Infekčná mononukleóza: Liečba liekmi i diétou a režimovými opatreniami

Doposiaľ nebol objavený konkrétny špecifický liek, ktorý by účinne pomáhal vyliečiť mononukleózu. Liečba tohto ochorenia prebieha teda symptomaticky - liečba príznakov.

Vzhľadom na etiológiu ochorenia vírusom, nie je účinná liečba antibiotikami. V prípade liečby infekčnej mononukleózy primárne ide o symptomatickú terapiu (liečbu príznakov a prejavov).

Je stanovený pokojný režim, obmedzenie nadmernej fyzickej aktivity, diéta bez záťaže pečene a dostatočný pitný režim (hydratácia organizmu).

Farmakoterapiou (analgetiká, antipyretiká) sa znižujú bolestivé prejavy a vysoké teploty.

Bežne sú využívané lokálne lieky a liečivá na tlmenie bolesti a zápalu hrdla vo forme sprejov a pastiliek.

V rozsiahlejších prípadoch však tiež môže pristúpiť ku kortikoidom, ak sú prítomné výrazné problémy s opuchnutým krkom, s prehĺtaním či dýchaním. Na zváženie sú zriedkavo aj antibiotiká, pokiaľ ide o bakteriálnu superinfekciu.

Samotný priebeh liečby vždy záleží od vážnosti príznakov.

V rámci pečeňovej diéty je potrebné obmedziť alkohol, nadmerný príjem jednoduchého cukru a soli, vyprážané a tučné jedlá. Základom zdravej životosprávy je príjem potravín bohatých na živiny, minerály, vitamíny a bielkoviny.

Ako prevenciu dehydratácie je potrebný pitný režim vo forme čistej vody a čajov. Podporujúce je i pitie bylinných čajov na regeneráciu pečene, je však vhodná konzultácia s lekárom.

Môže byť prítomné zväčšenie pečene a sleziny i zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov, preto sú dôležité hepatoprotektíva, a teda výživové doplnky s priaznivým účinkom na regeneráciu pečene.

Pečeňovú diétu sa odporúča dodržiavať aspoň 3 mesiace.

Vo väčšine prípadov stačia návštevy (kontroly) lekára v spojení s domácou liečbou. Ak má však ochorenie vážny priebeh, je nutná hospitalizácia pacienta na infekčnom oddelení v nemocnici.

Ide najmä o prípady, kde dochádza k problémom s dýchaním, prehĺtaním, intenzívnej bolesti brucha, či dlhotrvajúcimi vysokými horúčkam.

Ak sa spolu s mononunkleózou prejaví ako následná komplikácia bakteriálne ochorenie, podávajú sa antibiotiká.

Životospráva najmä záleží od úspešnosti liečby a od kontrolných krvných a pečeňových testov. Zmeny krvných testoch sa normalizujú približne do 2 až 3 mesiacov.

Príznaky infekčnej mononukleózy málokedy trvajú dlhšie ako 4 mesiace. Väčšina pacientov s mononukleózou sa zotaví z prvých nepríjemných prejavov do 4 týždňov.

Po vyliečení však zostáva Epstein – Barrovej vírus naďalej v ľudskom organizme v jeho latentnej skrytej forme. Imunitný systém si už vybuduje imunitu voči tomuto druhu vírusu, takže reaktivácia vírusu je zriedkavá.

Ak sa tak však stane, hovorí sa o reaktivovanej mononukleóze.

Pri neliečení mononukleoźy alebo nesprávnej liečbe hrozí riziko vzniku závažných zdravotných komplikácií.

Bylinná prírodná pomoc na podporu pečene

Medzi najznámejšie byliny, ktoré majú priaznivý vplyv na pečeň, patrí rastlina Silybum marianum – Pestrec mariánsky. Bylinka obsahuje látku nazývanú silymarín, ktorá disponuje detoxikačnými a antioxidačnými účinkami.

Prispieva k obnove a ochrane buniek pečene. Pomáha pečeň chrániť pred jej poškodením a zároveň zvyšuje jej odolnosť. Aj keď je látka silymarín bezpečná, neodporúča sa podávať deťom do 5 rokov, tehotným a dojčiacim ženám.

Nie je odporúčaná pri kardiovaskulárnych ochoreniach a určitých alergiách (orechy, semená). Je nutná konzultácia s lekárom o vhodnosti užitia tejto byliny vzhľadom na individuálny zdravotný stav pacienta a možnú kontraindikáciu užitia byliny s farmakoterapiou (liekmi a liečivami).

Táto časť článku vznikla vďaka podpore spoločnosti Hemp Point CBD Slovensko.

fzdieľaj na Facebooku