Ako sa lieči Kawasakiho choroba? V nemocnici
Popri imunoglobulínom sa užíva kyselina acetylsalicylová (ASA, Aspirín). Oba lieky v tomto prípade vplývajú protizápalovo a znižujú riziko výskytu komplikácií. ASA pôsobí proti zrážaniu krvných doštičiek (trombocytov) a podáva sa až do konca liečby.
V súvislosti s liečbou vírusových ochorení a podávaním kyseliny acetylsalicylovej sa spomína Reyov syndróm. Jeho presná príčina nie je známa, avšak, usudzuje sa jeho vzťah s podaním ASA u dieťaťa pri vírusovom ochorení. Tento syndróm zahŕňa poškodenie viacerých orgánov. Ako je mozog, pečeň a pridružuje sa aj zníženie hladiny cukru v krvi.
Kortikoidy sa podávajú v prípade, ak zlyhala liečba imunoglobulínom. V prípade srdcového infarktu sa vykonáva trombolýza, prípadne koronarografia, pričom tá má aj diagnostickú úlohu. Do úvahy môže pripadať aj biologická liečba. Avšak, vo väčšine prípadov zaberá jediná dávka imunoglobulínov.
Na diagnostike a liečbe sa podieľajú lekári z odborov pediatria, kardiológia, reumatológia. Väčšina detí sa úplne uzdraví. Iba vo veľmi malom percente prípadov nastáva opätovné vypuknutie ochorenia. Dlhšia a komplikovanejšia liečba je v prípade, ak sa vyskytli závažné komplikácie.