok.

Naviac, preparáty zo skupiny SNRI majú aj ďalšiu výhodu. Okrem antidepresívneho účinku poskytujú úľavu od chronickej dlhotrvajúcej (neuropatickej) bolesti. 

Kortikosteroidy

Podávanie nízkych dávok kortikostroidov môže mať účinok, avšak prax ukázala, že je len krátkodobý a bol spojený s nepriaznivými účinkami. 

Používajú sa nízke dávky hydrokortizónu. 

Nové metódy liečby

Rintatolimod

Rintatolimod je novo schválený imunomodulátor a antivírusový liek na liečbu syndrómu chronickej únavy. 

Zatiaľ je schválený iba v Kanade a v Európe. V USA zatiaľ liek nie je povolený, pre málo informácii o jeho účinnosti a bezpečnosti.

Rituximab

Rituximab je tzv. anti-CD20 monoklonálna protilátka, čiže spôsobuje vyradenie B-lymfocytov, ktoré majú významnú úlohu pri vzniku ochorenia. 

Avšak kedže ide o liečbu, ktorá významne zasahuje do imunitných procesov, pacienti užívajúci rituximab trpia viacerími nežiadúcimi účinkami, vrátane neutropénie (nízky počet neutrofilov, buniek imunitného systému) a opakujúcich sa infekcií.

Transplantácia fekálneho mikrobiómu

Jednou z možných príčin vzniku chronickej únavy je zmena gastrointestinálnej (črevnej) mikroflóry pacientov. 

Preto sa zaviedla unikátna metóda liečby, transplantácia fekálneho mikrobiómu. 

Proces zahŕňa prenos výkalov od zdravého darcu do čreva pacienta.

Ide o relatívne bezpečnú metódu, ktorá sa v súčasnosti odporúča ako podporná liečba viacerých chronických zdravotných problémov. 

Z dostupných dát je jasné, že vysoké percento od transplantovaných pacientov sa môže tešiť z dobrého účinku, poklesu únavy a zvýšení životnej energie.

fzdieľaj na Facebooku