Divertikulóza - liečba: Lieky, úprava stravy i operácia
Liečba divertikulózy závisí od jej rozsahu, štádia, aj prítomných príznakov a zdravotných komplikácií.
Pri nekomplikovanej divertikulitíde sa využíva konzervatívna a farmakologická liečba, ktorá je vo vysokom percente úplne úspešná. Patrí do nej primárne podávanie antibiotík (ATB).
Prípadne liekov na bolesť. Dôležitá je počas liečby tekutá strava, diéta a pokojový režim.
Konzervatívna liečba môže prebiehať aj ambulantne, a to v prípade ľahkého priebehu.
Pri ťažšej forme je potrebná hospitalizácia v nemocnici. Terapia kombinuje konzervatívnu liečbu a chirurgický zákrok.
Samozrejme, to záleží na prítomných komplikáciách. Napríklad pri abscesoch sa volí konzervatívna terapia, ak je jeho veľkosť menej ako 4 - 5 cm.
Drenáž abscesov sa vykonáva pri veľkosti nad 5 cm alebo, ak je konzervatívna liečba neúspešná. Výkon sa robí pod CT alebo USG kontrolou. Fistula zvyčajne nevyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Naopak, ten je indikovaný v prípade difúzneho zápalu pobrušnice či pri ileuse (nepriechodnosti čreva).
V prípade ťažkého postihnutia sa môže chirurgicky odstrániť časť postihnutého čreva. Pričom sa po operácii podáva tekutá strava a vnútrožilová výživa. Až kým sa črevo nezahojí. Obvykle sa po odstránení časti čreva nespoja zvyšné konce spolu hneď, ale až v druhej operácii, aby sa obnovilo lepšie spojenie trubice.
Vytvára sa dočasná kolostómia.
Po vyliečení samotnej divertikulitídy je dôležité upraviť stravovacie návyky.
Strava by mala byť s vyšším obsahom vlákniny. Prípadne je dobre doplniť podávanie probiotík. Vhodné je psýllium, čili či mleté ľanové semiačka. Čo pomáha vyvarovať sa sťaženému odchodu stolice a zápcham.
Ďalej dostatočný pitný režim, vhodná pohybová aktivita, eliminácia stresu a vyvážená strava.