Liečba Hypotyreózy: Dá sa vyliečiť liekmi?
Terapia hypotyreózy zahŕňa každodenné užívanie syntetického hormónu štítnej žľazy tzv. levotyroxínu. Substitúciou levotyroxínu vymiznú príznaky hypotyreózy a krvné testy sa vrátia do normálu.
Liečba sa zahajuje malými dávkami, napr. 12,5 - 25 mikrogramov na deň. Po dvoch týždňoch sa dávka navýši postupne až na dlhodobú udržiavaciu dávku.
Vstrebávanie levotyroxínu môžu ovplyvniť choroby tráviaceho traktu či užívaním iných liekov. Úprava dávky je nutná v prípade užívania doplnkov stravy ako železo, kalcium, pri terapii antiepileptikami napr. fenytoín či karbamazepín, alebo pri užívaní antibiotík ako je rifampicín.
Levotyroxín je najlepšie užiť nalačno každý deň v rovnakom čase. Najvhodnejšie je užiť liek hneď ráno a hodinu počkať, kým sa najete alebo užijete ostatné lieky.
Nadmerná dávka hormónu môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako napríklad:
- zvýšenú chuť do jedla
- nespavosť
- búšenie srdca
- tras končatín
MUDr. Andrea Bullová
Lekár
Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese.
Zobraziť všetky články autora