Čo je najlepšie na hemoroidy? Liečba zahŕňa lieky, režim až operáciu
Častou otázkou je: Čo je najlepšie na zlatú žilu: Odpoveďou je, kombinácia všetkých prístupov a zmena životosprávy.
Vhodnosť správnej metódy sa volí po celkovom zhodnotení hemoroidov.
Konzervatívna je u každého jedného človeka s týmto ochorením. Podávaj sa lieky na zlepšenie kondície žíl, naviac lokálne prípravky, pričom sú dostupné rozličné vhodné krémy, gély, masti, čapíky, ale tiež sedacie kúpele.
Plus, nutná je režimová úprava, poučenie o správnej defekácii, zmene životosprávy, úprava stravy, dostatok tekutín a vlákniny, obmedzenie korenín, alkoholu.
Dôležitá je lokálna análna hygiena, a to najmä bezprostredne po stolici.
+ Pri nutnosti práve v sede, sedenie na pomôckach k tomu určených. Ale taktiež je dôležitý pohyb a cvičenie.
Pýtate sa:
Ako zatlačiť hemoroid?
Prstom a opatrne, najmä nie nasilu proti odporu.
Pri 4. stupni totiž repozícia, teda zasunutie nie je možná.
Z invazívnej liečby je to, v prvej línii semiinvazívna liečba a drobné zákroky:
- podviazanie gumovým prúžkom - Barronova ligatúra
- skleroterapia - sklerotizácia varixu
- kauterizačné metódy - elektro, kryo, či lasero fotokoagulácia, rádiofrekvenčná ablácia HemoRf a iné formy
Niektorí pacienti sú preliečení behom pár chvíľ aj bez anestézie, iní musia byť hospitalizovaní. Súvisí to hlavne so štádiom ochorenia, voľbou samotného liečebného zákroku či komplikáciami choroby.
Chirurgický prístup sa volí pri zlyhaní predchádzajúcich a pri ťažkom a komplikovanom priebehu. Možnosťou je hemoroidektómia alebo hemoroidopexia.
Ako je to po operácii?
Potrebné je dodržiavať režimové opatrenia a zásady. Zdravé sedenie, dostatok hygieny, celkovú zmenu životosprávy, a teda presne tak ako pri prevencii.
Pamätajte si, že u viac ako 60 % postihnutých ľudí týmto ochorením, je možné liečiť konzervatívne. A to za pomoci úpravy stravy, análnej hygieny a venofarmakami
Barronova ligatúra
Tento zákrok je spojený s miernym diskomfortom. Gumičkou sa podviaže hemoroidálny uzlík, po niekoľkých dňoch odumrie, následne sa miesto hojí. Po zákroku sa podávajú bežné analgetiká.
Sklerotizácia varixu
Používa sa pri vyššom stupni ochorenia. Samotný zákrok zahŕňa vstreknutie chemikálie do hemoroidu. Použitá látka napomáha zmršteniu uzlíka a zastavuje krvácanie. Väčšinou pacienti pociťujú len mierne bolesti.
Túto liečbu je možné používať aj v prípade, ak pacient užíva dlhodobo lieky na riedenie krvi. Najlepšie pomáha pri malých vnútorných hemoroidoch.
Koagulačná terapia
Používa sa v liečbe 1. - 3. štádia vnútorných hemoroidov. Využíva svetlo, teplo alebo chlad k zmršteniu hemoroidálnych uzlíkov. Väčšinou je táto liečba dobre tolerovaná, len s miernym diskomfortom.
Chirurgický prístup sa volí pri zlyhaní predchádzajúcich a pri ťažkom a komplikovanom priebehu. Možnosťou je hemoroidektómia alebo hemoroidopexia.
Hemoroidektómia
Jedná sa o odstránenie hemoroidu chirurgickým zákrokom. Robí sa v čiastočnej, alebo celkovej anestéze v závislosti od viacerých faktorov.
Používa sa v 3. - 4. štádiu ochorenia, pri veľkých vonkajších hemoroidoch, alebo prepadnutých vnútorných hemoroidoch, tiež v prípadoch, keď iná liečba nezaberá.
Po operačnom zákroku je bežná bolestivosť v oblasti ritnej krajiny, ktorá spontánne ustúpi približne po 1 týždni. Je možné preklenúť ju pomocou bežných analgetík.
Hemoroidopexia
Zákrok sa nazýva aj Longova metóda. Používa sa k liečbe prolapsu hemoroidov, keď je ochorenie v 3. - 4. štádiu. Najprv sa priestor roztiahne, následne sa vložia späť prepadnuté uzlíky. Pomocou zošívačky sa vytne a zošije sliznica konečníku. Zákrok sa robí v hĺbke cca 4 centimetre.
Po chirurgickej liečbe lekár zvykne predpísať aj lieky v tabletkovej forme. Podľa charakteru bolesti sú to bežné analgetiká zo skupiny NSAID typu ibuprofen.
Vzhľadom k tomu, že opioidná liečba má okrem protibolestivých účinkov aj vedľajší účinok- spomalenie črevnej pasáže, môže to viesť k zápche a tým zhoršiť vyprázdňovanie. V oslabenom pooperačnom teréne preto tieto lieky nie sú veľmi vhodné, i keď pri veľmi silných bolestiach musí lekár zvážiť pre a proti takejto liečby.
K bežným pooperačným komplikáciám patrí krvácanie. Niektorí pacienti pociťujú aj bolesti brucha či v análnej krajine. Aj sa pridruží horúčka či hnačka, môže to svedčiť pre prebiehajúcu infekciu. Ku komplikáciám radíme aj vznik trombózy vonkajšieho hemoroidu.
V pooperačnom období sa môže objaviť navracajúci sa hemoroid, zúženie ritnej krajiny, zápcha či inkontinencia stolice.