Liečba Crohnovej choroby: Lieky, biologická liečba a ostatné
- udržanie dlhodobého pokojového obdobia - remisia
- obmedzenie ťažkostí vyplývajúcich z aktivity ochorenia
- vyhnúť sa potrebe chirurgickej terapie a hospitalizácie
- vyliečenie fistúl
- vyhojenie vredov
- zlepšenie kvality života
Terapia je vysoko individualizovaná a zohľadňuje lokalizáciu zápalu, závažnosť stavu a pridružené komplikácie.
Konzervatívna terapia
Aminosalicyláty
Liek s názvom sulfasalazín (kyselina 5-aminosalicylová) sa používa pri postihnutí hrubého čreva, avšak pri zápale v tenkom čreve je neúčinný a má široké spektrum nežiadúcich účinkov, preto sa v praxi využíva čoraz menej.
Namiesto neho sa používa mesalazín, ktorý je účinný aj pri postihnutí tenkého čreva a je efektívny aj pri prevencii vzniku kolorektálneho karcinómu.
- Antibiotická liečba
Antibiotiká sa používajú najmä pri vzniku septických komplikácii, pri bakteriálnom pomnožení a ochorení v oblasti análneho otvoru. Z preparátov sa používa hlavne Ciprofloxacín.
- Kortikoterapia
Pri snahe o zmiernenie zápalu sú veľmi efektívne práve glukokortikoidy, avšak ich požitie sa spája s mnohými nežiadúcimi účinkami. Pri zámere udržania pokojového štádia sú kortikoidy málo účinné, remisiu neudržia ani 12 mesiacov.
- Imunoterapia
Imunoterapia je efektívna liečba najmä pri udržiavaní remisie ochorenia. Ich efekt nastupuje až s odstupom času, preto je v aktívnom štádiu nutné liečbu začať s použitím iných liečiv.
Z preparátov sú známe napr. Azatioprim, ktorý je však spojený s rizikom vzniku onkologického ochorenia lymfatického tkaniva, alebo Metotrexát, ktorého toxicita sa prejaví nevoľnosťou, zvracaním a hnačkou.
- Biologická liečba
Biologickou liečbou sú označované preparáty, ktoré sú prirodzenej, teda biologickej povahy a dokážu tlmiť zápalovú odpoveď. Na Slovensku sa používa napr. infliximab (IFX) a adalimumab (ADA).
Pacient vhodný pre aplikovanie biologickej liečby je taký, ktorý má ťažký priebeh ochorenia, má perianálne fistuly, liečba kortikoidmi je u neho neefektívna, má menej ako 17 rokov a nepriaznivý priebeh ochorenia, má mimočrevné príznaky a to najmä kĺbne či kožné postihnutie.
- Probiotická liečba
Vhodnými kultúrami pre liečbu Crohnovej choroby sú Lactobacillus species, Bifidobacterium species, Sacchromyces bouladrii, E. coli Nissle a zmesy probiotických kultúr lactobacilov a bifidobaktérii.
Kombinácia Sacchromyces bouladrii s mesalazinom má výborný efekt pri dlhodobom udržaní remisie ochorenia.
Probiotiká: Kedy ich užívať? Ako si správne vybrať? + Pre deti a bábätká
- Prebiotiká
Prebiotiká sú oligosacharidy, ktoré ľudský organizmus nedokáže stráviť. V hrubom čreve sú fermentované na mastné kyseliny, ktoré podporujú rast prebiotickej mikrobiálnej flóry, znižujú pH a majú protizápalový efekt, čím sú pre človeka veľmi prospešné. Medzi takéto vhodné prebiotiká patrí napr. inulín.
- Fekálna mikrobiálna terapia (FMT)
Ide o fekálnu transplantáciu stolice, ktorá je odobratá zdravému človeku a darovaná prijímateľovi s ochorením hrubého čreva.
Už v minulosti sa s úspechom využívala pri liečbe hnačiek spôsobených Clostridium difficile, v súčasnosti sa jej potenciál skúma aj pri Crohnovej chorobe a Ulceróznej kolitíde s veľmi sľubnou budúcnosťou.
Chirurgická terapia
Chirurgické riešenie je konečnou terapiou Crohnovej choroby, ktoré nastupuje v prípade zlyhania konzervatívnej liečby a pri vzniku život ohrozujúcich komplikácií.
V dnešnej dobe, kedy je endoskopická diagnostika na vysokej úrovni a farmakoterapia pomerne dostupná, je chirurgická terapia na ústupe. V minulosti muselo podstúpiť operáciu čreva až 40% pacientov.
Najčastejšími operačnými výkonmi sú resekcie čreva s vytvorením spojok, obchádzok (bypass) alebo stómii, čo sú umelé vývody čreva. Pri potrebe chirurgického riešenia sa dáva prednosť laparoskopickému prístupu pred klasickou otvorenou cestou výkonu.