späť na zoznam príznakov

Páchnuci výtok z pošvy


Choroby s príznakom "páchnuci výtok z pošvy"

Páchnuci výtok z pošvy je príznakom väčšinou infekčných a zápalových ochorení. Väčšinou rôzne výtoky napríklad s hnisom alebo nažltlého či nazelenalého zafarbenia svedčia o problémoch či už maternice, vaječníkov alebo samotnej pošvy a ak sa vyskytnú, mala by žena navštíviť gynekológa, ktorý vie pomocou detailného vyšetrenia určiť príčinu takéhoto výtoku. Pokiaľ sa totiž niektoré zápaly či infekcie zanedbajú, môže to viesť k chronickým poruchám.

Dosť nebezpečné je, ak sú takéto výtoky z pošvy sprevádzané aj bolesťami alebo teplotou, prípadne problémom s močením. Väčšina infekcií je bakteriálneho pôvodu a sú pomerne jednoducho a rýchlo liečiteľné. Niekedy sa môžu výtokom z pošvy a silnými bolesťami prejaviť aj niektoré nádorové ochorenia, napríklad na maternici alebo vaječníkoch a aj preto je lepšie čím skôr navštíviť lekára pre lepšiu diagnostiku. Najvážnejšie sú výtoky sprevádzané krvácaním.

Najčastejšie sa páchnuci výtok z pošvy vyskytuje pri zápalových ochoreniach maternice. Prítomné sú aj bolesti v podbrušku, bolesti pri močení, zvýšená telesná teplota a niekedy môžu ženy pozorovať aj krvácanie mimo pravidelný menštruačný cyklus. Zápaly sa obvykle riešia antibiotickou liečbou podľa toho, aký druh baktérie zápal spôsobil. Tiež je dôležité to, ktorú oblasť zápal napadol, či ide o hrdlo, sliznicu tela maternice alebo o zápal krčka maternice.

Veľmi podobné príznaky má aj zápal vaječníkov, ktorý postihuje ale nielen samotné vaječníky, pretože niekedy infekcia napadne aj maternicu, vajcovody a okolie vaječníkov. Prítomné sú silnejšie bolesti v podbrušku, taktiež kŕče v bruchu, dostaví sa vaginálny výtok a môže nastať aj bolesť počas pohlavného styku. Najčastejšie ide o bakteriálne zápaly, ktoré sú prenosné aj pohlavným stykom, prípadne môže ich proces urýchliť aj chlad alebo prechladnutie vaječníkov.

Páchnuci výtok z pošvy je prítomný aj pri viacerých pohlavne prenosných chorobách. Napríklad pri kvasinkovej infekcii, čo je najrozšírenejšie pohlavne prenosné ochorenie u nás, dochádza k bielemu a páchnucemu výtoku z pošvy, ale najmä k svrbeniu a páleniu pošvy, niekedy aj k páleniu pohlavných orgánov. Ochorenie je prenosné najmä pohlavným stykom, pričom liečba je náročnejšia a dlhodobá. Najčastejšie spôsobuje ochorenie kvasinka candida albicans.

Najčastejším parazitárnym ochorením pošvy je zas trichomoniáza, ktorá sa tiež prejavuje páchnucim výtokom z pošvy. Ide o pohlavne prenosné ochorenie spôsobené bičíkovcom Trichomanis vaginalis, pričom tento bičíkovec spôsobuje aj zápaly pošvy a močovej trubice. Výtok spôsobený touto chorobu je zásaditý, riedky a spenený. Ochorenie sa prenáša vo väčšine prípadov len pohlavným stykom a liečba musí prebehnúť pod lekárskym dozorom kvôli preliečeniu choroby.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ženské onkologické ochorenia Ženské onkologické ochorenia

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.