Liečba koarktácie aorty: Prvé miesto má chirurgia/angioplastika
Úplná liečba vzniknutej koarktácie aorty je možná iba chirurgickou liečbou.
Operačný zákrok je vo väčšine prípadov vykonávaný čo najskôr od potvrdenia diagnózy.
Chirurgická liečba môže spočívať v odstránení zúženého segmentu aorty pomocou spojenia dvoch nezúžených častí srdcovnice.
Častou alternatívou je katetrizácia a použitie špeciálnych stentov (hadičiek) v mieste patológie. Stent sa následne umiestni do oblasti koarktácie, ktorý sa roztiahne a udrží si svoju štruktúru. Možná je i balóniková angioplastika.
Pokiaľ sa operačný zákrok nevykonáva neodkladne, do doby operácie sú pacientovi podávané lieky na zlepšenie prekrvenia dolnej časti tela.
V rámci farmakologickej liečby sú využívané i lieky na hypertenziu, ktoré znižujú a regulujú krvný tlak pacienta.
Riziká a zdravotné komplikácie
Re-koarktácia a jej prevalencia je udávaná medzi 3 % až 26 % prípadov po operácii. Rizikovým faktorom sú operácie do jedného roku života, anastomóza či angioplastika bez implantácie stentu.
Pseudoaneruryzma (dutina tvorená okolitým tkanivom cievy) je udávaná v širšom rozmedzí. Silným prediktorom vzniku je operácia s využitím špeciálnej záplaty, kedy dochádza vplyvom krvného tlaku a toku k poškodeniu záplaty.
Incidencia rozvoja pseudoaneuryzmy rastie spolu s časom a vekom operovaného pacienta.
Aneuryzma mozgových ciev resp. tepien Willisovho okruhu v mozgu je popisovaná u 11 % pacientov s diagnostikovanou CoA. Riziko ruptúry rastie spolu so stúpajúcim vekom a hypertenziou.
Väčšina pacientov je asymptomatických a niektorí pacienti udávajú bolesti hlavy či svetloplachosť.
Hypertenzia (vysoký krvný tlak) má výskyt až 60 % u pacientov po 25 rokoch od operačného zákroku koarktácie aorty. Etiológia vzniku hypertenzie je viacfaktorová a súvisí s vekom, zdravotným stavom pacienta i s morfologickými zmenami v cievnom riečisku.