späť na zoznam chorôb

Liečba Izosporózy

Autor: Michal Hrebík , Redaktor

Späť na Izosporóza

Liečba postihnutého jedinca je založená na farmakologickej forme a na podávaní antiparazitík, najmä je to kotrimozaxol, prípadne pyrometamín alebo ciprofloxacín. V prípade voľby kotrimoxazol sa jedná o podávanie 1 tablety raz za deň po dobu 10 dní, pričom ide o klasické orálne podávanie lieku. V prípade podávania pyrometamínu alebo ciprofloxacínu ide o podávanie dvakrát denne, tiež po dobu 10 dní, pričom na konci sa biologickým vyšetrením skúma úspešnosť liečby.

Tieto lieky spôsobujú postupné deštrukčné procesy parazitu a zabezpečia jeho odstránenie z tenkého čreva. Postupne teda pominú symptómy a pacient môže znova začať s rehydratáciou, ktorá je tiež súčasťou liečby, čiže ide o zavodnenie organizmu, najmä minerálnymi vodami a vodami bohatými na ionty a živiny. Okrem toho je možné prejsť z diéty na bežnú stravu. Voči ochoreniu nie je možné očkovanie ani iná ako farmakologická forma liečby, takže je nutné izosporózu preliečiť a ubezpečiť sa, že všetky parazity boli z čreva odplavené.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.