Liečba histamínovej intolerancie: Lieky a diéta
Liečba histamínovej intolerancie vyžaduje prísne obmedzenie dodávania histamínu do tela. Základom čoho je vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu.
Diéta si však vyžaduje aj obmedzenie produktov, ktoré nepriamo vplývajú na vyššiu hladinu histamínu.
Diéta by sa mala dodržiavať až po diagnostike ochorenia.
Neopodstatnené diétne zmeny sú nevhodné.
Odporúčajú sa čerstvé potraviny s minimálnym obsahom histamínu.
Potraviny sa nemajú po príprave skladovať a ohrievať.
Ako farmaká sa podávajú antihistaminiká.
Pri farmakologickej liečbe je dôležité dať pozor, aby nemal človek v dlhodobej liečbe iného ochorenia lieky, ktoré blokujú funkciu DAO, ako sú napríklad antidepresíva, niektoré analgetiká, antireumatiká, antihypertenzíva, diuretiká či mukolytiká a iné.
Krátkodobá farmakologická liečba zahŕňa podanie enzýmovej náhrady DAO.
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Zobraziť všetky články autora