Hypotyreóza je ochorenie endokrinného systému, kedy štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov a tak klesá ich hladina. Veľakrát toho ochorenie postihuje ženy a najčastejšie sa objavuje u žien vo veku 50 rokov, ale samozrejme sú aj prípady, kedy sa vyskytne u mladších žien. Štítna žľaza je pre telo človeka veľmi dôležitá, keďže produkuje hormóny riadiace metabolizmus, pričom ochorenie sa rozvíja pomaly a dlhšiu dobu, takže sa dá ľahko prehliadnuť.
Príznaky Hypotyreózy
- Únavu
- Priberanie na váhe
- Búšenie srdca
- Zimomrivosť
- Vypadávanie vlasov
- Poruchy menštruačného cyklu
- Suchá koža
- Vysoký krvný tlak
- Opuchnuté viečko
- Nadmerná spavosť
- Opuch
- Depresia
- Šupiny na koži
- Lámavé nechty
- Lámavé vlasy
- Spomalený tep
- Zhrubnutie hlasu
- Nažltlá koža
- Zápchu
- Zväčšený jazyk
- Pomalý rast ochlpenia
- Chrapot
- Hladký jazyk
- Pomalý rast nechtov
Bylinky na Hypotyreózu
Charakteristika
Ochorenie je charakteristické zníženou funkciou štítnej žľazy a nedostatočnou sekréciou tyroidálnych hormónov, pričom choroba sa podľa príčin rozdeľuje na primárnu formu, sekundárnu formu a terciálnu formu. Pri ochorení sa charakteristicky zmení veľkosť štítnej žľazy, vo väčšine prípadov je štítna žľaza zmenšená, ale vyskytujú sa aj situácie, kedy je naopak zväčšená. Keďže hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú metabolizmus aj iné procesy v tele, sú veľmi dôležité.
Hypotyreóza sa obvykle rozvíja dlhšiu dobu a jej prvotné prejavy môžu byť málo charakteristické, čo sťažuje jej diagnostiku a čo najskorší začiatok liečby. Hypotyreóza môže byť centrálna, kedy vznikajú rôzne abnormality, deficiencie alebo defekty priamo v štítnej žľaze, alebo periférna, kedy je ochorenie spôsobené chronickým autoimunitným zápalom, apláziou alebo ektópiou štítnej žľazy. Práve táto forma je najčastejšia a prejavuje sa najviac symptómami. Okrem toho existuje primárna, subklinická, manifestná a kongenitálna hypotyreóza. Môže sa vyskytovať tak u detí
Príčiny
Ochorenie môže byť zapríčinené buď priamo v štítnej žľaze, kedy dochádza k nedostatku periférnych hormónov, príčina môže aj v hypofýze, ktorá reguluje činnosť štítnej žľazy a nedostatok hormónu hypofýzy spôsobí nedostatočnú aktivitu štítnej žľazy, ale niekedy je problém aj v hypotalame, ktorý tiež nedostatočnou produkciou svojho hormónu nestimuluje štítnu žľazu tak, ako u zdravého jedinca. Najčastejšie je hypotyreóza spôsobená autoimunitnou zápalovou poruchou, kedy protilátky poškodzujú tkanivo štítnej žľazy.
Príznaky
Keďže hormóny štítnej žľazy vo veľkej miere ovplyvňujú metabolizmus a viaceré procesy v organizme, choroba sa prejavuje pomerne širokým počtom prejavov. Keďže je však jej rozvinutie dlhodobejšie a niektoré príznaky sú málo charakteristické, väčšinou môže človek prvé štádia prejsť bez odhalenia hypotyreózy. Pri tomto ochorení dochádza najmä k spomalení organizmu a metabolizmu, človek je viac unavený, depresívny, spavý, rýchlo sa vyčerpá a je zimomrivý.
Okrem toho v dôsledku spomalenia trávenia viac priberá na váhe, môže mať problémy so zápchou a zmeny sú aj na pokožke, ktorá je suchá a olupuje sa. Podobne dochádza aj k pomalému rastu ochlpenia na nej a pomalému rastu nechtov, kým vlasy naopak častejšie vypadávajú. Niekedy sa vyskytne aj zhrubnutie hlasu. Ženy majú poruchy menštruačného cyklu, celkovo sa spomalí tep, zvýši krvný tlak a spomalí pulz. Na jazyku badať zväčšenie a vyhladenie.
Diagnostika
- Hypotyreóza sa diagnostikuje najspoľahlivejšie pri prehmataní alebo ultrazvukovom vyšetrení štítnej žľazy, ktorá môže byť zmenšená alebo zväčšená
- Prebieha aj vyšetrenie na základe krvných a laboratórnych testov, kedy sa zistia hladiny hormónov a tiež prítomnosť protilátok, napríklad ako reakcia na zápal štítnej žľazy
- Taktiež sa na základe anamnézy zisťujú príznaky a minulé prekonané ochorenia štítnej žľazy či autoimunitné ochorenia, prípadne výskyt takýchto ochorení v rodine
Video príbeh o hypotyreóze
Video príbeh o hypotyreóze
Priebeh
Choroba prebieha a napreduje veľmi pomaly, na úvod aj bez väčších viditeľných prejavov a príznakov. Celkovo sú prvé štádia typické málo charakteristickými príznakmi, ako únava, spomalenie organizmu, nadmerná spavosť a rýchle vyčerpanie po fyzickej aktivite. Neskôr sa môže zväčšiť štítna žľaza, ale nie je to pravidlom. Ženy môžu mať problémy aj s menštruačným cyklom, pričom keď sú zmeny už viditeľnejšie, napríklad so suchou pokožkou, hladina hormónov je už dlhodobo nízka.
Hypotyreóza v tehotenstve
Tehotenstvo ovplyvňuje hypotyreóza z viacerých pohľadov. Jednak môže nedostatočná funkcia štítnej žľazy spôsobiť problémy s plodnosťou, ale nedostatočná produkcia hormónov má vplyv aj na plod a to najmä počas prvého trimestra tehotenstva, kedy je plod závislý na hormónoch pochádzajúcich z tela matky. Aj preto je dôležité pred plánovaným tehotenstvom absolvovať skríningové vyšetrenia a v prípade hypotyreózy je nutná substitučná liečba.
Táto liečba ale musí byť odborne predpísaná kvôli správnemu dávkovaniu, pretože tak nedostatočná náhrada ako aj nadmerná náhrada hormónov môžu mať priamy vplyv na vývoj plody. Okrem dostatočného prísunu jodizovanej soli je možné využiť aj potravinové doplnky, ale to až po porade s lekárom. V prípade zanedbania substitučnej liečby počas tehotenstva hrozia motorické vývojové poruchy plodu. Viacero potravín tiež obsahuje zvýšenú hladinu jódu a preto sa odporúča ich pravidelná konzumácia. Nasledujúca tabuľka ukazuje, o ktoré potraviny napríklad ide.
Skupina potravín | Konkrétne druhy |
Mäso | Morské ryby |
Mliečne výrobky | Mlieko, tvrdé syry |
Zelenina | Brokolica, zelená paprika |
Ovocie | Višne, čerešne, černice, broskyne, čučoriedky, malinych, ríbezle, kiwi, banány |
Iné | Morské riasy |