späť na zoznam chorôb

Hemoroidy

Autor: Michal Hrebík
Hemoroidy
Zdroj foto: Getty images

Hemoroidy, alebo ľudovo nazvané aj zlatá žila, je ochorenie charakteristické rozšírením a zápalom žíl v análnom kanáli, konkrétne ide o posledné 2 až 3 centimetre na konečníku. Hemoroidy môžu byť vnútorné a vonkajšie, pričom nie vždy musia spôsobiť človeku problémy. Hovorí sa o nich, že ich má každý, ale veľa ľudí o tom ani nevie a to práve preto, že sa navonok nijako neprejavia. Veľmi často trápia ľudí vo vyššom veku a tých, čo majú sedavé a kancelárske zamestnanie.


Charakteristika

Čo sú to hemoroidy? Ide vlastne cievne pletence v konečníku, pričom vonkajšie sú viditeľné v okolí análneho otvoru a vytvárajú mäkké uzly modravej farby. Nie sú bolestiví, pokým sa nezapália, pričom vtedy dochádza k ich upchatiu krvnou zrazeninou, čo spôsobuje bolesť. Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú priamo v stenách konečníka v hĺbke dvoch až troch centimetrov, pričom tieto vystúpia von len vtedy, ak sú veľké. Nie sú bolestivé, ale pri zápale krvácajú a vytvárajú hlien.

Hemoroidy sa ale nemusia vždy prejaviť problémami. Prvé štádium nastáva totiž vtedy, ak sú žily rozšírené, ale nespôsobujú žiadne ďalšie príznaky a symptómy. V druhom štádiu sa hemoroid môže vysunúť z análneho kanála, ale len krátko a sám sa spontánne vráti dnu. Až hemoroidy, ktoré sa trvalo prevalili von a sú tam fixované, spôsobujú najväčšie problémy. Ochorenie tak môže byť v populácii aj veľmi časté, ale veľa ľudí z dôvodu absencie príznakov o ňom ani nemusí vedieť.

Príčiny

Príčiny vzniku hemoroidov môžu byť rôzne a individuálne v každom prípade osobitne. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu viacerých príčin ako je sedavé zamestnanie, chronická zápcha, čiže nedostatok vlákniny v potravinách, nadmerná psychická záťaž, konzumácia korenených jedál, niekedy u žien môže aj tehotenstvo vyvolať hemoroidy. Dôležitým rizikovým faktorom je aj zanedbaná osobná hygiena tejto oblasti, prípadne malý príjem tekutín a teda príliš tuhá stolica.

Príznaky

Hemoroidy sa charakteristicky prejavujú cez bolesť v konečníku, svrbením, pálením a niekedy aj krvácaním, kedy možno nájsť krv v stolici ak ide o krvácajúce hemoroidy, ale závisí to všetko od štádia. Vo veľa prípadoch nemusia byť bolestivé a môže byť priebeh asymptotický, takže človek síce má hemoroidy, no pokiaľ nie sú prítomné žiadne zdravotné obtiaže alebo komplikácie, nemusí ich ani spoznať a prejavy sú minimálne. Vonkajšie hemoroidy sú bolestivé, môže sa krvná zrazenina zvraštiť a vznikne uzol. Ten môže vplyvom tlaku prasknúť a následne sa vyskytne krvácanie.

Pre vnútorné hemeroidy platí, že nie je bolestivosť prítomná, pretože tieto nie sú až tak inervované a nachádzajú sa aj hlbšie v análnom kanále. Typickým príznakom je v tomto prípade krvácanie a to jasne červenej farby, väčšinou pri odchode stolice, čiže sa vyskytuje aj stolica s prímesou krvi. Okrem toho sa môžu vnútorné hemoroidy dostať a prevaliť aj na povrch, čím vzniká tzv. prolaps a môže vzniknúť aj zápal okolitej pokožky, čo sa prejaví jej začervenaním a vlhkosťou.

Diagnostika

 • Väčšinou navštívia ľudia lekára (zväčša je to lekár - urológ) až vtedy, keď je bolesť intenzívna alebo je nadmerné krvácanie, pričom lekár obvykle už podľa anamnézy a popísaných príznakov zistí, že sa jedná o hemoroidy
 • Diagnostika obvykle zahŕňa vizuálneho vyšetrenie konečníka a análneho otvoru aspexiou a palpáciou, niekedy stačí pohľad
 • V prípade komplikovaných hemoroidov je potrebné určiť aj to, či krvácanie nespôsobujú iné problémy a tak sa používa aj kolonoskopia či rektoskopia

Informácie o hemoroidoch

Informácie o hemoroidoch

Priebeh

Priebeh ochorenia je rôzny a veľmi individuálny. Kým veľakrát sa nemusia hemoroidy vnútorného typu vôbec prejaviť, v mnohých prípadoch vedia ľuďom spraviť menšie vonkajšie hemoroidy veľa problémov. Pri vnútorných je najtypickejšie krvácanie, ktoré sa môže prejaviť až v neskoršom štádiu vývoja hemoroidov. Vonkajšie sú najčastejšie bolestivé. Pokiaľ človek ignoruje príznaky, hrozí prevalenie vnútorných hemoroidov do vonkajšej strany a rozšírenie zápalov aj na pokožku.

Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode

Ako na hemoroidy počas tehotenstva alebo po ňom? Čo to je vlastne zlatá žila? Hemoroidy, teda zlatá žila, sú u žien v tehotenstve alebo po pôrode pomerne časté. Prevencia je v tomto prípade lepšia ako liečba, ale ak ste už niečo zanedbali, príznaky v tehotenstve na seba nenechajú dlho čakať. V tomto prípade najmä tlak plodu na panvové dno a cievy môže byť príčinou problémov a diéta a vhodná strava môže byť riešením. Dôležité je upraviť jedálniček tak, aby ste mali dostatok vlákniny, čím sa vyhnete aj zápche a podporíte vylučovanie, pretože dôležitá je tenká stolica, ktorá nie je moc tvrdá.

Okrem toho sú dôležité aj niektoré režimové opatrenia, napríklad vyhýbanie sa horúcim kúpeľom, dlhému sedeniu, tiež sauna a hemeroidy nejdú dohromady pre nápor na cievy. Tehotenstvo a pôrod sú pre hemoroidy zaťažkávajúca skúška. Tlačením pri pôrode sa zvyšuje aj tlak v oblasti konečníka, čo ešte viac spôsobuje problémy a zhoršenie hemoroidov, niekedy aj také komplikácie, ktoré sa musia práve vplyvom pôrodného tlačenia riešiť následne len operačnou cestou. Keď však začnete s liečbou skôr, môžete sa tomu vyhnúť.

Najčastejšou formou je lokálna liečba a to napríklad cez voľne dostupnú masť na hemoroidy v tehotenstve, ktorá sa radí medzi lokálne lieky na hemoroidy bez predpisu. Keďže hemoroidy sa obvykle rozvíjajú istú dobu, dôležité je zachytiť úvodné fázy a štádia, kedy je možná liečba aj bez väčších zásahov lekára. Alternatívou sú olej, roztok alebo iné formy lokálnej liečby. Môžete si ale dať aj predpísať lekárom liek na hemoroidy, pričom treba zvoliť tablety, ktoré sú vhodné aj pre tehotenstvo.

Existujú samozrejme aj lieky a tabletky na hemoroidy bez receptu, ktoré sú voľnopredajné a teda nepotrebujete nutne lekársky recept. Niekedy treba však povedať, že najlepší liek na hemoroidy je prevencia a teda vyššie spomenuté režimové opatrenia najmä počas tehotenstva môžu významne znížiť riziko zhoršenia situácie najmä po pôrode. Navyše, ak už musíte v pokročilom štádiu dlhšie sedieť, skúste si zaobstarať špeciálny vankúš, ktorý podporuje zdravšie sedenie.

Pooperačná starostlivosť a iné

Starostlivosť po operácii spočíva najmä v režimových opatreniach a dodržiavaní istých zásad správneho stravovania a životného štýlu. Aby nevznikla znova trombóza a teda aby sa znova nezačali hemoroidy v blízkosti konečníka vytvárať, je dôležité dbať na zdravé sedenie, dostatok hygieny a tiež správnu životosprávu, dostatočný pohyb a stravu bohatá na vlákninu, aby stolica nebola príliš tvrdá a nespôsobovala dráždenie.

U mužov môže niekedy byť aj súvislosť s inými orgánmi v blízkosti konečníka. Napríklad prostata môže pri zväčšení spôsobiť nepravidelnú stolicu a je tak rizikovým faktorom. Samozrejme, na hemoroidy vplýva aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré môžu byť významným vplyvom na ich vznik, pričom zároveň je potrebné odlíšiť príznaky hemoroidov od príznakov niektorých iných ochorení, napríklad pokožky v blízkosti konečníka alebo ochorení vychádzajúcich z čriev.

Mám hemoroidy?

Zistite prítomnosť týchto rizikových faktorov a prejavov:

Príznak Prítomnosť
Bolesť konečníka Častá
Stolica s prímesou krvi a krvácanie Pomerne častá
Svrbenie konečníka Menej časté
Bolesť pri stolici Ojedinelá
Životný štýl a životospráva Miera rizika
Sedavé zamestnanie Vysoko rizikové
Málo vlákniny v jedle a tuhá strava Menej rizikové

Našli ste u seba viac prítomných príznakov a rizikových faktorov? Potom by ste určite mali zájsť na vyšetrenie k lekárovi kvôli vysokému riziku výskytu hemoroidov.

Ako sa lieči hemoroidy - zlatá žila?

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 20.10.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode: Prečo vznikajú, ako ich liečiť? Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode: Prečo vznikajú, ako ich liečiť?

Hemoroidy počas tehotenstva, pôrodu a po pôrode vedia riadne potrápiť nejednu ženu. Prečo sa vlastne tvoria, ako sa prejavia a či sa im dá predísť sa dočítame v článku aj spolu s ich...

Mám hemoroidy? Čo sú to hemoroidy, ich príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo sú to hemoroidy, ich príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Peter Steller
    Adresa: Chirurgická ambulancia - príjmová, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Peter Steller
    Adresa: Chirurgická ambulancia - príjmová, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Nové Mesto n/Váhom

   Štefánikova 1, 91501 Nové Mesto nad Váhom

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Pavol Podmajerský
    Adresa: Chirurgická ambulancia, Štefániková ul, 91501 Nové Mesto nad Váhom
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsnikov 
    Utorok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsníkov 
    Streda 07:00 15:00  12:30-13:00  klinický deň 
    Štvrtok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 07:00 do 08:00 usg  
    Piatok 07:00 15:00  12:30-13:00   
 • Nitriansky kraj
  • NsP Levice

   29.augusta 2, 93401 Levice

   Chirurgické ambulancie (2)

   • MUDr. Ladislav Kosa
    Adresa: Chirurgická ambulancia so zameraním na proktológiu, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • MUDr. Karol Šúth
    Adresa: Ambulancia úrazovej chirurgie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Utorok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Streda 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Piatok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Juraj Sálus
    Adresa: Onkochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
   • MUDr. František Kostka
    Adresa: Proktochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Martin Abelovský
    Adresa: Chirurgická ambulancia AB MED s.r.o., Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo
    Pondelok  07:30 14:30 
    Utorok 07:30 14:30 
    Streda 13:30 17:00 
    Štvrtok 07:30 14:30 
    Piatok 07:30 14:30 
 • Prešovský kraj
  • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o.

   Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec

   Web: http://www.srobarovustav.sk
   Email: sekretar@sudtarch.sk
   Telefón - ústredňa: +421 52 4412 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (2)

   • MUDr. Adam Hochel
    Adresa: Chirurgická ambulancia pre deti a dorast, Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec
    deň oddo
    Piatok 14:00 16:00 
    Sobota 08:00 11:00 
 • Košický kraj

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lena 28.05.2016 11:34

krv na toaletnom papieri, ťažkosti pri veľkej potrebe, bolesti a svrbenie v oblasti konečníka, nahmataná hrčka pri konečníku

Čo mi pomohlo

kúpele v dubovej kôre, vylúčenie kávy, hygiena, hemostop gél, trpezlivosť a disciplína