Kardiogénny šok - Liečba liekmi i operačne. V núdzi 155

Liečba na ulici či v domácnosti bez pomôcok v prípade šoku je nemožná. Nie je možné odporučiť nič, čo by zaručene pomohlo.

Bez odborného zásahu, pomôcok a liekov je terapia nemožná.

Pri výskyte ťažkostí, ktoré by mohli viesť k širokej palete rizikových ochorení, je nutné odborné vyšetrenie. V špecifických prípadoch, ako je napríklad srdcový infarkt alebo akútne srdcové zlyhanie je žiadúci absolútny pokoj, uvoľnenie tesného odevu, poloha v sede alebo v polo - sede (chorý si ju sám zaujíma, je to vynútená ortopnoická poloha).

Nasleduje privolanie záchrannej zdravotnej služby na číslo 155.

Číslo 112 sa využíva pri udalostiach kde je potrebný zásah viacerých zložiek IZS (Integrovaného Záchranného Systému), ako sú hasiči, záchranná služba či polícia - dopravná nehoda.

Pre laika a človeka, ktorý nevie zhodnotiť stav, je ťažké odporúčať čo i len vhodnú polohu. Nevhodná poloha pri pľúcnom edéme môže zhoršiť zdravotný stav človeka. Podobne aj pri krvácaní.

Absolútne nevhodná poloha v prípade pľúcneho opuchu je poloha v ľahu.
Poloha pri vonkajšom krvácaní môže byť protišoková s nadvihnutými dolnými končatinami - takzvaná protišoková poloha. 
Poloha v bezvedomí bez prítomného dýchania je ležmo na chrbte s nutnosťou stáčania hrudníka - KPR.

V prípade kardiogénneho šoku nevidíme krvácanie či inú vyvolávajúcu príčinu. Potrebný je odborný zásah.

Odborná liečba

V jej prípade je cieľom podporiť srdcovú činnosť, stabilizovať krvný obeh a dýchanie. Zabraňuje zhoršeniu stavu a vzniku komplikácií.

Používajú sa lieky na podporu činnosti srdca - inotropná podpora, kardiotoniká, ako sú dopamín či dobutamín. Vazopresory pri nízkom krvnom tlaku.

Dôležitá je kyslíková terapia, keď sa podáva kyslík kyslíkovou maskou a to v 100 % koncentrácii a s prietokom 8 - 12 litrov za minútu.

Aplikujú sa aj lieky na zmiernenie bolesti, ako je napríklad morfín či fentanyl, proti zrážaniu krvi - heparín a iné antiagregačné prípravky. Pri opuchu aj diuretiká či antiarytmiká pri arytmii.

V prípade, ak nie je dýchanie dostatočné alebo prítomné volí sa umelá pľúcna ventilácia - UPV. Pri zastavení činnosti srdca aj KPR - kardiopulmonálna resuscitácia, ktorej úlohou je náhrada srdcovej pumpy - zachovanie aspoň čiastočného prekrvenia mozgu a srdca.

Pri infarkte myokardu sa vykonáva koronárna angiografia so spriechodnením upchatej cievy - revaskularizačná liečba. Inou formou je napríklad BYPASS - aortokoronárny bypass.

V dnešnej dobe je možná aj mechanická podpora srdca - označuje sa ako Intraaortálna balóniková kontrapulzácia (pumpa) IAPC či IABP.

fzdieľaj na Facebooku