Ako sa lieči malígny melanóm? Chirurgia - operácia a lieky
Liečba primárneho melanómu
Základnou liečebnou metódou primárneho melanómu je jeho chirurgické odstránenie. Tento postup je účinný len v prípade, keď je melanóm rozpoznaný včas. A to v dobe, kedy nie je schopný metastázovať.
So stúpajúcou pokročilosťou primárneho melanómu rastie aj jeho agresivita a riziko metastázovania.
Nádor musí byť odstránený s dostatočne širokým lemom zdravého tkaniva. Niektoré lokalizácie nádoru (tvár, dlane, plosky) neumožňujú väčšiu radikalitu. V takých prípadoch je odporúčané dodržanie šírky lemu aspoň 10 mm.
Operačné odstránenie melanómov je vykonávané v špecializovaných pracoviskách. Pri rizikových typoch melanómov sa súčasne odstraňuje aj sentinelová lymfatická uzlina.
V prípade, ak sa nájde v tejto uzline prítomnosť metastatických buniek, tak je potrebné odstrániť všetky uzliny v danej spádovej oblasti.
Rizikový typ melanómu má nasledujúce charakteristiky:
- Breslow od 1 mm, ev. 0,75 – 1 mm,
- prítomnosť ulcerácie,
- vyšší počet mitóz,
- pacient mladší ako 40 rokov.
Presné zhodnotenie primárneho melanómu a sentinelovej uzliny je nevyhnutné pre presné stanovenie štádia ochorenia. Umožňuje nám určiť prognózu a následnú liečbu.
U malígnych melanómov s vysokým rizikom ďalšej progresie sa odporúča podávanie adjuvantnej liečby.
Adjuvantná liečba
V praxi sa stretávame s tým, že až 90 % všetkých metastáz vzniká po piatich rokoch po operácii primárneho melanómu. Približne 10 % sa objavuje v dlhšom časovom odstupe. Niekedy sa metastázovanie môže objaviť aj po 30 rokoch.
Cieľom adjuvantnej liečby je zabránenie takejto progresii ochorenia.
V minulosti sa v adjuvantnej liečbe používali mnohé metódy, ako napríklad chemoterapia, rádioterapia, nešpecifická imunoterapia a iné. Od 80 rokov má veľké uplatnenie adjuvantná aplikácia interferónu-alfa.
Medzi metódy adjuvantnej liečby patria:
- Adjuvantná aktinoterapia – využíva sa v prípadoch, kedy nemôžeme dostatočne radikálne odstrániť nádor (ORL a urogenitálne oblasti),
- Adjuvantná chemoterapia,
- Adjuvantná imunoterapia – najviac využívaná liečebná metóda pokročilého primárneho nádoru.
Adjuvantná liečba interferónmi
Interferóny zaraďujeme do skupiny glykoproteínov so širokým spektrom účinkov:
- imunomodulačný,
- protivírusový,
- antiproliferatívny,
- prodiferenciačný,
- antiangiogénny.
Vo vzťahu k liečbe melanómu sa využívajú rôzne mechanizmy:
- stimulácia fagocytózy makrofágov,
- zvýšená expresia nádorových antigénov,
- priamy cytotoxický účinok,
- inhibícia rastu nádorových buniek,
- inhibícia angiogenézy,
- zníženie syntézy DNA.
Medzi akútne prejavy toxicity interferónovej liečby patrí flu-like syndróm, alopécia, reakcie v mieste vpichu, exacerbácia psoriázy a laboratórne abnormality. Medzi chronické prejavy toxicity patrí anorexia, slabosť a vznik depresie.
Od roku 2011 sa na liečbu malígneho melanómu začali používať monoklonové protilátky. Spôsobujú úpravu imunitného systému. Sú definované ako inhibítory kontrolných bodov imunitnej reakcie organizmu na nádorové bunky melanómu.
K monoklónovým protilátkam patrí ipilimumab. Je schopný priaznivo modulovať bunkovú imunitnú odpoveď organizmu. V porovnaní s inou systémovou liečbou zdvojnásobuje prežívanie pacientov s metastatickým melanómom.
Liečba metastázujúceho melanómu
Liečba metastázujúceho melanómu patrí do kompetencie chirurga a najmä onkológa. Bohužiaľ, je stále pomerne neúspešná. Na liečbu kožných metastáz sa používa:
- chirurgické odstránenie,
- interleukíny,
- interferóny,
- lokálne cytostatiká,
- rádioterapia,
- fotodynamická liečba.
Uzlinové metastázy sa liečia chirurgicky alebo rádioterapiou. V prípade liečby orgánových metastáz sa okrem chirurgického zákroku používa systémovo podávaná chemoterapia a kombinovaná imunochemoterapia.
V niektorých prípadoch špeciálne rádioterapeutické postupy.