späť na zoznam chorôb

Crohnova choroba

Autor: Michal Hrebík
Crohnova choroba
Zdroj foto: Getty images

Crohnova choroba je chronické ochorenie postihujúce črevá, najčastejšie tenké črevo a hrubé črevo, ale sú zaznamenané aj prípady, kedy došlo k zápalom v ústnej dutiny aj pažeráka, takže ide o chorobu, ktorá sa týka celej tráviacej trubice. Choroba vzniká obvykle na základe genetickej predispozície a imunitných procesov, pričom veľakrát súvisí aj s bakteriálnymi infekciami. Najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 20 do 40 rokov a častejšie choroba postihuje ženy než mužov.


Charakteristika

Čo je Crohnova choroba? Ide o ochorenie zápalové a chronické a hovorí sa mu aj granulomatózna enteritída, pričom ide o nešpecifický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje koniec tenkého čreva a oblasť pred prechodom hrubého čreva, pričom tieto postihnuté oblasti sú obvykle oddelené úplne zdravou časťou, ktorú zápal nepostihol. V niektorých prípadoch ale zápal postihne aj ústnu dutinu, pažerák, veľmi výnimočne aj konečník. Choroba je veľmi vzácna, obvykle sa vyskytuje len 7 prípadov na 100 tisíc ľudí.

Najčastejšie ochorenie postihne ľudí vo veku od 20 do 40 rokov, ale čoraz častejšie sú aj prípady, kedy sa tento chronický zápal prejavil aj vo vyššom veku nad 60 rokov. Typicky sa choroba prejavuje obdobiami vzplanutia, kedy sú príznaky veľmi intenzívne a obdobiami, kedy pacient nepociťuje žiadne problémy a prejavy choroby. Hoci ide o ochorenie, ktoré vzniká väčšinou na základe genetickej predispozície, veľký vplyv má na vznik a priebeh choroby aj pacientov životný štýl.

Príčiny

Presná príčina choroby síce nie je známa, ale ide vo väčšine prípadov o výsledok nerovnováhy prozápalových a protizápalových mediátorov, pričom veľkú úlohu zohráva genetická dispozícia. Veľakrát sa spolu s chorobou vyskytnú aj rôzne bakteriálne infekcie, ktoré môžu mať tiež vplyv na jej priebeh a prejavy. Škodlivý vplyv na črevá ale môže mať aj strava s nadbytkom rafinovaných cukrov či nerozpustnou vlákninou, ale aj fajčenie a antibiotiká, ktoré môžu priebeh zhoršiť.

Príznaky

Čo sa týka príznakov a prejavov ochorenia navonok, typické prejavy sú najmä spojené s tráviacimi problémami. Človeka s Crohnovou chorobou trápia bolesti brucha, dlhodobé a nepríjemné hnačky a problémy so stolicou, ale aj kŕče v bruchu a strata telesnej hmotnosti. Hnačky a stolica môžu byť s prímesou slizníc alebo dokonca krvi, niekedy dochádza aj k zvracaniu alebo zástave plynov, čo môže spôsobiť veľmi nepríjemné pocity a tlak v črevách a v celej brušnej dutine.

Okrem problémov tráviaceho charakteru sú prítomné prejavy a príznaky tohto zápalového ochorenia aj v iných častiach tela. Napríklad typické sú mierne zvýšená teplota, bolesti kĺbov, vyskytnúť sa môžu aj kožné problémy, napríklad vyrážky, niekedy dochádza dokonca k zápalom dúhovky. Veľakrát s ochorením súvisí aj vznik obličkových alebo žlčníkových kameňov. Vzhľadom na zápalový charakter sú viaceré iné príznaky, napríklad teplota, prirodzené.

Diagnostika

  • Pri diagnostike treba vylúčiť iné ochorenia čriev, ktoré sa môžu prejavovať veľmi podobnými symptómami ako Crohnova choroba
  • Vyšetrenie je jednak na základe anamnézy, kedy lekár vyhodnotí príznaky, ale najmä na základe kolonoskopie alebo zobrazovacích metód ako RTG kedy je možné zhodnotiť rozsah a oblasť poškodenia
  • Veľakrát ochorenia začína podobne ako zápal slepého čreva a tak je diagnostika v určitej miere nejednoznačná v zárodku, o nejaký čas sa ale choroby odlíšia

Informácie o Crohnovej chorobe

Informácie o Crohnovej chorobe

Priebeh

  1. Prognóza ochorenia je veľmi individuálna a rovnako aj priebeh. Vo väčšine prípadov sa ale začne ochorenie veľmi akútne a to najmä tráviacimi problémami a bolesťami v oblasti brucha, pričom dochádza aj k hnačkám, hoci len zriedkavo s prímesou krvi alebo slizníc. Po období vzplanutia príznakov sa zvyčajne vyskytne obdobie, kedy človek nepociťuje žiadne problémy a prejavy, hoci zápal ďalej pokračuje. Neskôr sú symptómy už neznesiteľné a človek skôr či neskôr podstúpi liečbu.

Crohnova choroba a tehotenstvo

Ak máte Crohnovu chorobu a premýšľate nad tehotenstvom, tak priamo choroba nie je vážnejšou prekážkou a dieťa samozrejme žena trpiaca týmto chronickým ochorením mať môže. Počas tehotenstva sa však musí druh a zloženie liekov prispôsobiť špecifickému zdravotnému stavu matky. Deti nemusia taktiež podediť predispozície pre Crohnovu chorobu, ale aj môžu, takže určité riziko je, hoci prognóza je viac pozitívna. U mužov môže byť tiež problém a to so spermiami.

Ochorenie totiž vplývať na zníženie počtu spermií, čo sa prejaví väčšími problémami pri počatí, pričom na kvalitu a počet spermií vplývajú aj lieky, takže niektoré lieky je vhodnejšie vysadiť pred počatím. O tom sa musí každá žena poradiť so svojim gastroenterológom a tiež gynekológom a muž taktiež. Inak väčšie problémy a komplikácie pri tehotenstve alebo pôrode nenastávajú a lieky je možné po ukončení kojenia znova nasadiť. Niektorým ženám môže lekár doporučiť pôrod cisárskym rezom, aby nebol konečník vystavovaný veľkému tlaku.

Choroba u detí

Hoci Crohnova choroba nie je priamo dedičná, určitú genetickú predispozíciu môžu mať aj deti po rodičoch. Choroba sa prejavuje najčastejšie v dospelosti, ale posledné roky je trend taký, že pribúda aj detí a mladých ľudí, ktorí ňou začínajú trpieť. Na tento skorý začiatok má vplyv kombinácia genetickej predispozície a vonkajších faktorov, najmä mikrobiálne osídlenie tráviaceho traktu, ktoré sa pričiní o vznik zápalu a ide teda o akýsi spúšťač ochorenia.

  • U dojčiat je začiatok choroby skôr raritou, zriedkavejšie sa objavuje aj u detí v predškolskom veku, avšak už vo veku okolo 10. roku života sa začína objavovať viac prípadov spomedzi mladých ľudí
  • Podľa veku dieťaťa sa môžu odlišovať prítomné príznaky a ich intenzita
  • Taktiež podľa veku a celkovej situácie sa pristupuje aj k liečbe na základe individuálnych okolností, ale základom je samozrejme nutričná a výživová liečba, čo znamená zmenu jedálnička a diétu

Čo môžete a čo nie?

Viete, ktoré potraviny alebo ich zložky či suroviny sú vhodné a ktoré naopak nevhodné pre ľudí s Crohnovou chorobu? Nech sa páči, tu je krátky prehľad vo forme jednoduchej tabuľky, ktorá Vám poradí rýchlo a jednoducho, čo by ste mali a čo by ste nemali mať vo svojom jedálničku.

Názov Vhodnosť
Mladé nemastné mäso bravčové, hovädzie, teľacie, hydinové Áno
Tučné mäso, kaviár, údené mäso, sardinky, masť, oškvarky Nie
Strúhaná mrkva, dusený špenát, rajčiny bez šupky, zelenina do polievok Áno
Zemiaky, ryža Áno
Melón, potraviny s obsahom lepku Len obmedzene
Soľ Len obmedzene
Klobásy, salámy trvanlivé, konzervy, zabíjačkové jaternice Nie
Ryby Nie
Čokoláda, sladkosti, mliečne výroby, tabak, kofeín Nie
Ako sa lieči: crohnova choroba

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 12.08.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné? Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné?

Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA. Môžu byť zmeny v jeho hladinách nebezpečné?

Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Najčastejšie zápalové ochorenia čriev. Poznáme ich príznaky? Najčastejšie zápalové ochorenia čriev. Poznáme ich príznaky?

Zápalové ochorenia črevného systému môžu byť krátkodobého charakteru, no môžu mať i prívlastok dlhodobej a doživotnej  liečby. Priblížme si najčastejšie zápalové ochorenia čriev a ich...

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku: Poznáte príčiny? 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku: Poznáte príčiny?

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Erik 02.07.2018 16:07

Mam Crohnovu chorobu a vraciam čierne guličky poraďte čo to môže byt

Čo mi pomohlo

Asi nic