Liečba Hepatorenálneho syndrómu: pomôžu lieky?
Prevencia pri rozvíjajúcej sa cirhóze je prísna abstinencia od alkoholu.
Liečba je vo väčšine prípadov komplikovaná.
Lieči sa základné pečeňové ochorenie, ktoré vedie k hepatorenálnemu syndrómu. Nie je to však jednoduché – aj keď je pečeň orgán, ktorý sa spontánne obnovuje, stavebné zmeny pečene v zmysle cirhózy sú nevratné.
Ako podporná a preventívna liečba pri poškodení pečeňových buniek sa podávajú prípravky s obsahom silymarínu (účinná látka rastliny Pestrec mariánsky).
Niekedy sa musí pristúpiť k transplantácií pečene.
V niektorých prípadoch sa musí rátať aj s dialýzou pacienta (teda využitie membrány a mimotelového obehu k „čisteniu“ krvi, laicky umelá oblička).
Pri brušnej infekcii sa podáva antibiotická terapia.
MUDr. Vladimír Garaj
Lekár
Študoval som na Jesseniovej lekárskej fakulte, kde sa mi podarilo získal titul lekára. Počas štúdia bolo možné absolvovať chirurgickú stáž v Tribhuvanovej nemocnici v Kathmandú a pracovať na biofarme vo Švajčiarsku, kde sa dalo stretnúť s otázkou výživy a alternatívnej prírodnej liečby či s ergoterapiou. Po škole prišla práca v miestnej nemocnici Bojnice na neurologickom oddelení. Súčasťou bola aj práca na urgentnom príjme. Neskôr som si spravil kurz muzikoterapie v Prahe a zamestnal sa na pozícií sekundárneho lekára na psychiatrickom oddelení v liečebni v Kremnici. Vzhľadom k môjmu záujmu o pohybový aparát sa mi neskôr podarilo zapracovať v kúpeľoch Turčianske Teplice a.s., kde sa vo mne prehĺbila chuť spoznávať balneológiu a rehabilitáciu. Vo voľnom čase píšem knihy a venujem sa výžive, športu, arteterapii a chovu nízkeho plemena psa.
Zobraziť všetky články autora