späť na zoznam chorôb

Izosporóza

Autor: Michal Hrebík
Izosporóza
Zdroj foto: Getty images

Izosporóza je parazitárne ochorenie tenkého čreva, ktoré je vyvolané prvokom Isospora belli a vyskytuje sa najmä v exotických krajinách teplého tropického a subtropického pásma, najčastejšie ide o oblasti v Afrike, Ázii a v Južnej Amerike. Zdrojom nákazy je najmä človek, pričom v našich zemepisných šírkach sa choroba vyskytuje len v prípade, že ju sem importuje nakazený človek a bacilonosič, ktorý sa predtým nakazil v rizikovej oblasti niektorého zo spomenutých kontinentov.


Charakteristika

Rizikovou skupinou pre ochorenie sú najmä ľudia s oslabenou imunitou, napríklad s ochorením HIV a AIDS. Toto parazitárne ochorenie vyvoláva a spôsobuje prvok zvaný Isospora belli, ktorý ako jeden z mála je pre človeka nebezpečný a vyvoláva infekciu priamo v jeho organizme, konkrétne po tom, čo sa dostane až do tráviacej sústavy, usadí sa v tenkom čreve, kde produkuje cysty, ktoré narušujú činnosť tenkého čreva, absorbciu látok a to spôsobuje symptómy izosporózy.

Ide o parazitické ochorenie, ktoré sa prenáša alimentárnou cestou, čiže vodou alebo potravinami, ktoré sú kontaminované cystickou formou prvoku. Ten prenikne cez žalúdočné ústrojenstvo a keďže je imúnny voči kyslým žalúdočným šťavám, dostane sa až do tenkého čreva, kde sa usadí na sliznici v klkoch čreva. Prevenciou je teda dodržiavanie hygienických štandardov a zásad, prípadné tepelné spracovanie potravín. Ochorenie je pomerne dlhodobé a trvá 2 až 4 týždne.

Príčiny

Príčinou ochorenia je parazitárny prvok zvaný Isospora belli, ktorí sa môže v cystickej forme nachádzať v kontaminovej vode alebo potravinách a v prípade nedostatočnej hygieny alebo tepelnej úprave potravín sa dostane až do ľudského organizmu. Tu prejde cez celé tráviace ústrojenstvo až do tenkého čreva, kde sa usadí a produkuje cysty, pričom zároveň narušuje absorbčné funkcie čreva, čím spôsobuje problémy pri trávení. Ochorenie je prenosné alimentárnou cestou z človeka na človeka.

Príznaky

Symptómy sa prejavujú najviac u osôb imunodeficitných, pričom symptómy spôsobujú oocysty tohto parazita, ktoré sa dostanú do tenkého čreva a spôsobujú problémy s trávením a absorbciou látok v tenkom čreve do organizmu. V dôsledku toho nastupujú viditeľné prejavy a príznaky ochorenia, pričom individuálne je možné sledovať tieto príznaky buď len v obmedzenej alebo menšej miere, ale sú aj prípady, kedy je infekcia natoľko rozšírená, že sa prejavujú v ťažšej forme.

Inkubačná doba je zhruba 1 týždeň, pričom choroba sa prejavuje najmä hnačkami, dehydratáciou, taktiež stratou hmotnosti a v prípade neliečenia môže prejsť ochorenie do chronickej formy, kedy sú hnačky trvalé. Prítomné je aj zvýšenie telesnej teploty, nie sú ani ojedinelé horúčkovité štádia, ktoré so sebou prinášajú celkové vyčerpanie a chradnutie organizmu a jeho slabosť. Človek postihnutý izosporózou má problémy s trávením a jeho organizmus je oslabený.

Diagnostika

Ochorenie je možné identifikovať na základe príznakov, ale najmä biologickým vyšetrením, pričom sa používa vzorka odobratá zo stolice postihnutého jedinca, prípadne už pri pacientovi podozrivom na prítomnosť Isospory belli. Mikroskopickým nálezom v laboratórnych podmienkach sa dá zistiť, či sú v stolici prítomné oocysty, ktoré prvok počas svojho pôsobenia v tenkom čreve pacienta vylučuje a v prípade preukázania ich prítomnosti aj bez ohľadu na intenzitu príznakov je treba začať liečbu.

Životný cyklus izospóry

Životný cyklus izospóry

Priebeh

Ochorenie začína nakazením najčastejšie cez požitie kontaminovanej vody alebo potravín, ktoré boli nedostatočne tepelne upravené a obsahujú cystickú formu parazita, ktorý je prítomný formou oocýst. Parazit sa dostane do tenkého čreva, kde začne uvoľňovať cysty, deliť sa a narušovať absorpčné schopnosti čreva, pričom spôsobuje komplikácie pri trávení aj pri odovzdávaní živín a iných látok z potravy do organizmu. Neliečená choroba prejde do chronického štádia s chronickými hnačkami.

Ako sa lieči: izosporóza

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 17.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava) Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava)

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.