Ako sa lieči flegmóna? Lieky, antibiotiká, lokálne i operačne
Vo väčšine prípadoch sú pacientovi predpísané najmä antibiotiká podávané intravenózne. Ich úlohou je eliminácia a odstránenie baktérie z organizmu.
Okrem farmakologickej antibiotickej liečby je infúzne podávaný roztok pre udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu.
Pri vážnejšom štádiu ochorenia je zvolená chirurgická liečba, kde pacientovi odstraňuje nekrotické poškodené tkanivo, odstraňuje sa nahromadený hnis a zaisťuje sa jeho následná drenáž (odtok).
Pri neliečenej alebo rozsiahlej flegmóne môže dôjsť v zriedkavých prípadoch k amputácii postihnutej končatiny. Domáca samoliečba preto nie je vhodná. Je potrebné stanovenie odbornej farmakologickej liečby lekárom.
Liečba väčšinou prebieha formou hospitalizácie a následného sledovania zdravotného stavu pacienta.
Prevencia vzniku flegmóny
Prevencia voči bakteriálnym infekciám ako taká neexistuje. Prevenciou je však eliminácia rizika prieniku baktérie do organizmu. V prípade streptokokovej/stafylokokovej kožnej baktérie ide o elimináciu kožných poranení, porezaní, popálení či bodnutí hmyzom.
V prípade narušenia kožného krytu je potrebné okamžité umytie a dezinfekcia postihnutého miesta. V prípade väčšieho alebo nešpecifického poranenia je vždy potrebné navštíviť lekára.
Ďalším dôležitým bodom prevencie a ľahšieho priebehu infekčných ochorení je silný imunitný systém a obranyschopnosť organizmu. Čím odolnejšie sú lymfatické bunky, tým je vyššia šanca na ľahší priebeh vzniknutých ochorení.
Vhodná je vyvážená plnohodnotná strava, príjem bielkovín, dostatočná pohybová aktivita, prísun potrebných vitamínov a minerálov, dodržiavanie liečby iných prípadných diagnóz, dodržiavanie hygienických štandardov a v neposlednom rade pravidelné preventívne kontroly u lekárov.